Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


La chouffe bière blonde d'Ardenne
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
La chouffe bière blonde d'Ardenne
Radi se o belgijskom pivu koje spada u Belgian Blond Ale stil piva. Ovo pivo me veoma iznenadilo svojom kompleksnošću i veoma mi je teško da ga opišem (na to mnogo utiče i moje neiskustvo Big Grin). Kompleksnost se ogleda u smjenjivanju vrlo različitih aroma, a neke su za mene skroz nepoznate i po prvi put ih susrećem.

Pivo je pakirano u veoma simpatičnu ambalažu zapremine 330 ml. Etiketa sa likom patuljka vrlo neobična i strana za pojam našeg tržišta Smile

Prilikom točenja u čašu obrazovala se pjena solidne gustoće koja i nije dugo trajala, pa se za kratko vrijeme svela na tanku prevlaku. Ipak, za pivo sa ovako velikim postotkom alkohola pjena je sasvim zadovoljavajuća. Pjena na čaši ostavlja lijep lacing. Boja piva je tamno žuta, čije nijanse idu ka zlatnoj boji. Ovo pivo karakteriše tijelo srednjeg inteziteta.

Ono što sam mogao prepoznati je intezivan travnati miris koji izbija u prvi plan prilikom otvaranja boce. Čini mi se da je ova travnata nota vukla na miris slame. Takođe, može da se osjeti i aroma bibera, ali kao da je ona pratioc ovih travnatih aroma i ne dolazi do nekog velikog izražaja. Osjeti se malo i aroma voća, ali ne previše, samo malo u pozadini i to aroma breskve i kajsije. Tu su još neke arome (koje ja ne mogu raspoznati, a sigurno je da se radi o nekim poznatim začinima koje belgijanci stavljaju u svoja piva) i čini mi se da su jačeg inteziteta da bi mi natjerale suze na oči, zbog svoje jake arome Big Grin Koliko je različitih mirisa u ovom pivu, toliko je i okusa, koje ovom pivu daju još veću dimenziju. Gorčina na kraju jezika se dobro osjeti i čini mi se da je ovo pivo solidno zahmeljeno. Osjeti se taj travnati i zemljani okus, a dugo poslije konzumacije sam osjetio na jeziku neku trpkost i gorčinu. Pivo je i pomalo ljutkasto.

Alkohol u pivu se solidno osjeti, i prilikom ispijanja se osjeti toplina u jednjaku, što je i za očekivati za pivo koje sadrži 8% ABV. Kao što sam napomenuo, u pivu sam osjetio izvjesne arome voća, ali pivo uopšte nema sladak okus koji bi se mogao očekivati od navedenih aroma.

Sve u svemu vrlo kompleksno pivo, veoma zanimljivo i u njemu treba znati uživati. Međutim, osobama koje nisu navikle na vrhunska kompleksna piva, odnosno koji nikada nisu ništa slično probali, ne bih preporučio ovo pivo, jer ih ono može veoma zbuniti (kao što je mene Big Grin)

[Image: 01_La_chouffe_biere_blonde_d_Ardenne_Puna.jpg]
pic upload

lacing
[Image: 02_La_chouffe_biere_blonde_d_Ardenne_Prazna.jpg]
photo sharing sites

Zivjeli
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: La chouffe bière blonde d'Ardenne
Dobar opis (samo smanji format slike, na laptopu moram non-stop ljevo-desno dok citam).
Znam da sam jednom (sjecam se neobicne etikete) probo ovo pivo al se ne mogu sjetiti ukusa. Moracu ga uzet, pravo dobro izgleda.

Cheers
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: La chouffe bière blonde d'Ardenne
(11.01.2013, 06:25 )Shunj Wrote: Dobar opis (samo smanji format slike, na laptopu moram non-stop ljevo-desno dok citam).
Znam da sam jednom (sjecam se neobicne etikete) probo ovo pivo al se ne mogu sjetiti ukusa. Moracu ga uzet, pravo dobro izgleda.

Cheers

vrlo zanimljivo pivo, sa vrlo neobičnim okusom i neobičnom etiketom. gledat ću nekako da smanjim ove slike, i ja bih volio da su manje radi preglednosti beer
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: La chouffe bière blonde d'Ardenne
evo ja sam ti upolovio rezoluciju a mrvicu poveco format i malo izostrio, mislim da bi sad trebale biti taman
medutim, na pp nema opcije attachment-a pa ako hoces trzni na isti (pp) neku email adresu da ti ih posaljem
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: La chouffe bière blonde d'Ardenne
(11.01.2013, 07:10 )Shunj Wrote: evo ja sam ti upolovio rezoluciju a mrvicu poveco format i malo izostrio, mislim da bi sad trebale biti taman
medutim, na pp nema opcije attachment-a pa ako hoces trzni na isti (pp) neku email adresu da ti ih posaljem

pslat ću ti e-mail Smile pa mi pošalji da vidim kako si odradio. mene više zanima neki server ili stranica za postavljanje slika koja to automatski reguliše. nisam ih ja htio smanjivati na taj način, pomoću picture manager-a ili nekog programa Smile
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: La chouffe bière blonde d'Ardenne
@mange_tout

http://tinypic.com/
ovdje imaš za postavljanje slika
prije uploada ideš na resize i podesi na 1024/768
najjednostavnije
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: La chouffe bière blonde d'Ardenne
This post was last modified: 11.01.2013, 07:51 by Shunj.
posto je digitalna svejedno ti je kako je smanjis. ja koristim photoshop jer mogu precizno da kontrolisem svaki aspekt. sta mozes uraditi je da pod menijem na foto aparatu odes pod "picture format" (il tako nesto) izaberes manji (kompresovan) format slike (sto ti je opet svejedno da li ces uraditi u kameri ili photoshopu al ko ti je to manja pegla, zadaj to)
flickr ili picasa (koja je odlicna za brzu obradu) su odlicne za to
vidi mail, stigle su ti fotke

sad je puno preglednije
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools