Rating teme:
  • 0 Glasova - 0 u prosjeku
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Uredjaj za pranje kegova
bhgr1 Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Dao zahvala: 3
Primio 3 zahvala u 3 postu/ova
Uredjaj za pranje kegova
This post was last modified: 24.07.2018 09:43 by bhgr1.
Zelio sam napraviti keg washer, i u potrazi za pumpom naiđem na "idealnu" u FIS-u, cijena 79KM, garancija 2 godine, originalno namjenjena za fontane. U paketu dolazi praktično sve što treba za keg washer, pumpa i cijev sa rasprsivacem na vrhu, samo treba posuda u koju ce se staviti pumpa i tekućina za pranje.

[Image: pumpa1.md.jpg]

[Image: p2.md.jpg]

Još bolja stvar je da u paketu dolazi i dodatak na koji možete spojiti nastavak za konektore na keg i tako oprati ventile i cijevi za CO2 i pivu u kegu bez skidanja ventila.

[Image: p3.md.jpg]

Ovdje sam zamijenio defaultnu cijev sa dužom i na vrh postavio CIP ball.

[Image: p31.md.jpg]

Cijena dvije spojnice 2KM, 1 metar cijevi 1,20KM.

[Image: p4.md.jpg]

Ostale dijelove sam imao, ne mogu se sjetiti tačnih cijena.

Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.080 OG, 7,93% ABV

Dao zahvala: 33
Primio 33 zahvala u 33 postu/ova
Uredjaj za pranje kegova
Dis luks veri gud.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

RE: Uredjaj za pranje kegova
Mogu ti reci i da funkcionise dobro Smile

Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.080 OG, 7,93% ABV

kako je ovo najbolje koristiti? u jednom buretu luzina.. u drugom kiselina..
ili si konto samo s vodom?
WWW Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

This post was last modified: 25.07.2018 02:24 by bhgr1.
I do sada sam koristio Chemipro oxi za kegove, pa nastavljam. Ako keg stoji zatvoren, nije nikakav problem za oprati. Prvo isperem vodom keg i cijevi, i onda nabacim na ovu mashinu sa Oxijem. Oxi zvanicno ne treba ispirati, ali ipak isperem cistom vodom.
Za prvo pranje onih polovnih kegova može i nešto jače, ali opet ne bi da mi se šta zezne pa NaOH da ode na sve strane. Našao sam u poljoprivrednoj apoteci neko sredstvo za pranje muzilica, čini mi se da je prilično dobro, samo ga treba dobro isprati jer ima hlora u njemu.

Find Odgovori
zlimfur Offline
1.080 OG, 7,93% ABV

Uredjaj za pranje kegova
Meni je najgore gdje prosuti NaOH..

WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin

Dao zahvala: 15
Primio 91 zahvala u 98 postu/ova
provjerite negdje da li treba i poslije oxija neka kiselina. moguće je da treba, ja se ne mogu sjetiti. odlično izgleda ovo. ne rastavljaš keg nikako? samo provučeš tečnost kroz njega?
Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Dao zahvala: 18
Primio 6 zahvala u 6 postu/ova
This post was last modified: 26.07.2018 08:27 by svestenik.
(25.07.2018 07:30 )zlimfur Wrote:  Meni je najgore gdje prosuti NaOH..

Pitao svojevremeno tehnologa koji radi za firmu koja se bavi industrijskim ciscenjem. Skolski odgovor je da se u NaOH dodaje limunska kiselina dok ph solucije ne predje 7. Onda je solucija neutralna i smije se prosuti u obicnu kanalizaciju.

Trebalo bi se konsultovati sa nekim upucenijim oko ovoga, ja jos nisam probao muckati bazu i kiselinu Big Grin.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.080 OG, 7,93% ABV

(26.07.2018 08:26 )svestenik Wrote:  

Pitao svojevremeno tehnologa koji radi za firmu koja se bavi industrijskim ciscenjem. Skolski odgovor je da se u NaOH dodaje limunska kiselina dok ph solucije ne predje 7. Onda je solucija neutralna i smije se prosuti u obicnu kanalizaciju.

Trebalo bi se konsultovati sa nekim upucenijim oko ovoga, ja jos nisam probao muckati bazu i kiselinu Big Grin.

ja se sjecam iz hemije neutralizacije..

HCl + NaOH -> NaCl + H2O

kako to izgleda sa limunskom umjesto hlorovodonicne, ne bih znao, ali vjerovatno se i tu oslobadja toplina i vjerovatni neki karbonski spoj s obzirom da je limunska kiselina C6H8O7.. eh sad, da ne bi kakav metan butan propan nasto, to bi nam trebo kakav hemicar..
WWW Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Takođe...

(26.07.2018 05:14 )mange_tout! Wrote:  provjerite negdje da li treba i poslije oxija neka kiselina. moguće je da treba, ja se ne mogu sjetiti. odlično izgleda ovo. ne rastavljaš keg nikako? samo provučeš tečnost kroz njega?

Ne treba ništa poslije oxija. Navode u uputstvu da se samo ocijedi i da je posuda i dezinfikovana. Ja sam primjetio da ostanu fleke na flasama koje perem u oxiju pa obavezno isperem citom vodom pa definfikujem u StarSanu..
Kegove sam prije rastavljao, ali ovako ne. Pustim 5-10 minuta da se vrti tečnost kroz keg i to je to.

Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV

Dao zahvala: 2
Primio 44 zahvala u 54 postu/ova
(26.07.2018 08:45 )bhgr1 Wrote:  

Takođe...

(26.07.2018 05:14 )mange_tout! Wrote:  provjerite negdje da li treba i poslije oxija neka kiselina. moguće je da treba, ja se ne mogu sjetiti. odlično izgleda ovo. ne rastavljaš keg nikako? samo provučeš tečnost kroz njega?

Ne treba ništa poslije oxija. Navode u uputstvu da se samo ocijedi i da je posuda i dezinfikovana. Ja sam primjetio da ostanu fleke na flasama koje perem u oxiju pa obavezno isperem citom vodom pa definfikujem u StarSanu..
Kegove sam prije rastavljao, ali ovako ne. Pustim 5-10 minuta da se vrti tečnost kroz keg i to je to.

Pa vidi, oxy izvorno nije namijenjen za pivare. Odnosno, to sto pise da ce posuda biti dezinficirana ne znaci da ne postoji mogucnost da utice na okus piva. Ne kazem da utice, ali mozda ne bi bila losa neutralizacija. Ja ponekad koristim Luzinu kada imam zaprljane kegove, ali opet nakon toga neutralizaciju obavim ispiranjem vodom pa opet sve "okupam" sa otopinom starsana.

Po mom skromnom misljenju od starsana nema boljeg sredstva, a srecom i lako je dobavljivo. Ova druga sredstva su dobra kada imamo nesto vise isprljano pa da ga ocistimo, ali su obavezne neutralizacija i ispiranje starsanom.
WWW Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Amerikanci za ciscenje najcesce koriste PBW kao profi rjesenje za pivare, ali i u njegovom uputstvu stoji da je potrebno isprati opremu nakon ciscenja cistom vodom. Meni je PBW skup a i tesko ga je dobaviti kod nas tako da ako nesto nije prljavo koristim oxi, a ako je malo prljavije onda neko cudo za mljekare iz poljoprivredene apoteke (ovo sa hlorom).

Osnova svake dezinfekcije odn. sterilizacije je da je predmet koji treba dezinficirati u potpunosti cist.
Zato koristim oxi ili neko drugo sredstvo za ciscenje, i prije dezinfekcije starsanom isperem vodom i ostavim da se flasa / keg osusi pa onda apliciram starsan.

Find Odgovori

Forum Jump:

Korinik(a) pregledava ovu temu: 1 Gost(iju)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools