VolimPivo.ba
Kako i kada koristiti hidrometar - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Oprema i sanitacija (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Thread: Kako i kada koristiti hidrometar (/showthread.php?tid=170)

Pages: 1 2


Kako i kada koristiti hidrometar - pivska mušica - 19.12.2012

evo par riječi o hidrometru za one koji tek počinju sa pivarstvom.

hidrometar ili areometar je mjerni uređaj koji nam pokazuje količinu otopljene tvari u vodi. hidrometar ne mjeri količinu alkohola, kako mnogi pogrešno misle, nego količinu otopljenog šećera u sladovini. nekoliko je mogućih skala na hidrometrima (Brixova, Oechslova, Plato skala itd.) a u USA je najčešće korištena skala SG ili specific gravity (specifična gustoća), a s obzirom da se od tamo i krenuo širiti masovno ovaj hobi, ovo je ustaljena skala.

hidrometar radi na principu arhimedovog zakona (Tijelo uronjeno u tekućinu lakše je za težinu istisnute tekućine.)

skala specifične gustoće na hidrometru predstavlja odnos čiste vode i tekućine u kojoj je otopljena neka tvar (u našem slučaju šećer). čista voda ima specifičnu gustoću 1.000.

što je tekućina gušća, to će više ostati hidrometra da viri iznad tekućine.

temperatura uzorka je važna jer temperatura mijenja očitanje hidrometra. zato su svi hidrometri baždareni na određenu temperaturu. to znači da uzorak mora biti ohlađen ili zagrijan na temperaturu na koju je baždaren hidrometar. najčešće je to 15°C ili 20°C.

dva su bitna podatka u pivarstvu - OG (original gravity - početna gustoća sladovine prije početka fermentacije) i FG (final gravity - završna gustoća piva nakon završetka fermentacije).

OG se mjeri u trenutku kad je sladovina skuhana i ohlađena, neposredno prije dodavanja kvasca i puštanja piva na fermentaciju. tu ćemo dobiti podatak o početnoj gustoći, odnosno količini otopljenog šećera u sladovini prije početka fermentacije. neka prosječna gustoća za neko normalno jako pivo je 1.048

za vrijeme fermentacije kvasac će konzumirati šećer u sladovini i ta gustoća će se smanjivati (normalno, jer šećer nestaje i pretvara se u alkohol i CO2!). nakon nekih 10 dana, kvasac bi trebao "pojesti" sve fermentabilne šećere i pretvoriti ih u alkohol i tada bi gustoća trebala biti puno manja. zavisno od vrste kvasca, najčešće je to negdje 1.012

da bi izračunali količinu alkohola u tom pivu, to radimo po slijedećoj formuli: (OG-FG)*1,25

u našem slučaju to je: (1.048-1.012)*1,25 = 0,036*1,25 = 0,045 = 4,5%

dakle takvo pivo čiji je OG bio 1.048 a FG 1.012 ima ABV (alcohol by volume) od cca. 4,5%

napominjem da je ovo samo okvirna formula, jer je prava dosta složenija, ali ovo će vam dati približan rezultat sa malim otklonom. za pravi izračun treba koristiti neki pivarski software.

[Image: hidrometar.gif]

na slici se vidi način očitanja hidrometra/aerometra. morate imati i menzuru uz njega, to ne zaboravite.


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - AleksandarV - 14.02.2014

Ovdje bi da napomenem da na svakom hidrometru piše kako se očitava. Da li s donje strane kao na slici, ili odgore jer se na meniskus može popet uz sam hidrometar (ne gledajte meniskus koji se stvorio uz zid menzure.
Jer na mom stoji tačno takvo uputstvo. Dakle u mom slučaju ja očitavam gornji meniskus.


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - rafter - 05.03.2014

Samo jedno pitanje, može još nekoga interesovati.
Mi u pivarstvu ne očitavamo nikakav podatak sa menzure ili očitavamo?


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - AleksandarV - 05.03.2014

(05.03.2014, 05:23 )rafter Wrote: Samo jedno pitanje, može još nekoga interesovati.
Mi u pivarstvu ne očitavamo nikakav podatak sa menzure ili očitavamo?

Ne.
Menzura je samo običan sud u koji uspeš sladovinu. Možeš uroniti i sam hidrometar u fermentacijsko bure ili kantu. Ali je lakše usuti sladovinu u menzuru.


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - ale ale - 19.04.2014

hidrometar mi je danas pokazao OG od 1.056 kod ordinary bitter-a,sto bi znacilo da sam imao efficiency od preko 95%,sto je nemoguce! U probi je bilo dosta taloga i raznoraznog hamelja- koliko ove "necistoce" uticu na mjerenje?
Tesko mi je zamisliti da su se tako brzo rastvorile u sladovini da uticu na gustocu...
btw - dio sladovine dobijene iza sparga nisam kuhao, jer nije bilo mjesta u loncu ( ostavio prazan prostor da bi mogao jako kuhati,a da ne presipa,jer sam htio testirati uticaj intenziteta burljanja/krckanja na pjenu), tako da je veci dio sladovine iz masha (prvog pustanja).


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - pivska mušica - 19.04.2014

ne bi smjele uticati nečistoće na mjerenje hidrometra, osim ako ih nema u tolikoj mjeri da fizički sprečavaju hidrometar da potone, a sumnjam da je baš toliko bilo. nema to nikakve veze. da li si ohladio uzorak na temperaturu na koju je baždaren hidrometar? da li si siguran da si sve kalkulacije sa sladom odradio kako treba? možda ti je do vage kojom si vagao slad?

ovaj zadnji dio nisam razumio u vezi nekuhanja sladovine iza sparge-a?? sta to znaci? jer ako nisi spojio kompletnu sladovinu - i onu od ukomljavanja i onu od ispiranja, onda je logično da si imao gušću sladovinu na kraju...


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - ale ale - 19.04.2014

Dobro si skontao zadnji dio,ali jednostavno je i dalje previsok, jer nisam spoijio mozda cetvrtinu od vode iz ispiranja ,a ciljao sam 1.045, dobio 1.056...
Ostalo sve po p.s.- u, jer radim s istom opremom kao i uvijek...


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - Goggy - 25.04.2014

Ako nije mjeren na početku OG, onda nema smisla mjeriti ni FG?
Kako doći do podatka o ABV% u ovom slučaju?


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - pivska mušica - 25.04.2014

ma ne moraš ništa mjeriti nema svrhe. najvjerovatnije ti je ABV onoliki koliko je pisalo na kutiji. jesi dobio neke podatke uz taj kit?


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - Goggy - 25.04.2014

Imaju upute, dvd, ali nema podatka o pivi osim Golub Capital Gold Standard Ale


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - Goggy - 11.06.2014

Pitanje;
Kada sam mjerio OG tempreatura je bila tačno 20 C i OG je bio 1.050 kako je i procjena bila po receptu (Brown Porter).
Danas sam mjerio FG (nakon 19 dana) i na temperaturi od 23 C je mi pokazalo 1,008 (nešto malo ispod 1,010 - slika).
E sad, ima tabela za konverziju kod odstupanja temperature - slika, ali ne mogu da skontam kolliko i kako korigujem.
Može pomoć? thx


RE: Kako i kada koristiti hidrometar - pivska mušica - 11.06.2014

Racunaj da ti je FG 1.009

Sent from my LG G2 using Tapatalk