VolimPivo.ba
Fermentacijska komora - DIY - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: FOTO tutoriali DIY (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: Fermentacijska komora - DIY (/showthread.php?tid=19)

Pages: 1 2 3 4 5


RE: Fermentacijska komora - DIY - pivska mušica - 10.12.2012

odlično izgleda, ali po meni je malo previše prostora u komori, trebat će više energije da se održi temperatura. mogli ste komotno ove ćoškove fino napraviti da nisu prazni Smile za termometar slobodno probijte kroz ovaj poklopac rupicu. svaka čast za oznake na bačvi Smile ja ovo označavam tek od 10 litara pa na gore.... Smile


RE: Fermentacijska komora - DIY - mange_tout! - 10.12.2012

(10.12.2012, 10:08 )Pivska Mušica Wrote: odlično izgleda, ali po meni je malo previše prostora u komori, trebat će više energije da se održi temperatura. mogli ste komotno ove ćoškove fino napraviti da nisu prazni Smile za termometar slobodno probijte kroz ovaj poklopac rupicu. svaka čast za oznake na bačvi Smile ja ovo označavam tek od 10 litara pa na gore.... Smile

jeste malo veća, ostavili smo prostor da možemo staviti više boca. možda je to i greška, ali to ćemo tek vidjeti kada budemo održavali temperaturu u praksi Smile probili smo rupicu na poklopcu za termometar, i dihtovali je sa čepom (našli smo neki bolji čep u trgovini vinarske opreme) kroz koji smo porovukli sondu od akvarijskog termometra.
već smo malo počeli i testirati sa vodom u fermentoru. razlika između vode u fermentoru i van kutije je nekih 10 stepeni. doduše voda u fermentoru i unutar kutije je pala u odnosu na početnu vrijednost, ali isto tako i van kutije je poprilično opala. trenutno eksperimentišemo bez intervencija, dakle bez stavljanja zaleđenih i boca sa vrućom vodom. u toku dana ćemo staviti i boce sa toplom vodom, pa ćemo viditi koliko će to uticati na temperaturni tok.

fermentor smo označili da možemo imati uvid u količinu taloga Smile
mušice kakva su tvoja iskustva sa nakupljanjem CO2 u kutiji, kolika je njegova količina, da li će biti prevelika koncentracija unutar kutije?


RE: Fermentacijska komora - DIY - pivska mušica - 10.12.2012

ma ništa to ne brini za CO2 u kutiji osim ako neće neko spavati pokraj piva u kutiji Big Grin


RE: Fermentacijska komora - DIY - mange_tout! - 10.12.2012

(10.12.2012, 12:27 )Pivska Mušica Wrote: ma ništa to ne brini za CO2 u kutiji osim ako neće neko spavati pokraj piva u kutiji Big Grin

kolika je mogu ja komotno u nju ući Smile kontam da taj CO2 ne šteti samom procesu, a svakako će se prozraćivati prilikom stavljanja boca Smile


RE: Fermentacijska komora - DIY - pivska mušica - 10.12.2012

ništa to ne šteti ni čemu. oko toga se ne brini!


RE: Fermentacijska komora - DIY - pivska mušica - 27.01.2014

evo za sve nas koji imamo problem s prostorom za pivarske aktivnosti i koji kuhamo u malim stanovima, jedna ideja. proširio sam kapacitete i napravio malu komoricu dovoljnu za fermentor od 30l u ormaru Smile žrtvovao sam jednu policu, malo prerasporedio ostale police i stvari u ormaru bolje i ekonomičnije presložio i voila - oslobodio prostor taman za jedan fermentor. Zivjeli

[Image: SaJ91Pi.jpg]

[Image: 48kuGYz.jpg]


Re: Fermentacijska komora - DIY - AleksandarV - 27.01.2014

Dok ženi ne zahvali prostora (haljine, cipele, kozmetika i sl.) Smile

Sent from my Z10 using Tapatalk 2


RE: Fermentacijska komora - DIY - Svarrogh - 27.01.2014

Nesto ti je zena dobre volje Smile


RE: Fermentacijska komora - DIY - mange_tout! - 27.01.2014

a ljepote ove. pa odjeća će ti mirisati na fermentaciju. ovo svi moramo uraditi Big Grin


RE: Fermentacijska komora - DIY - pivska mušica - 27.01.2014

Smile u ovom ormaru inače držim većinu stvari za pivarstvo - gorionik, mlin, svu sitnu opremu, ph i tds metar, hidrometre, termometre i sve ostalo što tu može stati. jedino sam bio neuredan pa kad sam fino složio stvari oslobodio sam lijep prostor i skontao zašto ne tu napraviti komoricu.


RE: Fermentacijska komora - DIY - stera - 29.01.2014

A sta ti je ovo sivo? Podloga za laminat?


RE: Fermentacijska komora - DIY - pivska mušica - 29.01.2014

da, ona najdeblja. ja mislim da je 1cm ili mozda cak malo vise.