VolimPivo.ba
pomoc oko pravljenja vina - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: VINARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Forum: Vino (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Thread: pomoc oko pravljenja vina (/showthread.php?tid=463)

Pages: 1 2


pomoc oko pravljenja vina - stefan - 04.08.2013

Vec dugi niz godina moja porodica pravi domace vino tj deda naravno Smile
Pricao sam nesto sa dedom i onda sam dosao na ideju ako neko moze da mi napise sta se tacno radi sa grozdjem od branja do ispijanja Smile
Njegovo vino je ok ali nije to to mislim da moze mnogo bolje jer imamo stvarno kvalitetan v
inograd koji se stalno odrzava...
Hvala unapred


RE: pomoc oko pravljenja vina - Das Bier - 06.08.2013

jeli crno ili bijelo grozdje?


RE: pomoc oko pravljenja vina - djulba - 07.08.2013

ja ću kratko a ti pitaj poslije, nemam vremena Smile

Za dobro vino ti je potrebno, dobro grožđe, dobar kvasac i dobra fermentacija na dobroj temperaturi.

Vrhunsko vino dobiješ tako što sačuvaš maksimalno 1,5 kg grožđa na jednoj lozi. treba ti dobar kvasac koji će izvući arome iz grožđa, najbolje da naručiš preko neta kvasce, ja upravo čekam da mi dođe ovaj za bijelo vino http://www.hopandgrape.co.uk/public/detailv1.asp?itemcode=LAL20245259
i ovaj http://www.hopandgrape.co.uk/public/detailv1.asp?itemcode=LAL20216447 za crveno vino.
Zaboravi na divlju fermentaciju bez kvasca, ostaće ti vino preslatko.

Potreban ti je vranj ili vrenjača to možeš kupiti u mostaru ili preko neta.

http://www.google.ba/imgres?imgurl=http://www.hrproizvod.biz.hr/db_ostalo/data/media/74/Tplast_vrenjaca_inox2.jpg&imgrefurl=http://www.hrproizvod.biz.hr/db_ostalo/details.php?image_id%3D54%26sessionid%3Do6a2a06rnc04kkk1k18rhrnr93&h=450&w=600&sz=297&tbnid=x1b-VUGwph7frM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__3JGBJOztkpioefB9OxjEwW3o2Ss=&docid=0KW6pjqVWpwLCM&sa=X&ei=eigCUo7BLMKA4gTlq4HIAg&ved=0CDEQ9QEwAg&dur=340

ona ti služi da ti ne uđe vazduh u vino a da izađe CO2, vazduh ti je najveći neprijatelj. Takođe zaboravi na stavljanje vate i sl.

Moraš imati temperaturu od 18 do nekih 23 celzijusa ne više.

kada staviš mošt na fermentaciju ne diraš ništa 21 dan. zatim pretočiš da odvojiš talog. ovo ponavljaš zatim još minimalno tri puta svaki mjesec. radi bistrenja vina ali i radi izbjegavanja nepoželjnih mirisa u vinu. Prilikom pretakanja vrši otvoreno pretakanje da se vino provjetri.

nakon 4 mjeseca imaš mlado vino Smile

E sad. Ako praviš crveno vino, grožđe samelješ, staviš u bačvu i dodaš kvasac i tako držiš 7-10 dana uz mješanje dva puta dnevno. zatim procijediš i ide na fermentaciju. ovo se radi da se dobije boja i punoća u vinu.

Ako praviš bijelo vino njega možeš pravit i od crvenog i od bijelog grožđa. a ppravi se na način da samelješ grožđe, odmah ga izcijediš, staviš ga na fermentaciju i dodaš kvasac.

Samo da napomenem da prilikom svakog pretakanja dodaš malo vinobrana radi eventualnog kvarenja. ja dodam pola vrećice 5gr na 300 l vina.


Pozdrav Zivjeli


RE: pomoc oko pravljenja vina - stefan - 07.08.2013

mislim da sam razumeo Smile ako trebam pomoc javicu se ovde . Inace za crveno vino sam pitao ali mozda probamo i belo da napravimo Smile Hvala jos jednom .


RE: pomoc oko pravljenja vina - Das Bier - 07.08.2013

sory djulba ali ja se nebih slozio skoro pa nisacim ovdje,
za dobro vino kvasac ti uopce nije potreban,ako je godina dobra,grozdje zdravo,slader dobar itd. dovoljna mu je temperatura 26-27C da provrije samo,
nema razloga da ostane slatko ako prevrije do kraja
ja ako stavljam kvasac stavim na 1500kg. grozdja samo 10-20g. cisto da pokrene vrenje,
sto se tice zraka,dok je fermentacija nema nikakve opasnosti da se vino pokvari,kod mene je otvorena fermentacija i nikad se nije pokvarilo.
kad vino prevrije do kraja onda ga zatvaram i ne diram nista iduca bar dva mjeseca,osim ako ima kakvih nezeljenih mirisa onda ga treba pretociti.
sto se tice crnog vina,fermentacija se odvija zajedno sa grozdjem,znaci tih 7-10 dana sto stoji u posudi je ustvari fermentacija, onda pretakanje u bacvu i odmah zatvaras da nema doticaj sa zrakom.
vinobran dodajes cim sameljes grozdje jer ce lako oksidirato,posebno bijelo,znaci pospes po vrhu i samo malo promjesas,ja stavim malo i vise od tebe jer ispari tokom fermentacije.
stefane znas li mozda koje su sorte grozdja?i gdje je vinograd,jeli neki topliji kraj ili?
dosta toga je bitno sto utjece na konacni ishod.


RE: pomoc oko pravljenja vina - raix - 08.08.2013

ovo sam copy/paste sa jednog drugog foruma. nadam se da se oni nece ljutiti.
sve sto pise na tom drugom forumu je zlata vredno, kao i sto na ovom pise dosta toga o pravljenu piva.
prosle godine sam napravio stvarno dobro vino upravo pridrzavajuci se njihovih saveta.
preporucujem ovakav nacin pravljenja vina svima.
ako admin nema nista protiv reklamiranja drugih foruma otkricu vam gde mozete mnogo toga saznati. Smile

Spravljanje belih vina

Tehnoloski postupak spravljanja belih vina:


- Muljanje grozdja
- Sumporisanje i cedjenje kljuka
- Talozenje sire
- Odvajanje sire od taloga i stavljanje u sud za fermentaciju
- Bistrenje sire bentonitom
- Dodavanje ciste kulture kvasca i alkoholna fermentacija
- Spontano talozenje novog vina i odvajanje od taloga
- Prvo pretakanje vina
- Drugo pretakanje vina
- Bistrenje vina
- Filtriranje vina i flasiranje


Spravljanje crnih vina

Tehnoloski postupak spravljanja crnih vina:


- Muljanje grozdja (i odvajanje peteljki)
- Punjenje sudova za vrenje i sumporisanje kljuka
- Alkoholna fermentacija uz potapanje komine
- Cedjenje prevrelog kljuka i talozenje novog vina
- Prvo pretakanje
- Drugo pretakanje
- Bistrenje vina
- Filtriranje i flasiranje vina


Spravljanje ruzicastih vina

Ruzicasta vina predstavljaju kategoriju izmedju belih i crnih vina. Po boji su bliza crnim vinima dok su po ukusu slicnija belim vinima, srednje jacine, laka i pitka.
Za proizvodnju ruzicastih vina se u prvom redu koriste sorte cije je grozdje siromasno u bojenim materijama zatim crno grozdje koje je zahvaceno sivom plesni i ne moze se koristiti za proizvodnju crnih vina i na kraju mesavina grozdja od crnih i belih sorti najcesce u odnosu 5:1.
Spravljanje ruzicastih vina predstavlja modifikovane postupke za proizvodnju crnih ili proizvodnju belih vina....


RE: pomoc oko pravljenja vina - Das Bier - 08.08.2013

ovo sve stoji ali ovo je industrija,to za mene nisu vina,nikakva bistrenja,filtriranja,bentoniti i ostala sranja,
samo ga ostavi da odlezi koliko treba i sve ce se to desiti prirodnim putem,a nece ostaviti traga na okusu,
ja radim vina 20ak god.zadnjih 10 samostalno a popio sam do sada max 1 lit. filtriranog vina,jednostavno to nije to,
uostalom kao i kod nasih piva,komercijalna i domaca razlika je velika


RE: pomoc oko pravljenja vina - raix - 08.08.2013

ok slazem se i ja preskacem filtriranje, jednostavno nema se uslova za to. a ako se svi koraci preduzmu na kraju filtriranje nije ni potrebno. sem ako nece sa tim vinom da izadjes na trziste kao samostalni mikro proizvodjac. gde se ocekuje da ispunis kojekakve standarde.
ali sto se tice bistrenja. radi se o maloj kolicini zelatina (koji se koristi i u pivarstvu), stim sto se kod vina ocekuje da bude bistro, jer duzim stajanjem proteini, koji su zasluzni za mutnocu vina, mogu da uticu na ukus.
bentonit je apsolutno prirodan proizvod, u pitanju je neka vrsta vulkanske stene (koliko me secanje sluzi), nema nista toksicno u njemu. ako pravis belo vino bentonit je nezaobilazan.

slazem se ako nesto pravim za sebe, bilo pivo ili vino, gledam da ga napravim sto je prirodnije moguce. ipak pravim za sebe i na kraju ga sipam u sebe Smile


RE: pomoc oko pravljenja vina - djulba - 09.08.2013

(07.08.2013, 10:55 )newbeer Wrote: sory djulba ali ja se nebih slozio skoro pa nisacim ovdje,
za dobro vino kvasac ti uopce nije potreban,ako je godina dobra,grozdje zdravo,slader dobar itd. dovoljna mu je temperatura 26-27C da provrije samo,
nema razloga da ostane slatko ako prevrije do kraja
ja ako stavljam kvasac stavim na 1500kg. grozdja samo 10-20g. cisto da pokrene vrenje,
sto se tice zraka,dok je fermentacija nema nikakve opasnosti da se vino pokvari,kod mene je otvorena fermentacija i nikad se nije pokvarilo.
kad vino prevrije do kraja onda ga zatvaram i ne diram nista iduca bar dva mjeseca,osim ako ima kakvih nezeljenih mirisa onda ga treba pretociti.
sto se tice crnog vina,fermentacija se odvija zajedno sa grozdjem,znaci tih 7-10 dana sto stoji u posudi je ustvari fermentacija, onda pretakanje u bacvu i odmah zatvaras da nema doticaj sa zrakom.
vinobran dodajes cim sameljes grozdje jer ce lako oksidirato,posebno bijelo,znaci pospes po vrhu i samo malo promjesas,ja stavim malo i vise od tebe jer ispari tokom fermentacije.
stefane znas li mozda koje su sorte grozdja?i gdje je vinograd,jeli neki topliji kraj ili?
dosta toga je bitno sto utjece na konacni ishod.

Kvasac je itekako potreban Smile kvasac je gljivica ( živo biće ) on je fermentacija tj njegovo množenje i hranjenje šečerom i ostalim tvarima u moštu je fermentacija tj pretvaranje šečera u alkohol. Prije pojave industrijskih kvasaca vinari su prije berbe na nekoliko dana brali određenu količinu grožđa mljeli ga i ostavljali na toplo da počne fermentirati i onda dan prije berbe prskali vinograd da se kvasac razmoži po vinogradu kako bi imali dovoljno kvasca da tavrši proces. tako da ako hoćeš po tradicionalnoj metodi da radiš moraš raditi na ovaj način.
Ja sam tek vidio kad sam počeo kupovati uvozne kvasce koliko znači kvasac, jer i ovi kvasci što se kupe kod nas su obična germa. Sada možeš birati kvasce u zavisnosti kakvo vino želiš.

što se tiče te otvorene fermentacije iz jedne knjige koju je napisao Zaharija Orfelin 1783 godine spominje se da se stavlja vranj od rogoza kako se vino ne bi vjetrilo, a sada imamo plastičnu vrenjaču. Takođe u svim novijim knjigama se radi na način kako sam napisao. I to nema veze sa industrijskim načinom pravljenja vina nego sa ispravnim načinom. Pretakanje je obavezno upravo iz razloga loših mirisa i bistrenja. Kod mene na kraju ostane samo kamenac na dnu. Bilo bi dobro da uporediš svoje vino sa nekim vrhunskim vinima pa da vidiš gdje si. Ja stalno obilazim police kupim neko vrhunsko vino. Uglavnom vino mora da ti miriše, da bude bistro, da ne bude kiselo itd. Zivjeli


RE: pomoc oko pravljenja vina - Das Bier - 09.08.2013

znaci ipak su kvasac dobili od grozdja,posto su mljeli grozdje da bi dobili kvasac,opet dolazimo na isto,vino bez kvasca.
sto se tice bistrenja moje vino je ful bistro,kao da je proslo niz procesa a ustvari je samo odlezalo dovoljno,
pretakanje je obavezno ali ne tako rano,za 7 dana se jos nista nije istalozilo da bi imao razlog pretakati,sacekam bar mijesec a vecinom pretacem nakon dva mjeseca,
ali sam svakako za neke nove tehnike i taktike pa cu svakako nesto grozdja odvojiti i probati nesto novo.


RE: pomoc oko pravljenja vina - SixtySix - 27.08.2013

Imam pitanjevezano za potrebnu temperaturu. Vino bi mi se fermentiralo u istom podrumu u kome fermentiram pivo. Tu odrzavam temperaturu oko 16-17c zbog Ale piva. Da li ce ta temperatura biti dovoljna i za fermentaciju Vina ili mora biti visa?


RE: pomoc oko pravljenja vina - Das Bier - 27.08.2013

niska je to temperatura,da krene vrenje(bez kvasca)treba ti 26-27C,kasnije moze i nize a ja ne idem nikad ispod 20ak.