VolimPivo.ba
Minimum opreme koju morate imati - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Oprema i sanitacija (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Thread: Minimum opreme koju morate imati (/showthread.php?tid=18)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


RE: Minimum opreme koju morate imati - Redhat1984 - 26.02.2013

Molim te definisi primarnu fermentaciju?


RE: Minimum opreme koju morate imati - pivska mušica - 26.02.2013

primarna fermentacija traje nekih desetak dana u prosjeku i to je vrijeme dovoljno da kvasac preradi sav šećer iz sladovine u prosječnim pivima, ali se pivo prema nekom generalnom pravilu ostavlja 21 dan u fermentoru da bi se završili i svi postfermentacijski procesi.

to je ono što se među nama home brewerima smatra primarnom fermentacijom, tih 21 dan.

sekundarna fermentacija zapravo i nije fermentacija jer je proces već završen, ali eto tako je zovu. kod sekundarne ferementacije pivo se pretače nakon primarne fermentacije u drugi fermentor, takozvani sekundarni fermentor gdje se pivo dodatno bistri ili se dodaju raznorazni dodaci kao što je suhi hmelj ili voće ako se radi voćno pivo ili hrastov čips ili slično....


RE: Minimum opreme koju morate imati - sarajevskopivo - 26.02.2013

Mislim da si nas sve zbunio kad si napisao: kratka primarna fermentacija.

Ja pomislio nesto novo si skonto pa ti ne treba ni airlock. Smile

Dakle, radis standardnu fermentaciju od 21 dan, ali ne koristis air lock jer ti nije skroz zatvoren fermentor. Zar ovim ne rizikujes infekciju?


RE: Minimum opreme koju morate imati - pivska mušica - 26.02.2013

pa 21 dan je kratko. sazrijevanje u fermentoru od 6 mjeseci je dugo Smile ne rizikujem infekciju jer CO2 cijelo vrijeme ide iznutra prema vani i jednostavno je nemoguće da nešto uđe unutra. a i kad se zaustavi fermentacija ostaje 'deka' od CO2 na pivu. koja moze izdrzati taj 21 dan.

česi još uvijek fermentiraju u potpuno otvorenim kadama. imao sam negdje sliku, ali ne znam ne mogu to sad naći što sam slikao u češkoj.....


RE: Minimum opreme koju morate imati - pivska mušica - 26.02.2013

evo našao sam sliku. ovo sam slikao u pilsner urquell pivari u Plzenu. ovo je više muzej, jer naravno pravi pogoni drugačije izgledaju i fermentori su zatvoreni. mada imao sam i sliku iz jedne male pivare gdje su doslovno u kadama drže fermentirajuća piva. Smile

[Image: img7789rk.jpg]


RE: Minimum opreme koju morate imati - sarajevskopivo - 27.02.2013

Kad sma bio u Pragu u jednoj maloj pivnici bilo mi je malo cudno sto su koristene case sa pivom "prali" tako sto bi prosuli ostatke piva iz case i provukli casu kroz neku sapunicu i odmah sipali pivo i donosili gostima.


RE: Minimum opreme koju morate imati - pivska mušica - 27.02.2013

to prvi put čujem i nisam vidio ništa slično. ja koliko sam primjetio konobari su na svim mjestima bili maksimalno profesionalni.


RE: Minimum opreme koju morate imati - gajba - 27.02.2013

Ovo za otvorene kade kod ceha.. mozda si mislio na ovo:
[Image: 2lxz1qc.jpg]

uslikano je u "U Medvidku". Pivara je na spratu restorana i sto je najcudnije u njihovom restoranu se sluzi Budweiser a ko hoce njihovo pivo mora na sprat u pivaru Smile


RE: Minimum opreme koju morate imati - Redhat1984 - 27.02.2013

I ja sam se uplasio da je sad nesto novo ili da nisam skonto ni ovo do sada.Hvala na razjasnjenju znaci ovo radi posao.


RE: Minimum opreme koju morate imati - pivska mušica - 27.02.2013

@redhat1984: da nećeš imati problema

@gajba: jeste i ja sam baš tamo slikao i još na jednom mjestu. u pivnici Pivovarský dům su imali isto otvorene fermentacije, ako si tamo bio...


Re: Minimum opreme koju morate imati - AleksandarV - 07.11.2013

[Image: 5uzugune.jpg]Upravo je stiglo.

Sent from my Z10 using Tapatalk 2


Re: Minimum opreme koju morate imati - AleksandarV - 08.11.2013

Sent from my Z10 using Tapatalk 2