Rating teme:
  • 0 Glasova - 0 u prosjeku
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bielmeier Mash Tun / Wort Kettle
Draza84 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Dao zahvala: 0
Primio 0 zahvala u 0 postu/ova
Pozdrav svima,
Ukratko da se predstavim - pocetnik sam u pivarstvu, do sada sam napravio samo jednu turu piva od ekstrakta, ali imam veliku zelju da nastavim ovim da se bavim i sve podignem na visi nivo. Ovo naravno podrazumeva prelazak na all-grain.
Trenutno pokusavam da kompletiram opremu i tokom istrazivanja sta kupiti sam naleteo na sledecu stvar:

http://www.bielmeier-hausgeraete.com/en/...40001.html

Mogao bih je naruciti odavde:
http://www.mojepivo.com/oprema/kuvanje/p...-29-l.html
(nadam se da nisam prekrsio neko pravilo foruma o postavljanju linkova - reklamiranju drugih sajtova)

Trenutno nemam normalan lonac, a mash tun nemam uopste. Svoju jedinu turu sam pravio u obicnom loncu (za pravljenje zimnice od 15 litara).

Moj rezon za kupovinu ovakve stvari je sledeci:
- lonac mi svakako treba - ovo bi mi radilo posao
- mash tun mi takodje treba - BIAB plus Bielmeier bi mi takodje radili posao
- usteda prostora - pivo pravim u vrlo maloj kuhinji tako da mi svaka mogucnost ustede prostora dosta znaci
- dovoljno je veliko za 5 gallon batch - nema potrebe za skaliranjem recepta
- kontrola temperature je bolja nego na elektricnom sporetu koji sam koristio

Voleo bih da me neko od iskusnijih pivara ispravi ako u necemu gresim, takodje bih voleo da cujem iskustva ljudi koji su radili sa istom/slicnom opremom kao sto je Bielmeier.
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

Dao zahvala: 3
Primio 24 zahvala u 28 postu/ova
Dobro došao. Odlična stvar. Treba ti još samo chiller. Sretno. Koje ti je bilo pivo koje si pravio od ekstrakta i ocjene?

Sent from my iPad using Tapatalk
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin

Dao zahvala: 15
Primio 91 zahvala u 98 postu/ova
RE: Bielmeier Mash Tun / Wort Kettle
dobro došao na forum beer

ja nisam ljubitelj ovakvih stvari, previše mi je tehnološki napredno Big Grin i već je gotova stvar. više se volim bakćati, tj. improvizirati sa opremom.

međutim, ti oskudjevaš sa prostorom, pa sa te strane mi se ovo čini sasvim dobrom investicijom. mislim da će poslužiti svrsi Big Grin

za pomoć smo spremi svi ovdje na forumu, pa ako nešto zapne slobodno pitaj.

još jednom dobrodošao i sretno sa kuhanjem
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

Naprotiv, smatram da je što preciznija i konstantna kontrola temperature od presudnog značaja. Te da tehnologija maksimalno pomaže u dobijanju što kvalitetnijeg piva.

Sent from my Z10 using Tapatalk
Find Odgovori
Draza84 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Hvala na dobrodoslici i na odgovorima.
Rekao bih da je onda reseno i da kupujem. Smile Najbitnije mi je bilo da ne postoji neki ocigledni problem koji sam prevideo.

Morace naravno i chiller da se uzme u paketu, hladjenje u sudoperi sa ledom vise nije opcija. Pregledacu jos forum na tu temu.

Prva tura je bila od Bruntal Pils ekstrakta, no name tecnog hmelja i Brewferm Top kvasca.
Tokom procesa pravljenja sam napravio brdo gresaka, ali rezultat je zaista zadovoljavajuci. Ispalo je bolje od svih domacih lagera koji se mogu kupiti po supermarketima (sto i nije tesko postici). Mada, bilo bi interesantno uporediti ukus sa istim takvim koje je napravio neko mnogo iskusniji. Verujem da bi bila velika razlika.

Pozdrav i sve pohvale za forum!
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

Da li si nabavio mlin i da li misliš sam praviti chiller ili kupuješ gotov? ovdje bi precizna temperatura ukomljavanja trebala biti pjesma. Redovno promješaj i poklopi da se temperatura ne gubi.

Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

Dao zahvala: 25
Primio 153 zahvala u 241 postu/ova
nemam pojma, po meni ovo ima dosta mana. prije svega ovo ti nije napravljeno baš za kuhanje piva nego je ovo obični sokovnik ili posuda za kuhano vino koji je malo preuređen. mane su - količina od samo 20 l piva (to znači najvjerovatnije 16-18l malo jačeg piva), dalje ovaj termostat nije čemu i treba vidjeti u specifikaciji koliko je odstupanje temperature +/-, treće zeznuto ga je prati i održavati s obzirom da imaš sve instalacije u samom loncu.

osim toga ja ne vidim jel unutra ima neka mreža ili kako ide filtriranje masha? kako se odvaja komina od sladovine? kako se ispire ako se ikako može ispirati?

I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Draza84 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Mlin i chiller takodje kupujem, nemam bas mogucnosti za DIY pravljenje.

Ovde se malo bolje vidi kako zapravo izgleda:
https://www.youtube.com/watch?v=5Suh1cfq35k

Plan je da slad i hmelj idu u vrece (BIAB) i da se stavljaju na lazno dno u loncu.
Nekako se nadam da to sto pise da radi, zaista i radi kako treba, al probacu da potrazim specifikaciju.

A kolicina koja ispadne mi je najmanji problem. Vise sam za to da pravim razlicita piva u manjim kolicinama.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery

Dao zahvala: 25
Primio 153 zahvala u 241 postu/ova
sve ok, sve jasno. ako nemaš drugih mogućnosti onda je ok. jedino trebaš biti svjestan ovih nekih stvari. na primjer BIAB ima svojih mana. ali pravi pivo, to je najbitnije.

I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV

This post was last modified: 23.08.2014 10:23 by AleksandarV.
Nadam se da se pipa može skinuti, pa da možeš montirati filter od cijevi za vodokotlić. Ili čak bazuku. Pa možeš preći sa BIAB-a na pravi all grain.

Trebaće ti par lonaca za prihvat sladovine.

Find Odgovori

Forum Jump:

Korinik(a) pregledava ovu temu: 1 Gost(iju)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools