Rating teme:
  • 0 Glasova - 0 u prosjeku
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Inox fermentor
MagarACDC Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Dao zahvala: 0
Primio 0 zahvala u 0 postu/ova
Inox fermentor
Vjerovatno neko vec ima inox fermentore od firme ezio pa me zanima posto oni nemaju striktno fermentore za pivo, koje ste uzimali ? Jeste li radili prepravke neke na njima ? I kako vas sluze ? Smile
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV

Dao zahvala: 2
Primio 44 zahvala u 54 postu/ova
RE: Inox fermentor
(21.11.2018 09:44 )MagarACDC Wrote:  Vjerovatno neko vec ima inox fermentore od firme ezio pa me zanima posto oni nemaju striktno fermentore za pivo, koje ste uzimali ? Jeste li radili prepravke neke na njima ? I kako vas sluze ? Smile
Ja imam dva od 60L. Oni ih zovu kace, a nemaju nogare. Ugradili su mi pipu na dnu. Poklopac obicni, ne dihtuje.

Prezadovoljan sam sa njima. Nema fule. Kod njih je sve prehrambeni inox tako da samo trebas pronaci sta ti odgovara.
WWW Find Odgovori
zlimfur Offline
1.090 OG, 8,95% ABV

Dao zahvala: 33
Primio 42 zahvala u 42 postu/ova
Inox fermentor
Imam jedan od 35 I jedan od 45. Ovaj veci je sa pipom. Oni ih zovu bacva za salatu.

Imo sam jednu sumnjivu turu I jednu inficiranu u ovom vecem. I sumnjo sam. Poslije se ispostavilo da je kvasac bio inficiran.

Poklopci ne dihtuju, ali ne smeta to. Kad skuham turu, samo odozgo stavim nesto da ko slucajno ne otvori.. Wink

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
devision Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Na koju visinu stavljate pipe?
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.090 OG, 8,95% ABV

Dao zahvala: 33
Primio 42 zahvala u 42 postu/ova
(21.11.2018 11:44 )devision Wrote:  Na koju visinu stavljate pipe?
Izmjerim, ali mislim da je nekih 3cm od dna, taman koliko je yeast cake debeo poslije fermentacije I jos malo lufta

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Dao zahvala: 18
Primio 7 zahvala u 7 postu/ova
This post was last modified: 22.11.2018 09:19 by svestenik.
Tri komada od 60L, kolega mi je navario kroz poklopac inox spiralu iz tocilica za pivo i tobolac za termo sondu. Kroz tu spiralu pumpam glikol iz zamrzivaca i tako odrzavam temperaturu fermentacije.

Oko ruba poklopca stavljam gumu predvidjenu za to, pa fermentori dihtaju. Umjesto gume, moze se koristiti i providna kuhinjska folija. Naravno, ako zadihtate fermentor, morate napraviti rupu za vrenjacu na poklopcu Smile.

Originalne slavine koje dodju sa ovim buricima nisu od inoxa, pa sam ih zamijenio mini ventilima od inoxa narucenim sa ebay-a.
Find Odgovori
MagarACDC Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

(22.11.2018 09:15 )svestenik Wrote:  Tri komada od 60L, kolega mi je navario kroz poklopac inox spiralu iz tocilica za pivo i tobolac za termo sondu. Kroz tu spiralu pumpam glikol iz zamrzivaca i tako odrzavam temperaturu fermentacije.

Oko ruba poklopca stavljam gumu predvidjenu za to, pa fermentori dihtaju. Umjesto gume, moze se koristiti i providna kuhinjska folija. Naravno, ako zadihtate fermentor, morate napraviti rupu za vrenjacu na poklopcu Smile.

Originalne slavine koje dodju sa ovim buricima nisu od inoxa, pa sam ih zamijenio mini ventilima od inoxa narucenim sa ebay-a.

Imas li mozda neku fotku fermentora, to rijesenje sa gumom me najvise interesuje Smile
Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV

Dao zahvala: 18
Primio 7 zahvala u 7 postu/ova
This post was last modified: 22.11.2018 01:57 by svestenik.
To je inace predvidjeni metod zaptivanja ovakvih posuda. Koristi se u vinarstvu najvise.

Ja sam gumu kupio na vinarskom odjelu Bauhausa u Zagrebu, oni to nude uz svoje posude ovakvog tipa.

To izgleda ovako:

Link

U potpunosti pokrije rub poklopca. Istu funkciju dobijes i sa onom providnom stretch folijom kuhinjskom.

Sliku gume u upotrebi nemam, ima na ovoj slici iza fermentora u gornjem desnom uglu:

[Image: 0-02-04-19bd06da9ef5c857f0fb7ed346c0aa39...a69964.jpg]
Find Odgovori
ipejasinovic Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Primio 1 zahvala u 1 postu/ova
Ja sam uzeo jedan od svestenika (još mu nisam platio, izbjegava me toliko, da je otišao u drugu državu) i super sam zadovoljan. Već 4-ta tura odležava, prethodne 3 extra ispale. Izuzetno lako se pere, ni traga infekcijama za sada. Sem već pomenutog ugrađenog chillera kroz kojeg tjeram antifriz, okolo je brew belt i dodatno izolirana bačva, tako da strašno dobro drži temperaturu. Ja inače za zatvaranje koristim kuhinjsku foliju i još malo preko nje dotegnem nekom trakom. Imam ovu sliku, ali nije baš najsrećnija:

[Image: 33eu6uc.jpg]
Find Odgovori
MagarACDC Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Hvala. Sad mi je jasnije kako funkcionise Smile Zanima me jos kakve pumpe koristite za glikol/antifriz i da li je dovoljan jedan manji zamrzivac za npr tri cetri fermentora?
Find Odgovori
ipejasinovic Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Primio 1 zahvala u 1 postu/ova
Ja imam 20L antifriza u tom malom donjem zamrzivaču na -5, ali od jednog fermentora, samo da skine jedan stepen, dobro podigne temperaturu antifriza, tipa na +5. Kod mene je mala kockasta pumpa za akvarijum, ali se pati. Zato sam sad uzeo neke malo bolje, 600L/h, ali nisam još instalirao. Čekam dan pakovanja, pa da to razvalim sve.
Find Odgovori

Forum Jump:

Korinik(a) pregledava ovu temu: 1 Gost(iju)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools