VolimPivo.ba
Pranje kvasca - tutorial - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: FOTO tutoriali DIY (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: Pranje kvasca - tutorial (/showthread.php?tid=75)

Pages: 1 2 3


Pranje kvasca - tutorial - pivska mušica - 22.11.2012

jednom sam davno na forumu pivarstvo.info napravio foto tutorial i objasnio kako se pere kvasac. pa evo, da ne izmišljam toplu vodu ponovo, kopiram taj svoj tutorial sa pivarstvo.info

prije nego što postavim slike i objašnjenja, da kažem par riječi za vas početnike kojima nije jasno o čemu se radi. naime, kvasac je moguće koristiti više puta za više piva. prilikom fermentacije u pivu dolazi do množenja kvasca, a on se nakon fermentacije istaloži, zajedno sa proteinima i hmeljnim ostacima te drugim komponentama na dno fermentacijske posude. cilj je odvojiti živi kvasac iz taloga od mrtvih stanica, ostataka proteina i hmelja te ostalog smeća.

kvasac se može koristiti na ovaj način do 7. generacije a nakon toga, zbog mutacija u stanicama, preporučuje se kupiti novi kvasac.

prednosti: lova, ušteda, prilično jednostavno za odraditi
mane: vrlo sanitetski osjetljiv posao, nikad ne znate broj stanica koji koristite u novoj turi i ne možete biti 100% sigurni da nakon pranja baratate sa potpuno zdravim kvascem.

ipak, mnogi ovo rade bez problema, pa zašto ne bi i vi.

moja praksa je takva da ispirem samo tekuće i teško dostupne kvasce. suhe kvasce nikada nisam ispirao jer su prejeftini i prebrzo stižu poštom da bi rizikovao propalu turu piva.

POSTUPAK:

kada završi primarna fermentacija pivo ćete prebaciti u sekundarni fermentor ili odmah pretočiti u bottling bucket i flaširati (zavisi šta više preferirate i kakav je recept), i naravno nastojat ćete to uraditi što pažljivije kako se kvaščev talog ne bi previše oslobodio u samo pivo.

na dnu demižona ili kante/bačve, ostat će dakle tri sloja. prvi najgornji sloj je sloj piva koji niste uspjeli pretočiti, drugi sloj je kremasti bijeli sloj koji je naravno ono što vi želite - kvasac, i treći sloj na samom dnu su ostaci hmelja, proteina i svega ostalog što ne želite.

dakle, prije procedure ćete uzeti jednu veliku opranu i dezinficiranu teglu i pokušati u nju natočiti što više kvasca, a što manje ostalog smeća. ja na primjer nakon nekoliko pokušaja, uzmem veliku inox kašiku i tretiram je dezinfekcijskim sredstvom i onda s njom jednostavno pokupim u par zahvata kvasac sa površine taloga i prebacim u teglu. na ovaj način dobijem jako puno kvasca i jako malo smeća u tegli.

kad prebacite kvasac u teglu (negdje do pola), onda ćete na taj kvasac naliti prethodno prokuhanu i ohlađenu vodu (pazite na temperaturu, voda mora biti na temperaturi sobe u kojoj se taj kvasac, odnosno pretočeno pivo, nalazilo.

slijedi snažno mućkanje sadržaja u tegli i nakon toga ide "odmor" u frižider. zavisno od vrste kvasca slijeganje može trajati od 20 minuta do 24 sata, pa i više (nekoliko dana). u mom slučaju radilo se o kolsch tvrdoglavom kvascu kojemu je trebala cijela noć da se slegne u tegli. na samom vrhu ostalo je pivo, u sredini kvasac i na samom dnu je ostatak smeća....

uglavnom dobio sam ovo:

[Image: jk64ymv.jpg]

sljedeći korak je dezinfekcija bočica za kvasac. meni su se najbolje pokazale bočice od fruteka jer imaju jako snažan čep koji stvarno zabrtvi bočicu.

uglavnom, doooobro ih operite i pazite da čepove dobro operete jer se u njima zadržava najviše mirisa od soka i znaju ostati one naslage što nikako nije dobro. najbolje ih je prvo oprati u mašini za suđe.

nakon toga slijedi dezinfekcija i sanitacija, koju postižete prokuhavanjem u vodi bočica i čepova 15 minuta.

oprez: ne stavljajte bočice u već prokuhalu vodu, nego stavite u hladnu vodu u hladan lonac i zagrijavajte do ključanja. u suprotnom će vam bočice popucati.

uglavnom evo i slike:

[Image: XQKRJN5.jpg]

nakon što se vaš kvasac u velikoj tegli istaložio i nakon što ste dezinficirali bočice kuhanjem u vodi pripremit ćete jednu steriliziranu čašu (može biti sterilizirana varikinom, jodom, star sanom ili šta već koristite what ever)

[Image: 33agaEO.jpg]

sada ćete vrlo oprezno istočiti tekućinu s vrha taloga iz tegle u čašu dok ne dođete do kvasca, a onda ćete polako i u jednakim omjerima odliti kvasac u bočice, otprilike do jedne trećine

[Image: 00eHXtG.jpg]

i za kraj, dolijete iz one čaše ostatak piva na kvasac u svaku bočicu i napravite male etikete na kojima označite o kojem se kvascu radi, datum pranja i generaciju.

[Image: ZIBtejV.jpg]

ovakav kvasac možete pokloniti nekome ko želi da kuha pivo s njim ili ga vi koristiti za naredna piva. najbolje bi ga bilo iskoristiti u roku od 3 mjeseca, sve preko toga je pitanje koliko bi vitalan bio. zapamtite da se sa ovakvim kvascem obavezno radi starter.

zaboravio sam napomenuti da je prilikom ovoga svega od ogromne važnosti držati sve apsolutno sterilno. na ovoj radnoj površini dobro je zapaliti svijeću prilikom rada. topli zrak gura sve čestice koje lebde oko nas i na sebi sadrže razne mikroorganizme prema gore i time ih sprečava da upadaju u teglice.


RE: Pranje kvasca - tutorial - djulba - 22.11.2012

gdje čuvamo ove bočice sa kvascem tj na kojoj temp. i koliko dugo može stajat.


RE: Pranje kvasca - tutorial - pivska mušica - 22.11.2012

u frižideru, naravno. napisao sam koliko može stajati - oko tri mjeseca, ali što prije iskoristite to bolje. najbolje u prvom mjesecu, sve preko toga je već rizično.


RE: Pranje kvasca - tutorial - Ludi Konj - 03.01.2013

moze li ovo sa dna sekundarnog fermentora jer je manje smeca? Da li ce kvasac da se odlijepi sa dna demidzane i iscuri u teglu ili bolje da pomijesam sa vodom u samoj demidzani pa tek onda teglu?

Hvala!


RE: Pranje kvasca - tutorial - sarajevskopivo - 03.01.2013

U sekundarnom fermentoru nemas kvasca. On sluzi da se doda voce i sl.

To je ono sto sam procitao na jednom stranom forumu. Smile


RE: Pranje kvasca - tutorial - pivska mušica - 03.01.2013

@Ludi Konj: i u sekundarnom fermentoru se istaloži nešto kvasca, posebno ako je rano pretočeno iz primarnog u sekundarni. u soluciji, u samom pivu ima milijarde stanica osim onih koje su se istaložile. te stanice su još uvijek aktivne i nisu pale u hibernaciju, tako da je čak taj kvasac još zdraviji i bolji za ispiranje. možeš direktno u demižon dodati malo vode i promućkati pa onda odraditi ispiranje kako sam opisao. to da li će se kvasac iz taloga odlijepiti ili neće najviše zavisi od soja kvasca koji koristiš - neki sojevi su jako flokulantni, odnosno prave jako čvrst talog, dok neki drugi nisu.


RE: Pranje kvasca - tutorial - Sile - 04.01.2013

Evo danas sam čisto radi prakse pokušao oprati kvasac iz bačve iz kojeg sam pivo flaširao prije 2 dana. Kvasac sam uzeo odmah prema uputama iz prvog posta. Kvasac je inače safale us 05, suhi kvasac i pretočio sam ga u dvije malene bočice od cappy i voćko sokova.

[Image: ywt5l0alk64fxnrwine_thumb.jpg]

[Image: vf287amsyisyml4xi0r_thumb.jpg]

[Image: k5mtof3yborj5nueg0vr_thumb.jpg]

[Image: a8qbb9ubjr4uwiyln0a_thumb.jpg]

nadam se da ću ga jednom i iskoristiti. Smile


RE: Pranje kvasca - tutorial - mentalist - 05.01.2013

zanimljiv način prikupljanja kvasca




RE: Pranje kvasca - tutorial - pivska mušica - 05.01.2013

da, takozvanim top croppingom ili skimmingom dobijamo najzdravije i najaktivnije stanice kvasca. neke pivare još i danas koriste ovu metodu koja je originalno nastala u njemačkoj.

evo nije mi bilo teško da skeniram par stranica na ovu temu iz fantastične knjige Yeast od White-a i Zainasheff-a

/spašeno je sa OCR software-om pa možda ima pokoja greška/


RE: Pranje kvasca - tutorial - mentalist - 05.01.2013

Ako sam dobro skontao da se ovom metodom lakše skupljaju kvasci koji se slabije talože (slabiji flokulatori) ili sam pogriješio


RE: Pranje kvasca - tutorial - pivska mušica - 05.01.2013

da, u pravu si. neki kvasci su lakši za ovu metodu, a neki nisu. postoje kvasci koji su istinski 'top cropperi' i koji na površini piva zaista stvore tvrdi, kremasti sloj, dok neki drugi stvore dosta velik krauzen, ali koji je većinom sastavljen od mjehurića zraka. ti nisu baš dobri, ali teoretski, svaki kvasac je moguće pokupiti s površine.


RE: Pranje kvasca - tutorial - mentalist - 05.01.2013

Hajd kad je već otvoreno pitanje da pitam i ovoSmile
Koliko se "oštećuje" sam proces korištenjem ovog sistema. Da li se uzimaju neophodni kvasci za proizvodnju i time dovodi u pitanje sam konačni proizvod
Ovo pitam iz razloga što se dosta pominje under i overpitching, a samim uzimanjem vitalnih stanica se dovodi do underpitchinga
Još izučavam materiju pa mi nemoj zamjeriti ako griješim i lupam bez veze Blush Smile