Rating teme:
  • 0 Glasova - 0 u prosjeku
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kako napraviti chiller?
Jale Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Dao zahvala: 0
Primio 0 zahvala u 1 postu/ova
gdje kupiti povoljno cijevi (ja sam iz sarajeva) i kako ih saviti?

ustvari trazim savjet kako vi to radite?Smile
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV

Dao zahvala: 14
Primio 10 zahvala u 13 postu/ova
RE: Kako napraviti chiller?
Ja sam uzeo dole u LUXu na stupu devet metara bakrene cijevi od pola cola.
Mislim da je bilo oko 50KM ne sjecam se vise.

Sto se tice savijanja ide bez ikakvih problema.
Samo treba naci dobar kalup i malo vremena.
Ja sam za kalup sam uzeo tabure I lagano poceo motati okolo. Na kraju sam se prebacio na fermentor jedan jer mi je bio jos uzi. I kroz pricu, mislim sa Edinim bratom iz amerike trebalo je da još uže motam.
Medjutim, meni i ovako super ohladi, i pravo dobro.

[Image: e982eaf3e980f181dbc3eb687e45ba52.jpg]

[Image: e83e2d656f5215a155156c325883d2ef.jpg]
Find Odgovori
Jale Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

hvala na odgovoruWink
Find Odgovori
jadran60 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

This post was last modified: 08.06.2013 09:24 by jadran60.
mogu ti poslati slike ja sam prije par dana napravio sam iz Kiseljaka sam, kupio sam ovdje u trgovini vodo instalacija bakarnu cijev promjera 12 mm, cijena je 6.80 KM po metru, i posto je vec savijena u krug ja sam je samo lagano rukom dosavijao, odnosno smanjivao krugove i napravio chiler, s crijevima i selnama izasao negdje 50-tak maraka.

mislm da imas u Vokelu na Stupu po istoj cijeni jer ovi ovdje nabavljaju od njih.
Find Odgovori
bonzobgd Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Primio 0 zahvala u 0 postu/ova
Rebraste cevi od prohroma.
Cesto koristim rebraste cevi od prohroma, za bojlere
tankozidne su u odnosu na one za klime
rebraste su kao na slici i imaju vecu povrsinu
lako se i jeftino postavljaju holenderi na kraju
Savijaju se glatko rukom i bez sablona
Cenu nisam uporedjivao sa bakrom za sada

Kakva su iskustva i sta vi mislite o tim cevima za hladnjak.

http://www.sikomerc.com/podkategorija-prohrom-cevi-37

1/2 3/4 1
4.25 e 5e 7.9e

Cene po metru radi lakseg preracuna.
Poznajem ljude tamo pa bi cena mozda mogla i 10%- i naravno ako neko zna jeftinije neka postuje.
Evo odma malo jeftinije od mene Smile
http://www.deltaterm.com/index.php?actio...Eurotis%29
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

Dao zahvala: 3
Primio 24 zahvala u 28 postu/ova
Te rebraste cijevi su malo teže za očistiti. Mada je bakar bolji provodnik toplote u poređenju sa čelikom.
Nego šta mislite o ideji o još jednom dodatnom chiller-u? On bi bio manjih dimenzija, odmah poslije česme i uronjen u smjesu vode i leda. Znači, česma, pa par metara crijeva, pa chiller uronjen u kombinaciju voda+led! pa crijevo i na kraju regularan chiller koji ide u slajdovinu. Teoretski bi se trebala postići niža temperatura tečnosti koja prolazi kroz chiller.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

Dao zahvala: 25
Primio 153 zahvala u 241 postu/ova
aleksandarv - kod nas nema potrebe za tim. to rade u australiji Smile temperatura naše vode iz česme ne prelazi 15°C čak ni u vrhuncu ljeta, a nakon što pustiš da teče kroz čiler 3 minute, to se spusti i na cca 10-12°C. sa 6m bakra od pola cola, to ohladi 25 litara sladovine za cca 12-15 minuta što je sasvim dovoljno prolazno vrijeme. daleko ti je korisnije taj bakar što bi iskoristio u predkomori iskoristiti da povećaš količinu bakra u pivu na glavnom chilleru.

recimo da si ekološki osvješten Smile ta bi tvoja varijanta recimo bila dobra sa hlađenjem kišnicom ljeti, kad bi imao tank za skupljanje kišnice na krovu i puštao ga slobodnim padom kroz chiller, samo energija koju bi potrošio za stvaranje leda bi bila proporcionalna uštedi koju bi ostvario na vodovodnoj vodi. odnosno po onoj staroj dobio na mostu, izgubio na ćupriji.

