VolimPivo.ba
Pasterizacija piva - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Procesi (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Thread: Pasterizacija piva (/showthread.php?tid=475)



Pasterizacija piva - zis - 25.08.2013

Pasterizacija piva je li ko radio do sad i kako se radi. Isto kao i sokovi ili drugacije. Znam da sokove pasterizuju na 85 stepeni 10 minuta, da li isto tako i pivo da probam pasterizovati.Sad


RE: Pasterizacija piva - pivska mušica - 25.08.2013

zis da to je ta temperatura i vrijeme. može ići možda i do 87°C. dan prije pasterizacije uzmeš jednu pivsku flašu i napuniš je vodom i držiš je preko noći zajedno u gajbama sa pivom koje ćeš pasterizirati da se temperature piva i vode u toj flaši izjednače.

na dan pasterizacije u lonac naliješ vodu i posložiš flaše u vodu do čepa, zajedno sa onom flašom u kojoj je voda. u tu flašu u kojoj je voda staviš sondu termometra.

počneš zagrijavati što brže. kad temperatura vode u onoj flaši dosegne nekih 83°C ugasiš plin i u narednim minutama bi trebalo da se podigne samo od sebe za ta dva stepena.

držiš deset minuta, izvadiš i ostaviš da se polako hladi. uglavnom, znaš sve u mljekari radiš Smile


RE: Pasterizacija piva - pivska mušica - 25.08.2013

problem s pasterizacijom u flašama je i nivo karbonizacije. zagrijavanjem se oslobađa CO2 i stvara se puno veći pritisak u flašama. ako ti je već pivo visoko karbonizirano, onda bi moglo preći granicu pucanja flaša kad budeš pasterizirao. jedino na to pazi, ne naginji se nad lonac Big Grin

sigurnija varijanta po tom pitanju bi bila 75°C 30 minuta.


RE: Pasterizacija piva - zis - 25.08.2013

Znaci ne smijem ici sa vodom preko cepa, to ce trajati predugo obzirom da imam 3 pune gajbe a lonac malog promjera. Karbonizacija ne bi trebala biti problem jer sam isao sa 5,5 gr. secera po litri.


RE: Pasterizacija piva - pivska mušica - 25.08.2013

pa nemaš potrebe ići preko čepa. a da će trajati dugo, hoce sigurno. a sta ti si mislio natrpati pun lonac flaša? ne znam kako će ti to ići, probaj.


RE: Pasterizacija piva - zis - 25.08.2013

(25.08.2013, 06:14 )pivska mušica Wrote: pa nemaš potrebe ići preko čepa. a da će trajati dugo, hoce sigurno. a sta ti si mislio natrpati pun lonac flaša? ne znam kako će ti to ići, probaj.

Jesam mislio sam staviti lazno dno za ukomljavanje i poslagati pivo u lonac koliko mogne stati. Kod pasterizacije tegli sa salatom i flasa sa sokovima ugrijana voda sprica po poklopcima i cepovima. Kod drugog nacina pasterizacije se potapa citava tegla ili flasa u vodu, a ja cu pokusati ovako sta mogu izgubiti je nesto flasa ako popucaju.


RE: Pasterizacija piva - pivkana - 25.08.2013

Evo iz knjige Pivo iz vlastitog podruma, o pasterizaciji

Ako se primijeti mikrobno zaga­
đenje piva, ponekad se može spasiti
pastrerizacijom. Začepljene boce
zagriju se u vodi na 60 ° C i zadržavaju
na toj temperaturi 20 minuta.
Izgleda da je zbog udjela alkohola
dovoljna niža temperatura (alkohol
djeluje dezinfekcijski), no mora se
pridržavati istih uvjeta kao i pri
pasterizaciji voćnih sokova:
• Boce ne stavljati u vrelu vodu, već ih
zagrijavati zajedno s vodom
• Boce ne stavljati izravno na dno
nego na umetnutu rešetku iznad dna
lonca
• Boce se ne smiju dodirivati kao ni
stijenke lonca
• Boce se nakon vađenja iz vode
stavljaju na izoliranu podlogu, dakle
na drvo, stiropor, krpu samo ne na
metalnu podlogu.
Unatoč ovim mjerama opreza,
proizvodnja piva ne prolazi bez
razbijenih boca a pivovare računaju da
taj gubitak doseže do 0,4 %. Preduvjet
manjeg loma je da su boce od pola litre
napunjene samo do 4-5 cm od vrha
(ovisi o obliku vrata boce), a kod drugih
boca više ili manje.


RE: Pasterizacija piva - adisrebrenik - 20.09.2014

Mašina za suđe+baby program odlicna stvar za pasterizaciju a i sterilizaciju flašaSmile.


RE: Pasterizacija piva - PejaPivopija - 04.11.2019

Ekipo
u ovoj temu duuuuggooo niko nije pisao. Volio bih čuti mišljenja kolega koji su radili pasterizaciju:
- na kolikoj temperaturi i koliko dugo su pasterizirali pivo,
- kakav je efekat pasterizacije na dužinu roka trajanja,
- kakva je razlika između pasteriziranog i nepasteriziranog piva, konkretno mislim na pivo skuhano u istoj sarži i sl.

Pozz