VolimPivo.ba
HERMS plastika - Printable Version

+- VolimPivo.ba (http://volimpivo.ba)
+-- Forum: PIVARSTVO (/forum-6.html)
+--- Forum: FOTO tutoriali DIY (/forum-15.html)
+--- Thread: HERMS plastika (/thread-2381.html)

HERMS plastika - AleksandarV - 26.04.2016 10:08

Ivo koji je proračun za HLT coil za sisteme od 10 galona?
Kanim praviti HLT od 60 litarskog zalatar bureta.
Mash tun je takođe zlatar bure.
S tim da mu se treba ubaciti novo lažno dno, da bi imao adekvatan dotok sladovine ili ću umjesto lažnog dna da idem sa grant posudom. Još ću da vidim.
A kuhati će se u pivskom buretu

Hvala

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - Pivdzija - 26.04.2016 10:29

Plastika na zlatarovim buradima se deformira pri višim temperaturama. Ne bih ga preporučio za hlt definitivno

Sent from my džudžanphone using tapatalk

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - p.Ivo - 26.04.2016 10:39

@Aco ispade da ti je HLT malo manje od 40 litar koliko sam te dobro razmio !? moj hlt je keg 50 litara i u njemu ce biti 15 metara inoxna cijev 11 ili 10 mm vanjska , što je ok ti ako bi radio od inoxa preporucio bi ti istu , bakarna moze i malo manja

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - AleksandarV - 26.04.2016 02:51

A ne nego zlatar bure od 60 litara.

(26.04.2016 10:29 )Pivdzija Wrote:  Plastika na zlatarovim buradima se deformira pri višim temperaturama. Ne bih ga preporučio za hlt definitivno

Pa budući da je mash tun od istog bureta i da dobro drži više od sat vremena, bez ikakvih deformacija. Ne vidim razloga da HLT ne bude isto od zlatar bureta.

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - zlimfur - 26.04.2016 04:58

(26.04.2016 02:51 )AleksandarV Wrote:  A ne nego zlatar bure od 60 litara.

(26.04.2016 10:29 )Pivdzija Wrote:  Plastika na zlatarovim buradima se deformira pri višim temperaturama. Ne bih ga preporučio za hlt definitivno

Pa budući da je mash tun od istog bureta i da dobro drži više od sat vremena, bez ikakvih deformacija. Ne vidim razloga da HLT ne bude isto od zlatar bureta.

ako je temperatura u mash tun npr. 60 stepeni, onda hlt kroz koji prolazi spirala mora imati 60+x stepeni, da bi se temperatura u mash tun drzala na 60..

ja sam primijetio da prilikom ispiranja (kad je temp oko 75) zlatarevo bure biva "mekse" i da se bas deformise pod rukom.. da li mu to sta jebe znanje, ne bi znao reci..

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - danny_boy - 26.04.2016 05:35

Ono sto je nepoznanica kod plastike je hemijska stabilnost pri vecim temperaturama. Bog zna koju plastiku oni koriste i sta sve ispusta pri vecim temperaturama.

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - Pivdzija - 26.04.2016 05:55

Bure se deformira 100%. nama je mash tun od zlatarevog bureta i nakon par kuhanja se malo "iskrivilo"
Moja preporuka je da ako već praviš herms ne radiš od plastike nego od pivske buradi.

Eventualno za mash tun. Ali gledaj da ti i to bude prolazno rješenje

E, i možda da preCjedniku ne spamamo temu, pa da se ova rasprava izmjesti negdje drugo?

RE: HERMS P.IVOVARA Raspberry Pi - pivska mušica - 26.04.2016 05:59

HD-PE plastika bez problema podnosi temperature do 120°C bez deformacija i bez otpustanja bilo kakvih stetnih spojeva pod uslovom da grijac nije u direktnom kontaktu s plastikom. Takva HD-PE burad, talijanska, po povoljnim cijenama sam vidio jednom davno u sjemenarni iza Binga u Binjezevu. Da li ih jos ima, ne znam. A zlatareva burad su od tanke PP plastike i sigurno ce doci do deformacije.

RE: HERMS plastika - pivska mušica - 26.04.2016 06:03

tema razdvojena od p.Ivine zbog preglednosti

RE: HERMS plastika - Pivarunajavi - 26.04.2016 08:27

Zlatareva burad su od PE-HD plastike, bar tako pise. Samo imaju neke pore, tj nije glatka plastika. Po meni je dobra opcija ove inox bacve sto koristimo za fermentore. 60 l kosta 113 KM, za te pare tesko da se moze naci pivsko bure od 50 l, plus ga treba otvarati i obradjivati.

Poslato sa G630-U20 uz pomoć Tapatoka

RE: HERMS plastika - rafter - 27.04.2016 02:08

Aco, uzmi ovu burad, mislim da je ovo to što ti treba.
Veoma su debela i PEHD su i neće se kriviti.
http://www.olx.ba/artikal/17923650/burad-plasticna-razna/