VolimPivo.ba
Kegging - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Oprema i sanitacija (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Thread: Kegging (/showthread.php?tid=62)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


RE: Kegging - mange_tout! - 03.03.2015

spojili smo teme o kegiranju. administracija.


RE: Kegging - mange_tout! - 04.03.2015

i mi kontamo ubrzo kegirati. imamo već skuhano pivo i čekamo da odfermentira.

i ja znam što i ti. ako se dobro ohladi može se karbonizirati za 24 sata. evo jedan video o prisilnoj karbonizaciji.



pritisak ti zavisi od temperature piva. u prilogu ti imaju tabele po kojima možeš raditi karbonizaciju.

može se više kegova karbonizovati ako imaš razdjelnik na boci CO2.

mene zanima ovo. u nas bude oko 32-35 l gotovog piva, a imamo dva kega od 19 l. dakle, natočimo jedan pun i drugi više od pola. trenutno imamo mogućnost karbonizovati samo jedan keg. šta uraditi sa ovim drugim kegom? staviti ga u frižider dok se ovaj prvi napunjeni ne karbonizira?


RE: Kegging - rafter - 04.03.2015

Mislio sam da je Kegging više proces nego tema za opremu i sanitaciju, pa sam tamo i trežio, izvinjavam se...
A sada par pitanja. Ukoliko izkarboniziramo pivo za par dana, koliko se to odražava na kvalitet? Jel to pivo mlado?
Vidio sam ovaj razdjelnik http://www.banggood.com/WYIN-W0204-Multiple-CO2-Regulator-Connector-1-To-4-Multiway-p-932497.html
Mogu li sa njim dvije boce karbonizirati?


RE: Kegging - mange_tout! - 04.03.2015

ja mislim da ono treba i u kegovima dozrijevati, ali nisam baš siguran.
ne znam kakva je kvaliteta i paše li na ove naše boce co2 ovaj razdjelnik.

haj ova raja (danny, sanjin, p.Ivo, svarrogh...) što kegira da se malo uključi na ovu temu.


RE: Kegging - danny_boy - 04.03.2015

Moja iskustva su da je sto se tice dozrijevanja ista stvar kao i sa bocama. Jedna od prednosti kegiranja je sto se jednostavno moze ispustiti zrak tako da iznad piva bude cisti co2 cime se izbjegava da se oksidira pivo sto utice na trajnost. Znalo mi je u kegu pivo stajati i do 10 mjeseci bez ikakvih losih uticaja na okus.

Sto se tice karbonizacije, ja to napravim "seljacki" za 15min. Ispustim zrak, pustim co2 i muckam. Za 15min je gazirano i moze se piti. Ovako sam radio radi toga sto nisam imao vremena da to napravim da bude kontrolisano. Nisam primjetio da prisilno karboniziranje ima ikakav los uticaj na okus.

Ipak, postoje bolji nacini za gaziranje, a to su tabele prema kojima se tacno odredjuje koliko ce pivo biti gazirano, sto je bitno za stilove.


RE: Kegging - elektropionir - 04.03.2015

@rafter
sve je isto kao u flasama. Malo dana mlado pivo i sl. Ja ga nisam nikad forsirao, natankam co2 kako ide i tek nakon tri dana probam uzorak. Nisam ni imao nikad potrebe za forairanjem.
@mange_tout
ja imam isto dva kega i jednu aktivnu pivu i jedan priključak za co2. Pivu u kegovima nadrukas sa co2 da se ne oksidira i to je to. Malo iz jednog pijes malo iz drugog kako hoćeš. Samo ubacis co2 opet da ti bude na "istom". Nikakvih problema.


RE: Kegging - mange_tout! - 04.03.2015

@sanjin samo nadrukaš par minuta? onda karboniziraš jedan keg, a ovaj drugi ti stoji sa nešto co2? nakon što karboniziraš prvi pristupaš karbonizaciji ovog drugog (na pola napunjenog) kega?


RE: Kegging - elektropionir - 04.03.2015

moze I tako. bitno je nakon preispanja ubaciti co2 da ne oksidira. kasnije kako hoces. Znaci ubacis co2 koliko stane pa onda ispustis na ventilu i tako par puta. i to je najbitnije. Mozes u jedan ubaciti co2 Na zeljenu razinu pa onda u drugi. pa kasnije opet tako. kako hoces


RE: Kegging - mange_tout! - 20.03.2015

danas kegirali premium bitter. prisilno smo karbonizirali na 2 bara uz mućkanje kega u trajanju od 20 minuta. sada stoji prikopčan prvi keg na 2 bara na sobnoj temperaturi. valjda smo nešto napravili.

imamo jedan keg sa slabijim poklopcem i bez onog prtena za ventil. ne dihtuje poklopac. ali nema toga što ne može da popravi bakrena žica i dva čepa Big Grin

[Image: 8_20_03_15_5_08_59.jpeg]

jedan se karbonizira keg, a drugi je na čekanju Big Grin

[Image: medium_8_20_03_15_5_17_58.jpeg]


RE: Kegging - spajder76 - 22.03.2015

A sto me jedan za.eba,uvali mi ovaj keg(5l)
[Image: 2njann4.jpg]
[Image: 15s98r9.jpg]
[Image: 2eb4q3d.jpg]


RE: Kegging - rafter - 22.03.2015

Hehe... onaj sa pika. Koliko si ga platio na kraju??
Znam da je tražio 80km za njega?


RE: Kegging - spajder76 - 22.03.2015

i vise,dok sa dovezao,blizu 100KM.Al vrijedi,stijenka je deblja nego kod corny kega