Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Filtracija psenicnih i razenih piva
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Filtracija psenicnih i razenih piva
Kod piva sa velikim udjelom psenice, a posebno razi, filtracija sladovine je uvijek otezana. Ovo posebno vrijedi za raž koja sadrzi najvise ljepljivog, gumenastog beta-glucana.

Kod ovakvih piva uvijek je preporucljivo uraditi step mash sa pauzom na 40C koja utice na razbijanje beta glucana, ali opet to nije dovoljno da bi sladovina normalno potekla.

Ni psenica ni raz nemaju svoju prirodnu cvrstu ljusku koja kod jecma drasticno olaksava cijeđenje sladovine, jer se trop sabije, slijepi i nije rastresit.

Amerikanci kao dodatnu pomoc kod cijeđenja koriste rizine ljuske. U evropi je koliko sam vidio jako tesko doci do njih, a nisu ni jeftine.

Ja sam do sad koristio heljdine ljuske s jako dobrim uspjehom, ali im je mana bila ta sto ih treba dobro isprati u nekoliko voda.

Danas mi je stiglo 5 kg ljuske od spelte (pira). Pir je stara sorta psenice koja je do nedavno skoro bila zaboravljena. Zadnjih godina pocela se ponovo uzgajati. Ima jako tvrdu ljusku, pa je po mom misljenju idealna za pomoc kod filtracije. Ovdje s ovom ljuskicom pune jastuke, a nisam naisao nigdje da je koristena za filtraciju piva.

Ne vidim ni jedan razlog da je ne bih mogao koristiti. Pod rukom je jako cvrsta kao plastika.

Uskoro kuham witbier pa cu isprobati.

[Image: pir2.jpg]

[Image: pir.jpg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Filtracija psenicnih i razenih piva
This post was last modified: 04.03.2016, 01:51 by ale ale.
@musice sta je zakljucak - pir ili heljda ljuskice za filtraciju?
Znam da si pisao da ove heljdine moras ko' malog Almira u tri vode prati Smile

Planiram RYE IPA (single mash) sa nekih 15% razevog slada i 3% razenih pahuljica, pa sam ipak mislio malo poboljsati prohodnost.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Filtracija psenicnih i razenih piva
i jedne i druge su super, ali ove su bolje. ne zahtjevaju nikakvo pranje, jako su čvrste i odlicno filtriraju. ja sam svoje nabavio u nekom lokalnom mlinu koji melje razne zitarice. 5 kila me kostalo tri puta manje nego postarina. znaci stvarno jeftino, prakticno dzaba.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Filtracija psenicnih i razenih piva
Odlicno, pirove ljuspice ovdje lakse naci. A treba li ih natopiti ranije, da ne bi plivale na povrsini?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Filtracija psenicnih i razenih piva
mislim da je nepotrebno, svakako ce ti ostati da pliva na povrsini, bitno je samo dobro umijesati i veci dio ce se pomijesati sa sladom.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Filtracija psenicnih i razenih piva
Baš tražim rižine ljuske i naletim na:
http://www.ebay.com/itm/Rice-Hulls-Husk-...SwOyJX54Tq

Ovdje se navodi da se koriste za kompost i sl. - Mogu li se koristiti u pivarstvu??
Mislim ljuska je ljuska nema tu puno mudrolije.

P.s. poprilično su jeftine a i isporučuju u BIH.
Najjače mi je ovo di piše na kesici "Quantity: 1" hahahah
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Filtracija psenicnih i razenih piva
cine se ok... ne znam da li ima neka razlika izmedju ovih i onih koje prodaju za pivo....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools