VolimPivo.ba
Hercegovacka pivara - Printable Version

+- VolimPivo.ba (https://volimpivo.ba/forum)
+-- Forum: PIVARSTVO (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Recenzije komercijalnih piva (https://volimpivo.ba/forum/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Thread: Hercegovacka pivara (/showthread.php?tid=831)

Pages: 1 2


Hercegovacka pivara - danny_boy - 16.04.2014

Nedavno sam prilikom posjete sajmu gospodarstva u Mostaru imao priliku probati sva tri piva iz ponude ove pivare. Radi se o Mostarskom pivu, Hercegovackom pivu i Kosači. Zadnji put sam pio neko pivo (ne sjecam se koje) iz ove pivare prije nekoliko godina. Jedino sto se od tadasnjeg okusa sjecam jeste da je bilo tako gorko da je jezik utrnuo Big Grin. Zbog toga sam se psihicki dobro pripremio prije novog kusanja ovog piva, ali sam se iznenadio jer vise gorcina uopste ne dominira ovim pivima. Naprotiv, mogu reci da su po mom misljenju ovo trenutno najbolji lageri u BIH. Na pivima je oznaceno da se pravi po Njemackom zakonu o cistoci piva i to se itekako osjeti u okusu. Kukuruza ni traga. Usput sam kupio i par 6-packa.

Misljenja ostalih koji su ovo pivo probali? - osim newbeer-a Big Grin


RE: Hercegovacka pivara - pivska mušica - 16.04.2014

kosaču već dugo planiram da probam, ali ne da se Smile mostarsko sam probao i ne znam baš da me oduševilo, ali davno je to bilo....


RE: Hercegovacka pivara - danny_boy - 16.04.2014

Da, mozda sam samo ja bio u predobrom raspolozenju :-)

Klasicni je to lager, ali puno kompleksniji od kukuruznog napitka zvanog Zuja,
Sarajevsko i slicna piva...

Sta vele Mostarci, ali oni su se vec navukli na aleve pa ko zna


RE: Hercegovacka pivara - gajba - 16.04.2014

U Banjaluci pivara/restoran/hotel Bomar pravi dobre lagere: svijetli i tamni. Ko bude navracao u BL, neka potrazi Bomar pivnicu i proba. Prodaje se samo toceni.
Nisam jos probao Hercegovacku pivaru, ali mi je Bomar dosad najbolji BiH lager.


RE: Hercegovacka pivara - mange_tout! - 16.04.2014

meni je kosača najbolje komercijalno pivo (izostavimo li Oldbridz, naravno) u BiH. u njemu se osjeti roasted i čini mi se ekg od hmelja. to je ono što sam zapamtio. fino, pitko. pivo za svaki dan. samo nikako da ga upratim u prodavnicama Sad


RE: Hercegovacka pivara - danny_boy - 16.04.2014

Nisam znao da ima takva pivnica u BL. To je super, a valjda ce se i probati to
uskoro.


RE: Hercegovacka pivara - Das Bier - 17.04.2014

(16.04.2014, 07:18 )danny_boy Wrote: Nedavno sam prilikom posjete sajmu gospodarstva u Mostaru imao priliku probati sva tri piva iz ponude ove pivare. Radi se o Mostarskom pivu, Hercegovackom pivu i Kosači. Zadnji put sam pio neko pivo (ne sjecam se koje) iz ove pivare prije nekoliko godina. Jedino sto se od tadasnjeg okusa sjecam jeste da je bilo tako gorko da je jezik utrnuo Big Grin. Zbog toga sam se psihicki dobro pripremio prije novog kusanja ovog piva, ali sam se iznenadio jer vise gorcina uopste ne dominira ovim pivima. Naprotiv, mogu reci da su po mom misljenju ovo trenutno najbolji lageri u BIH. Na pivima je oznaceno da se pravi po Njemackom zakonu o cistoci piva i to se itekako osjeti u okusu. Kukuruza ni traga. Usput sam kupio i par 6-packa.

Misljenja ostalih koji su ovo pivo probali? - osim newbeer-a Big Grin
a ja ipak moram Smile,od komercijalnih tesko da se moze sta bolje probati kod nas,
hercegovacko-pilsner,magnum,EKG,mostarsko-pilsner ,caramel,magnum,saaz,kosaca pilsner,karamel i black(nema roasteda mange Smile),EKG,kvasac iz banjalucke pivovare,ako treba mogu i temperature potaviti Smile


RE: Hercegovacka pivara - mange_tout! - 17.04.2014

meni se učinilo da roasteda ima Blush. nešto mi se prženo osjetilo. uglavnom bilo kako bilo Smile meni je kosača solidno pivo i često ga naručim u birtiji beer


Re: Hercegovacka pivara - danny_boy - 17.04.2014

Kosaca ima intezivno karamelast okus, a kombinacija specijalnih sladova koji idu u nju je odlicna.

Od ovih komercijalnih lagera koji se kod nas prave ovo su sigurno najbolja piva koje sam ja probao. Steta sto ih nema i u Sarajevu u pubovima.

U Hrvatskoj su Velebitsko i piva iz pivnice Mali Medo ipak malo bolja, ali razlika nije velika. U Srbiji ne znam kakvo je stanje sa manjim pivarama.

U svakom slucaju cestitke na ovim pivima. Za mene pozitivno iznenadjenje.


RE: Hercegovacka pivara - Das Bier - 17.04.2014

ma dobro je da bar nema kuruze i ostale kemije sto ide uz kuruzu,ali filtriranje,pasterizacija i ostala industrijska popratna sranja to dovedu do nule,
treba samo kuhati i piti dobru pivu pa kad im prodaja stane mozda se odluce napraviti nesto nalik nasima,e onda cemo ih hvaliti,ne mislim pri tome samo na hercegovacku vec i na sve ostale industrijanere,mamu im kapitalistickushank


RE: Hercegovacka pivara - pivska mušica - 17.04.2014

Newbeer sta rade s vodom i sta koriste za sanitaciju?

Sent from my LG G2 using Tapatalk


RE: Hercegovacka pivara - Das Bier - 17.04.2014

(17.04.2014, 06:55 )pivska mušica Wrote: Newbeer sta rade s vodom i sta koriste za sanitaciju?

Sent from my LG G2 using Tapatalk
vodu samo omeksavaju mljecnom i nista vise,za sanitaciju nemam pojma sta koriste ali je dobra stvar,imao sam priliku koristit ali posto sam dobivao u rinfuzi neznam kako se zove,mogu provjeriti ako treba,