Rating teme:
  • 0 Glasova - 0 u prosjeku
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sarajevsko tamno pivo
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV

Dao zahvala: 2
Primio 44 zahvala u 54 postu/ova
Sarajevsko tamno pivo
This post was last modified: 14.09.2014 02:14 by danny_boy.
Napokon sam se dočepao boce Sarajevskog tamnog piva, čim sam stigao kući slijedilo je brzinsko hlađenje, pa evo odmah ide i kratka recenzija...

Radi se o pivu koje se do sada moglo piti isključivo kao točeno. Točena varijanta ovog piva mi se jako svidja, i kad god imam priliku njega isključivo i naručujem. Izgleda da je potražnja bila dovoljno velika pa su odlučili da ga i flaširaju.

Prije par mjeseci sam ugledao u jednom ugostiteljskom objektu flaširano Sarajevsko tamno pivo. Idućih nekoliko mjeseci sam sa znatiželjom prebirao police lokalnih prodavnica u nadi da će se pojaviti i u slobodnoj prodaji. Danas sam, neočekivano, naletio na ovo pivo u Mercatoru.

Prvo pitanje koje se postavlja jeste, da li postoje razlike između točenog i flaširanog piva. Razlika postoji. Najviše se ogleda u vizuelnom smislu, i to tako što točena varijanta (naravno) obiluje pjenom za razliku od ove flaširane koja skoro da je i nema.

Što se okusa tiče, pivo ima izrazito slatkast (karmel) karakter. Po mirisu, okusu i završetku meni jako liči na bockove (nešto kao paulaner salvator). Zakleo bih se da u njemu ima Minhenskog slada, nešto čokolade pa možda i kristala. Nažalost, na deklaraciji piše da ima u njemu i kukuruzne krupice što se može osjetiti, ali nekako u ovom pivu to i leži i ne pripisujem mu u nedostatke.

Karboniziranost je srednja (na gornjoj granici), a gorčine ima i osjeti se i neko vrijeme i nakon kozumacije.

Moja ocjena je 8/10, i od BH lagera trenutno najbolje. Naše domaće pivo koje je najbliže ovome je Crni Đorđe koji proizvodi Banjalučka pivara (iako je lošije).

Naravno, ljudima koji vole IPA-e, i slične jako zahmeljene pive savjetujem da zaobilaze ovo pivo u širokom luku Big Grin

frizider

Attached File(s) Thumbnail(s)

WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

Dao zahvala: 25
Primio 154 zahvala u 242 postu/ova
RE: Sarajevsko tamno pivo
da nije flaša pokraj čaše rekao bih da je coca cola Smile ja sam jos davno,sigurno prije dvije godine cuo da flasiraju i tamno ali ga nigdje nisam uspio naci, apsolutno nigdje, pa sam mislio da su se zabunili ovi sto su mi to rekli.

meni je toceno u pivnici lijepo i lijegalo čak, ali sam primjetio da mi je uzrokovalo stomačne tegobe. i to baš svaki put.

a proba li ti ikada danny Kosaču, kad već porediš sa crnim đorđem? kosača je jako dobro tamno pivo. tek sam je nedavno probao i realno, mislim da se radi o najboljem bih tamnom komercijalnom pivu.

I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Eborg Offline
1.030 OG, 2,93% ABV

Dao zahvala: 0
Primio 1 zahvala u 1 postu/ova
Meni ima onaj cudni "metalno-mrkvasti" okus kao i svijetlo Sarajevsko pivo. Sad do cega je to stvarno ne znam.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV

@Musice smetnuo sam skroz Kosacu, da u pravu si...vjerovatno je kvalitetnije pivo od Sarajevskog tamnog.

@Eborg to je ja mislim od kukuruzne krupice koja se dobro zamaskira u tamnim pivima, ali u svijetlim je katastrofa...
WWW Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV

Dao zahvala: 10
Primio 19 zahvala u 40 postu/ova
Ma meni svako sarajevsko pivo napravi cirkus u stomaku da 3 dana ne mogu doci sebi, vjerovatno je do kvasca koji koriste tako da cu preskociti ovo da probam. Blush
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV

Dao zahvala: 0
Primio 13 zahvala u 14 postu/ova
Sarajevsko tamno pivo
This post was last modified: 14.09.2014 06:14 by Rodney.
Meni je svako Sarajevsko loše, i jedno od najlošijih piva u BiH. Em što mi nisu pitka, em što me stomak muči i nakon jedne boce/čaše.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV

Ne znam stvarno... Osim ovog tamnog sve sto prave je i gore nego smece... Ipak, ja i supruga uzivamo godinama u njihovom tamnom pivu bez ikakvih (stomacnih) posljedica.

Nije da nismo pili bolja piva...daleko od toga
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

Dao zahvala: 25
Primio 154 zahvala u 242 postu/ova
mozda i jest do kvasca, ali sumnjam, nesto drugo je u pitanju garant. a interesantno većina ima isto sa stomakom.

rodney ja mislim da je tuzlanski pilsner ipak losije od sarajevskog (bar je bilo u ono vrijeme kad sam pio ta piva cca period 2000-2005, kakav je to bio radioaktivni otpad bio), a sarajevsko pivo je toliko osciliralo okusom da je to strasno, non stop su mijenjali dobavljace hmelja i slada, mijenjali sastojke, stavljali kukuruz, pa prestajali, pa opet stavljali, mijenjali hmeljeve, recepturu itd. to mi je rekao covjek koji radi u pivari. a godinama su vec u katastrofalnoj finansijskoj situaciji tako da i ne čudi.

sto se tice 'HS' pivnice sarajevske tu se ovo crno sarajevsko jako razlikovalo od ostalih mjesta. i bilo je prolazno u referentnom sistemu bosanskih piva. znaci, u nasem izboru tadasnjem u centru sarajeva, to je bilo, poredeci ga s drugim pivima, relativno prolazno pivo. meni je uvijek bilo preslatko doduše. veliki plus mu je bio friškost, tačno se osjetilo da je friško, svježe, da nije dugo skladišteno.

u drugim kafanama to pivo je znalo biti toliko lose i smrdljivo da nisam mogao vjerovati. jednom u babilonu sebi nisam mogao doći kakvu su mi crnu sarajevsku natocili.

iako ne bi smjelo biti nikakve razlike ja sam u zadnje vrijeme opasno počeo sumnjati da oni prave maksuz ture svih piva samo za točenje u HS pivnici.

a svi ostali proizvodi sarajevske pivare - osim možda flaširane vode Big Grin su teški odron, nema se tu šta puno raspravljati.

u sarajevu se i nije moglo naci dobro pivo sve do otvaranja ALTA shopping centra i onog gore restorana gdje su počeli služiti la trappe i urthel....

tako da sve ovo svodimo u neke termine lokalne bosanske ponude i sta je najbolje od najgoreg Smile dovoljno je otici na ratebeer i vidjeti da sarajevsko svijetlo ima 4 od 100 poena, a tamno 31 od 100 i vidjeti otprilike koja mu je pozicija na svjetskom nivou.

I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
sheha Offline
1.030 OG, 2,93% ABV

Dao zahvala: 1
Primio 0 zahvala u 1 postu/ova
Ja sam od domacih tamnih probao ovo sarajevsko toceno jednom davno tocilo se u jednom kaficu u Doboju, zatim Tuzlansko, Karlovacko i Crni djordje. Karlovacko mi je nekako sjedalo najbolje. E, odnedavno se pojavilo Niksicko tamno pivo (u konzervi) i moram priznat da je od ovih tamnih meni ponajbolje. Jel iko probao?
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Dao zahvala: 3
Primio 1 zahvala u 1 postu/ova
taj Crni Djordje treba zabraniti da se prodaje, bas kao i Nektar!

Sisaj Zvezdo!!!
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV

Dao zahvala: 14
Primio 10 zahvala u 13 postu/ova
ja čuo, načuo...
da je crno sarajevsko i tuzlansko crno isto. da se pravi vani i sl. Nije me nešto spec. zanimalo ali ako neko ima kakve informacije neka podijeli
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV

Dao zahvala: 9
Primio 11 zahvala u 17 postu/ova
This post was last modified: 14.09.2014 07:38 by ale ale.
Ako neko nije siguran zna li prepoznati kukuruznu krupicu u pivu, neka uzme to Tuzlansko... Ja tvrdim da u bihackom Premingeru nema kukuruza, steta sto mu fali karakter, ono 11,5 plato, ibu ne prelazi 20, slabasno...
Find Odgovori

Forum Jump:

Korinik(a) pregledava ovu temu: 1 Gost(iju)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools