VolimPivo.ba
Duvel - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Recenzije komercijalnih piva (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Thread: Duvel (/showthread.php?tid=353)

Pages: 1 2


Duvel - AleksandarV - 25.04.2013

Konačno otvorih Duvel.
Velika su očekivanja.
Pivo sa 8,5% alkohola sa izuzetnom karbonizacijom. Mjehurići su na sve strane. Pivo je svijetlo žute boje.
Odmah po otvaranju i sipanju, osjeti se jaka aroma hmelja. Ono što se možda ne vidi u originalnoj snifer čaši Duvela (ja sam koristio izduženu Erdinger čašu), je pojava svijetlih slojeva piva, poput dima kojoji polako bistro žuto pivo zamute. Vrlo interesantno za gledati.
Prijatnog mirisa koji vuče na karanfilčiće, prijatan i pomalo rezak.
Ukusom dominira izrazita karbonizacija, sa jasno prisutnim alkoholom. Ukus je osvježavajući uz sve te mjehuriće i blagim gorkim aftertaste-om, pa čak na momente i kiselim ukusom.
Lacing je odličan, pjena ostaje do samog dna debljine 1 cm.
Odlično pivo, pogotovo za one koji preferiraju gorča piva. Mada je ovo pivo daleko od gorkog.


[Image: am8a4w.jpg]
[Image: jh4z8m.jpg]
[Image: 2ec3l8n.jpg]
[Image: j08k8z.jpg]


RE: Duvel - gajba - 26.04.2013

Evo ko bude isao u Prag:
Blizu centra ima jedan restoran/pab "U Benediktu" koji sluzi samo Bernard pivo a takodje i Duvel i to po cijeni 60kruna sto je oko 5KM. U HR u marketu Duvel kosta 5KM tako da je ova cijena u restoranu odlicna.
Razlog "niskoj" cijeni je sto ista grupacija je vlasnik i Bernard piva i Duvel-a.

P.S. Nabavi obavezo drugu casu za ove belgijance Smile Intezivnije se osjeti aroma i miris piva iz sniftera nego iz ovih casa (koje su btw za psenicno).


RE: Duvel - AleksandarV - 26.04.2013

Čim ugrabim priliku, nabavljam čašu. Ova mi je jedina, a priznati će te da u Sarajevu nema gdje da se kupi kvalitetna čaša. Ako neko zna, samo neka da adresu.
S nekih ranijih postova i mojih ocjena piva, jasno se uočava razlika među degustatorima.
Obratite pažnju na slijedeći snimak. Vrlo interesantno.

http://www.youtube.com/watch?v=l5igZ1lwagg

Zato, ljudi uživajte u pivu, i kupujte ono koje vam najviše odgovara.

Živili!!!!


RE: Duvel - yankee fan - 15.06.2013

jako kiselkast finish, alkohol se se itekako osjeti. racimo kad sam probao Dogfish Head 90 minutes IPA, sa velikim procentom alkohola ili recimo Chimay (crveni) taj procenat alkohola se ne primijeti uopste za razliku od Duvel-a.
znam da je pivo ocjenjeno odlicno, i da cu ispastu papak, ali meni se ne svidja SadSad
s druge strane Dogfish Head 90 minutes i Chimay rouge su me oborii s nogu!Zivjeli


RE: Duvel - sarajevskopivo - 15.06.2013

Pa i meni recimo bijli(zuti) Chimay je legao bolje od crvenog ili plavog koji su bolje ocjenjeni nego plavi.


RE: Duvel - pivska mušica - 15.06.2013

(15.06.2013, 07:29 )yankee fan Wrote: znam da je pivo ocjenjeno odlicno, i da cu ispastu papak, ali meni se ne svidja SadSad


neces ispasti papak, ni blizu od toga. sto ljudi, sto ćudi. svako ima drugačiju percepciju okusa i mirisa i što si manje konformista u smislu da si spreman reći da ti se ne sviđa nešto što se svima sviđa ili, s druge strane, da ti se sviđa nešto što se nikom ne sviđa - tim bolje. Smile

međutim, kad se ocijenjuje pivo, manje je bitna tvoja impresija, a puno više koliko si sposoban objektivno razaznati sve okuse, mirise i smjestiti ih u smjernice stila kojem pivo pripada.

to pivo je dobro ocijenjeno zato što je, kako kažu na eng. classic example stila kojem pripada.

Zivjeli


RE: Duvel - yankee fan - 16.06.2013

(15.06.2013, 06:19 )pivska mušica Wrote:
(15.06.2013, 07:29 )yankee fan Wrote: znam da je pivo ocjenjeno odlicno, i da cu ispastu papak, ali meni se ne svidja SadSad


neces ispasti papak, ni blizu od toga. sto ljudi, sto ćudi. svako ima drugačiju percepciju okusa i mirisa i što si manje konformista u smislu da si spreman reći da ti se ne sviđa nešto što se svima sviđa ili, s druge strane, da ti se sviđa nešto što se nikom ne sviđa - tim bolje. Smile

međutim, kad se ocijenjuje pivo, manje je bitna tvoja impresija, a puno više koliko si sposoban objektivno razaznati sve okuse, mirise i smjestiti ih u smjernice stila kojem pivo pripada.

to pivo je dobro ocijenjeno zato što je, kako kažu na eng. classic example stila kojem pripada.

Zivjeli
pijemo pivo jer ga volimo, uzivamo u njemu, i mozemo (za razliku od recimo votke, burbona) da popijemo velike kolicine a da se ne napijemo i da pri tome uzivamo u pivu. Veceras sam pripremio dva piva, Guledn Draak i Dogfish Head 60 minutes. Gulden Draak je bio toliko zestok na alkoholu da mi je 60 Minute dosao kao "cokolino" )))
stvarno nisam uzivao ni najmanje, dao sam nekim ljudima ostale 3 flase, jer je previse zestoko.
Ja za sada ne znam da ocjenim pivo kao vecina ovde, ili na drugim web sstranicama, mozda oni jeste kompleksno ili je classic, ali ta kolicina alkohola nije nicim zamaskrana, tako da piti pivo pretstavlja uzitak! na protiv, alkhol je jako izrazen. Vratimo se na ono sto ste mi vi preporucili-90 Minutes, ima cak 9% alkohola, ali je divno i pitko, da se taj procenat uopste ne osjeti.
E sad, da ne misite da sam curica, ja sam profesionalni bartender u NYC, radio sam kruzerima, pio sam i pijem zestoka pica, od ruma, tekile itd.
Ali kad je rijec o pivu, to je pice koje smatram da covjek reba da uziva, dnevno, redovno.
PS ovu diskusiju ne uzimam licno, previse sam mator da to shvatam ozbiljno, ))), ali sam zelio da podijelim svoja iskustva.
Poz svima


RE: Duvel - Pivdzija - 29.04.2014

dosta karbonizirano pivo (u odnosu na maredsousa recimo), što se osjeti sa prvim gutljajem. ne bih se složio sa aleksandrom da se osjeti aroma hmelja, ja je baš i nisam osjetio. No osjetio sam alkohol, u aftertasteu. podosta. čak malo i previše za moj ukus.
lacing je dobar, a kapa ostaje do samoga kraja.

nisam toliko oduševljen ovim pivom kao neki. Bit će da je do mene, ne oduševljavaju me baš belgijanci...

[Image: Dgqo8Df.jpg]


RE: Duvel - yankee fan - 30.04.2014

(29.04.2014, 08:59 )Pivdzija Wrote: dosta karbonizirano pivo (u odnosu na maredsousa recimo), što se osjeti sa prvim gutljajem. ne bih se složio sa aleksandrom da se osjeti aroma hmelja, ja je baš i nisam osjetio. No osjetio sam alkohol, u aftertasteu. podosta. čak malo i previše za moj ukus.
lacing je dobar, a kapa ostaje do samoga kraja.

nisam toliko oduševljen ovim pivom kao neki. Bit će da je do mene, ne oduševljavaju me baš belgijanci...

[Image: Dgqo8Df.jpg]
toooo brate moj!!! nisam jedini!!! bananabananabanana osjecao sam se kao papak, ali ima nesto u tom okusu njihovom sto mi ne lezi i stvara mi kielinu i neku tezinu u stomaku! Sad


RE: Duvel - Pivdzija - 30.04.2014

meni čak nije do kiseline i težine u stomaku. jednostavno mi ne leže pretjerano ti okusi (osim la trappea, njega mogu piti). previše vuku na slatkoću i nekakve karamele. jebo karamelu, daj hmelja Big Grin

edit: kad mi je mobitel zapištao jutros u 5 (tapatalk), sve sam ti po spisku sasuo Big Grin


Duvel - yankee fan - 30.04.2014

Hahah, izvini matori, razlika u vremenu Smile


Sent from my iPhone using Tapatalk


RE: Duvel - dalidj - 01.06.2014

Popio i ja Duvel sinoc, meni takodje nije legao, nije mi se svideo.