I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
bonzobgd Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Primio 0 zahvala u 0 postu/ova
aleksandarv - tacno je da se teze ciste i nisu za protivstrujni hladnjak- onaj sa bakarnom cevi u crevu.
Mislio sam na direktno uronjene u slad, voda iznutra a lako se ciste spolja.
Drugar mi obecao neki bakarni hladnjak pa ako donese necu imati potrebe da pravim svoj. Znacu u narednim danima. Ako budem pravio prohrom postovacu slike.

Jos je jedna stvar o kojoj se premisljam.
Posto planiram da pravim pivo u stanu a prostora malo, za frizider ili zamrzivac za odrzavanje temperature vrenja, mislio sam da mozda stavim nekoliko namotaja bakrenih cevi u fermentor i po potrebi propustam vodu za hladnje. Mozda cak i vezem na kontroler STC-1000 koji sam narucio. Elektromagnetni ventil od WM pa na crevo a odvod u kanal.

Ima li neko iskustva sa ovako hladjenim fermentorom.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

(21.10.2013 08:34 )bonzobgd Wrote:  aleksandarv - tacno je da se teze ciste i nisu za protivstrujni hladnjak- onaj sa bakarnom cevi u crevu.
Mislio sam na direktno uronjene u slad, voda iznutra a lako se ciste spolja.
Drugar mi obecao neki bakarni hladnjak pa ako donese necu imati potrebe da pravim svoj. Znacu u narednim danima. Ako budem pravio prohrom postovacu slike.

Jos je jedna stvar o kojoj se premisljam.
Posto planiram da pravim pivo u stanu a prostora malo, za frizider ili zamrzivac za odrzavanje temperature vrenja, mislio sam da mozda stavim nekoliko namotaja bakrenih cevi u fermentor i po potrebi propustam vodu za hladnje. Mozda cak i vezem na kontroler STC-1000 koji sam narucio. Elektromagnetni ventil od WM pa na crevo a odvod u kanal.

Ima li neko iskustva sa ovako hladjenim fermentorom.

bonzo generalno bi tu imao nekoliko problema po mom mišljenju.

bez nekog vida izolacije, tu bi ti potrošnja vode/energije bila poprilično velika jer ipak treba 10 ili 15 dana održavati temperaturu fermentacije. drugi problem je cold crash koji ne možeš na taj način postići.

onda se tu javlja problem sanitacije i čišćenja svega toga nakon fermentacije.

osim toga kako bi riješio ulaz/izlaz u i iz fermentora a da ti sve bude hermetički zatvoreno.

i zadnji, a po meni možda i najvažniji problem - pH vrijednost sladovine/ piva (~pH 4,5-5) + bakar. iako je bakar nema veliku osjetljivost na kiselo okruženje, ipak reakcija postoji. (neka me ispravi neko ko bolje zna). a mi ovdje pričamo o dugom izlaganju bakra u okruženju koje ima relativno nisku pH vrijednost.

pazi, ako imaš prostora u stanu za fermentor, onda imaš i za fermentacijsku komoru od stiropora. najjednostavnije a vrlo učinkovito rješenje + nemaš stranih tijela u pivu. potraži na podforumu DIY ima nekoliko tema čini mi se o fermentacijskoj komori....

p.s.

ili jednostavno kuhaj belgijance Big Grin

Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

Dao zahvala: 2
Primio 12 zahvala u 17 postu/ova
moze li se napraviti chiller od cijevi za podno grijanje.Cijevi su (plastika-aluminijum-plastika)u slojevima.Uvjerava me prodavac da ima veliku provodnost temperature sto je logicno cim se koristi za podno grijanje.Sad dali moze doci do otpustanja necega pri zagrijavanju cijevi u wortu
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

pa imaj u vidu da kuhaš chiller na 100°C 15 minuta. jedina food grade plastika koja moze podnijeti te temperature bez otpuštanja spojeva je ona označena kao HD-PE odnosno polietilen visoke gustoće i hemijski je inertna. podnosi temperature od 110°C bez problema. sumnjam da su od takve plastike pravili i cijevi za podno grijanje.

Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

Dao zahvala: 2
Primio 12 zahvala u 17 postu/ova
ne planiram kuhati chiller,samo ga poprscem star sanom
Find Odgovori

Forum Jump:

Korinik(a) pregledava ovu temu: 1 Gost(iju)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools