Rating teme:
  • 0 Glasova - 0 u prosjeku
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

BIAB projekt
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

Dao zahvala: 3
Primio 10 zahvala u 9 postu/ova
BIAB projekt
This post was last modified: 21.03.2014 07:45 by p.Ivo.
Ovaj projekt sam zapoceo u zelji da osposobim svog prijatelja @gantovic da stane na svoje noge i dobije pristojan stroj za kuhanje.

Kupili smo elektricni lonac za kuhanje kukurza koji ima lonac za cijeđenje mana je sto je aluminiski ali eto . Snaga elektricnog grijaca je 2150 W (nije malo ali nije ni puno) odprilike zagrijava 1 C za 1 min kada pocne kljucati grijac pocinje da se pali i gasi . Velicina lonca je 42.5 litara.

Zmisao je da napravimo biab sistem u kojem bi sladovina cirkurilala sa dna na lonac a na loncu bi bila trmo sonda od stc 1000 kojom bi se regulisala temperatura.

dosta sam citao o ovom sistemu i uglavnom najveca mana je efikasnost a glavna prednost jednostavnost i velicina sistema .

zanima me sta vi sve znate o ovom sistemu ja sam monogo procitao ali me zanimaju i vase ideje ?

ovako bi trebalo izgledati

Attached File(s) Thumbnail(s)

Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

Dao zahvala: 25
Primio 153 zahvala u 241 postu/ova
RE: BIAB projekt
očistite grijač sa limuntosom ili nekom drugom kiselinom. to je RIMS sistem, kada sladovina cirkulira od dna prema gore. ustvari imate s ovim skoro sve osnovne elemente da napravite kopiju braumaistera. samo kad bi bio neko da isprogramira ponašanje i sve ostalo, tako da odabereš program i on sam sve radi.

I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

eh sad i to bi se moglo isprogramirati Big Grin imao sam i to u planu ali sad za pocetak bi islo korak po korak mjerenjem vremena npr za step mash ali trazi jos love za pocetak plan je stc 1000 i pokusati sa novom pumpom od ves mashine pa lagano kad se skupi para ...

@pivska musice na koliku efikasnost mogu racunati ? mislim znamda bez kuhanja nema eksperimenata sa mlinom nemogu ce je pogoditi ali cemu da se nadam ?
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

Primio 24 zahvala u 28 postu/ova
http://brewha.co/collections/extras/prod...controller

A na istoj stranici imaš još finih stvari.
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

Aco care vidi stroja http://www.ebay.co.uk/itm/All-Purpose-ST...485b0d3b0f

jos je uvalis 10 KM za dobar relej koji je sigurniji jedno 100% od kineza i nema da brines Big Grin
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

Primio 24 zahvala u 28 postu/ova
Re: BIAB projekt
This post was last modified: 22.03.2014 06:58 by AleksandarV.
Fenomenalno. Poštarina je besplatna ta BiH. Samo naprijed. Kada si mislio da ga naručiš? Hoćeš li bušiti rupe u loncu da radiš recirkulaciju? Kada već imaš misliš o pumpi.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2

Da, da. Kao što Mušica kaže, idite na klona braumeister-a. Em možeš raditi preciznu kontrolu ukomljavanja, a onda samo ideš na kuhanje.
Nema da se dvoumite.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

Mislim da je prijatelj vec narucio stc 1000 , inace svima preporucujem kupovinu stc jer za 25 KM dobijete kontroliranu fermentaciju sa predpostavkom da napravite komoru od stiropora i na imate neki nacin grijanja/hladjenja.

Kod ukomljavanja sladovina ce izlaziti na donji ventil odatle ide silikonskim crijevom na pumpu koja baca gore na lonac a na kojem je termo sonda i tu uzima temperaturnu vrijednost a stc preko releja pali ili gas i grijac da bi dogrijalo sladovinu .

Da li pumpa u rims sistemu radi cijelo vrijeme ukomljavanja ? bojim se nece izdrzati ova pumpa od ves masine Big Grin
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

projekat zavrsen , slike nabacujem ubrzo . nakon dugog kontanja da li ugraditi jos jedan grijac u lonac odlucio sam se za gnjurca , tako da gnjurac radi do zeljene tem a onda preuzima glavni grijac i stc , trebam uskoro skuhati testno pivo da vidim kolika je efikasnost i kako sve fercera sa sladom ovako sa vodom izgleda odlicno
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

eh sad par pitanja za ove koji imaju rims , zanima me kao u beersmith 2 nastimati profil za rims i mash profil , kolika je efikasnost recimo do 1050 ako imate iskustva samo recite unaprijed hvala
Find Odgovori
Giga Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Dao zahvala: 0
Primio 1 zahvala u 1 postu/ova
...gdje je zapelo sa ovim projektom?
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV

nije zapelo radi masina ko doxa
Find Odgovori
Giga Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Dao zahvala: 0
Primio 1 zahvala u 1 postu/ova
Vidim da si gore rekao staviti ubrzo slike, a nikako slika... Smile

Kako vrtis sladovinu, kojom pumpom i u kojem smijeru?
Find Odgovori

Forum Jump:

Korinik(a) pregledava ovu temu: 1 Gost(iju)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools