VolimPivo.ba
Infekcija? - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Procesi (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+---- Forum: Infekcije (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Thread: Infekcija? (/showthread.php?tid=811)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Infekcija? - Goggy - 08.04.2014

Prvi put sam radio, American pale ale (starter kit od nortern brewer, manje više sve je 'instant'). Nakon 3 dana već su prestali baloni u airlock-u i boja se nekako mijenja na svijetlije. I nekako je zamutilo vodu u airlocku. Jeli ovo infekcija ili sam nešto drugo zeznuo? (prva slika je kad sam prebacio u fermentor, druge su nakon 3 dana [Image: 2u4e3y8y.jpg][Image: y3emene2.jpg]

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


RE: Infekcija? - pivska mušica - 08.04.2014

izlazi ti kvasac kroz airlock, malo pretoplo fermentiraš imam osjećaj. koji si kvasac koristio? gdje držiš ovo? temperatura ovog piva ne bi smjela preći 19°C....infekcija nije (još) Big Grin hoću reći još je rano za infekciju imaš high krauzen. boja se mijenja jer imaš množenje kvasca. milijarde i milijarde novih ćelija se stvaraju. poslije, kad se fermentacija završi, to će se sve fino istaložiti na dno ovog demižona. samo ništa ne diraj i ne otvaraj. i još jedna stvar - skloni ga sa dnevnog svjetla obavezno! ako ti je stajalo ovako na svjetlu preko dana, velika je mogućnost da ti je pivo već skunkirano...

ovo je 5 litara fermentor? to je dobro jer ćeš moći uraditi poslije cold crash u kuhinjskom frizideru....

za infekciju ne brini, ako si sve po pravilima odradio sanitaciju, samo ništa ne otvaraj. ja bih više brinuo ako ti je ovo na svijetlu stajalo. (nadam se da nije) beer


RE: Infekcija? - mange_tout! - 08.04.2014

meni ovo izgleda sve ok. mislim da nema pojave infekcije


Re: Infekcija? - Goggy - 08.04.2014

Nije na svijetlu, u ormaru u sobi :-), u mraku je temperatura je 19 bila danas oko 5 popodne. Da prebacim negdje na hladnije? Garaža (isto u mraku-) cca 10 stepeni? Ili da ne diram ništa?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Jeste 5 l fermentor. Cold crash je? Kada to ide? :-)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Ja i zašto su prestali mjehurici u airlocku?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


RE: Infekcija? - pivska mušica - 08.04.2014

ne diraj ništa. ako je u ormaru bilo 19 to znači da je u pivu 21-22. fermentacija zagrijava pivo. malo jest pretoplo, ali ništa, ostavi tako. mozes ubaciti par boca leda u taj ormar da ga malo ohladis, ali kasno je to sad. dok napravis led treba do sutra....

cold crash imas ovdje objašnjen http://volimpivo.ba/thread-232.html?highlight=cold+crash


RE: Infekcija? - mange_tout! - 08.04.2014

ne brini ništa oko toga što nema mjehurića. burna fermentacija je prošla i u tom procesu se stvarala velika količina co2, pa je vrenjača intezivnije radila. u narednom periodu će se ta aktivnost smanjiti.


RE: Infekcija? - pivska mušica - 08.04.2014

mjehurići su prestali jer fermentacija polako jenjava i smiruje se. većina šećera je odfermentirana i sad je ostalo možda još samo nekoliko poena gustoće da se spusti pivo u narednih 48 sati. dakle, više nema proizvodnje CO2 ni proizvodnje alkohola. sladovinu je kvasac skoro pa potpuno preradio i napravio ti mlado pivo. sada to pivo mora još tako ostati da se fino sve to istaloži na dno i da se odviju i svi postfermentacijski procesi. ostavi pivo ukupno 21 dan u ovome, s tim da zadnjih 3 dana mozes staviti ovaj demizon u frizider na cold crash. pa onda flasiranje.


Re: Infekcija? - Goggy - 08.04.2014

3 sedmice? Na upustvu koje je došlo u kit-u kaže 10- 14 dana, pa još u bocama isto toliko? Ima li nešto da se izmjeri i da ta vrijednost kaže kad je najbolje?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


RE: Infekcija? - pivska mušica - 08.04.2014

ostavi 21 dan, njima je cilj da ti što prije kupiš novi kit. 10 dana je prekratko. pivo će ti biti daleko bolje ako ga ostaviš minimalno 3 sedmice na kvascu. mozes poslusati moj savjet ili njihovo uputstvo. vremenom ces skontati sta ti najvise odgovara. tek nakon 3 sedmice ćeš imati potpuno bistro i zrelo pivo za flaširanje. sve prije toga je prerano. a kad bi se još strpio dodatne tri sedmice da ga držiš u flašama prije nego što probaš, tek onda bi imao pravi rezultat.


Re: Infekcija? - Goggy - 08.04.2014

Ide 3 sedmice. I onda u frižider na colf crash. Koliko da bude u frižideru prije flaširanja?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


RE: Infekcija? - pivska mušica - 08.04.2014

3 dana. mozes 18-ti dan staviti na cold crash i nakon toga flasiranje. posto imas samo 5 litara, šteta bi bilo da pivo iz radoznalosti i nestrpljenja prerano popiješ. ti ces imati najvjerovatnije 9 flaša u najboljem slučaju. ostavi ga u flašama minimalno još 15 dana, a optimalno 3 sedmice.


Re: Infekcija? - Goggy - 08.04.2014

Ide i to. Dotad ću kuhati drugo, taman da prođe vrijeme :-) hvala puno. Bićeš prvi degustator :-)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk