Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Leffe Vieille Cuvée
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
Leffe Vieille Cuvée
Radi se o belgijskom samostanskom pivu koje spada u brend Leffe. Pivo je upakirano u veoma privlačnu ambalažu zapremine 330 ml. Boca više liči na onu u koju se pakira šampanjac ili neko vrhunsko vino samo što manje zapremine.
Prilikom otvaranja iz boce nadire snažna voćna aroma i može da se stvori utisak da se ovdje uopšte ne radi o pivu nego o nekom voćnom napitku. Ono što sam ja mogao da osjetim u prvi mah je najviše ličilo na miris banana i višanja. Takođe, aroma je veoma naginjala mirisu jabuka, i to onih zelenih kiselih jabuka. Okus piva je u isto vrijeme sladunjav i pomalo kiselkast. Bolji poznavaoci će sigurno odgonetnuti izvore ovih okusa. Najvjerovatnije se radi o nekom specifičnom belgijskom kvascu.
Boja piva je tamno crvena.
Prilikom sipanja u čašu obrazovala se pjena debljine prsta koja je bila srednje konzistentna, te je kratko trajala u ovoj formi. Tokom ispijanja piva pjena je splasnula i ostala je samo tanka prevlaka koja se zadržala do dna čaše. Na čaši je ostao lacing po mojoj procjeni Smile srednjeg inteziteta, i može da se vidi na slici.
Osjeti se izvjesna punoća tijela, ali za ovakvo pivo sam očekivao bogatije tijelo. To je moje skromno i subjektivno mišljenje, jer nisam probao mnogo kvalitetnih vrhunskih piva Big Grin
Pivo sadrži 8,2 %ABV i alkohol se jasno osjeti, te prilikom ispijanja možete osjetiti toplinu u jednjaku.
Sve u svemu vrlo dobro iSmile veoma interesantno pivo sa izraženim voćnim aromama. Topla preporuka.


[Image: P6190014.jpg]
image hosting

lacing

[Image: P6190017.jpg]
photo uploader

Zivjeli
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: Leffe Vieille Cuvée
Super si ovo opisao. Ja se nadam da cu imati priliku probati ovo pivo.

Mi jako volimo Leffe Blonde. I ja sam neki dan otisao i kupio 24 pack. Ustvari to nije standardni 24 pack kakvi se prodaju vec 4 paketa 6-packova.
Za razliku od ovog sto si napisao, Leffe blonde ima okus banane. Ne znam kako se utvrdjuje kvalitet/cijena piva. Ali je kod mene ovde leffe za razliku od drugih belgijskih piva jako jeftin. Dodje oko $1.4 po boci. Dok ostala belgijska piva su dosta skuplja. Obicno je 4-pack oko $15.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Leffe Vieille Cuvée
(03.01.2013, 05:20 )sarajevskopivo Wrote: Super si ovo opisao. Ja se nadam da cu imati priliku probati ovo pivo.

Mi jako volimo Leffe Blonde. I ja sam neki dan otisao i kupio 24 pack. Ustvari to nije standardni 24 pack kakvi se prodaju vec 4 paketa 6-packova.
Za razliku od ovog sto si napisao, Leffe blonde ima okus banane. Ne znam kako se utvrdjuje kvalitet/cijena piva. Ali je kod mene ovde leffe za razliku od drugih belgijskih piva jako jeftin. Dodje oko $1.4 po boci. Dok ostala belgijska piva su dosta skuplja. Obicno je 4-pack oko $15.

hvala, pokušao sam prenijeti svoj dojam Smile. kada pogledaš recenziju ovog piva na stranim forumima i stranicama koje se bave recenzijama piva nigdje nećeš naići da je neko napisao da se osjeti aroma banane (a eto ja sam je osjetio, pogotovo na početkuBig Grin), nego svi govore o tamnom voću poput višnje, trešnje ...još u recenziji nisam spomenuo da se hmeljni karakter uopšte ne osjeti, bar ga ja nisam osjetio, te pivo ima neprimjetnu gorčinu.
te ostale i ne poznajem, jer kod nas ovdje nema kupiti ova vrhunska piva, a i ja se nadam da ću nekad probati i ostala piva iz brenda Leffe Smile

Zivjeli
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools