VolimPivo.ba
Recenzije domacih komercijalnih piva... - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Recenzije komercijalnih piva (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Thread: Recenzije domacih komercijalnih piva... (/showthread.php?tid=279)

Pages: 1 2


Recenzije domacih komercijalnih piva... - Mozelibezkaucije - 08.02.2013

Mozda ce vama iskusnijima delovati besmisleno da se bavite recenzijama ovdasnjeg piva zbog slabog kvaliteta istog. Medjutim meni se ipak cini da bi to bilo veoma znacajno za podizanje nivoa znanja o pivu kod obicnog sveta koji svraca na ove stranice...

Mislim da ce ljudi daleko bolje razumeti sve aspekte proizvodnje piva ako im se to sve objasni na primeru necega sto svaki dan muljaju po ustima.


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - pivska mušica - 08.02.2013

sva domaća komercijalna piva u svim zemljama bivše jugoslavije pripadaju skupini evropskih svijetlih lagera koji nemaju baš neki renome i smatraju se generalno lošim pivima. naravno, postoje neki izuzeci kao što je tomislav pivo, ili velebitsko i slično.

međutim sva ova piva koja su masovno dostupna pripadaju toj skupini i u principu radi se o jako sličnim pivima (da ne kažem istom pivu). znači, praktično jednom recenzijom pokrio bi većinu tih piva.

naravno, manje razlike postoje - u različitim pivarama koriste se različiti hmeljevi, međutim zbog škrtarenja na hmelju to i nije tako bitno jer se hmelj skoro i ne osjeti ni u jednom, neke pivare čak dodaju i po 'šaku' kristal slada u njihove recepte itd. većina naših pivara koristi neslađene žitarice kao substitut sladu do određenog % ukupnog usipka, kao što su kukuruz ili riža ili neslađeni ječam što se smatra velikim gafom. čak je i zabranjeno još 1516. godine njemačkim zakonom o čistoći piva, ali zbog troškova su prisiljeni to raditi.

tako da generalno, nema neke velike razlike između svih tih naših piva i neka komparacija između njih je skoro nemoguća i besmislena. zajedničko im je to da su to uglavnom piva bez nekog posebnog karaktera.


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - danny_boy - 08.02.2013

Slazem se potpuno sa Musicom. Nema smisla uopste trositi vrijeme na
domace komercijalne lagere jer to ne zasluzuju. Kako je gore napisano
to su sve piva pravljena sa skoro istim receptom, mislim da nije previse
ako napisem da su sva bez "karaktera".

Prije nego sam probao neka poznatija piva nisam znao da ne mora svako
pivo imat isti okus. :-)


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - pivska mušica - 08.02.2013

najveći problem nastaje kad raspravljaš o pivu s nekim ko ne poznaje zapravo ništa drugo osim takvih piva. Smile ljudi se svađaju da li je bolje ožujsko ili karlovačko ili da li je bolji lav od jelena, a to je smiješna priča.

da ti isti ljudi probaju jedan dobar doppelbock ili na primjer pravi witbier ili APA ili neko pivo koje ima 'ono nešto' mislim da bi potpuno promijenili stav o pivu.


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - Svarrogh - 08.02.2013

Bolji je jelen od lava Big GrinTongue


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - mange_tout! - 09.02.2013

ma kakvi, jači je lav od jelena u svakom pogledu Big Grin


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - Mozelibezkaucije - 09.02.2013

Slozio bih se da izmedju mnogih ovdasnjih piva nema nikakve bitne razlike. Sa druge strane ne mogu da ne spomenem da je bilo i da ima i danas, pokusaja pojedinih pivara da naprave nesto drugacije. Secam se recimo Weifertovog Belog piva, Zoffmanovog tamnog ili Lava 7.. Dok bih u danasnje vreme ( a bilo ih je i ranije ) izdvojio pivaru Kruger i Brent iz Ritoseva. https://www.facebook.com/kugherandbrent/info


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - pivska mušica - 09.02.2013

da, ali kruger i brent bi se komotno mogla smjestiti u craft pivare, a mi pričamo o komercijalnim pivima. inače pio sam kruger i brent piva kad sam bio u novom sadu i nisu loša. red ale im je odličan.

što se tiče ovih ostalih lav7 mi je bezveze, a za ove weifert i zoffman nisam ni čuo pa bi volio da to malo pojasniš ko su i šta su?

ti neki izuzeci postoje kako sam i rekao, ali su jako rijetki. i ožujsko je izbacilo amber pivo, ali ja taj amber zamišljam puno drugačije - mislim nije mi jasno, kad već rade specijal, zašto ne 'odriješe kesu' pa ga ne naprave kako spada, nego je to uvijek na nekoj granici da bude loše....


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - pivska mušica - 09.02.2013

a evo sad guglam malo i naiđem na ovaj živopisan komentar za taj zoffman Big Grin

[Image: Ii7MSZL.png]


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - Svarrogh - 09.02.2013

Kometar je odlican. Prvi put sam ga probao 2003. To se nije moglo piti koliko je smrdilo. Cak su oni prvi isfurali na trziste plasticne boce od 1.5L Uzas zivi. Nedaj boze nikome Smile


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - pivska mušica - 09.02.2013

svrrogh da li si ti probao kruger i brent piva?


RE: Recenzije domacih komercijalnih piva... - Svarrogh - 09.02.2013

Nisam. Jel se to ima gdje kupiti?