Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Immersion Chiller
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
Immersion Chiller
Još prije skoro godinu dana sam odlučio da unaprijedim dio opreme koji se odnosi na hlađenje sladovine - chiller. Razlog nije što sam bio nezadovoljan postojećim, nego jednostavno sam slučajno naletio na monstruma iz donjeg linka te sam poželio nešto slično:

Chiller

Ono što prodavac reklamira je hladjenje 5gal sladovine(cca 19L) za nekih 4min. Da bi se ovo postiglo sladovina se mora miješati, inače niti jedan immersion chiller nema potrebu efikasnost jer je voda i dobar izolator. Ostali sistemi za hladjenje mi se nisu dopali radipotrebe za značajnijom sanitacijom i održavnjem. Bakarna spirala se uroni u boil cca 5min i spremna je.

Moram reći da sam se bio skroz ohladio od ove ideje nakon dužeg perioda čekanja, ali hajde već kada su stvoreni uslovi krenuo sam u realizaciju.

Nakon što sam sve modelirao u cad programu i došao do potrebnih dimenzija, te prodaje starog krenuo sam u nabavu materijala. U odnosu na orginalni razlika je u prečniku cijevi jer izgleda da orginalni koristi 1/2" a ja koristim 3/8". Razlika u efikasnosti je za 15% manja kod mog.

Ja sam koristio sljedeći materijal:

26m bakarne cijevi za chiller sa izolacijom 3/8" najbolja cijena koju sam mogao dobiti je 115KM.

Glavne dovodne i odvodne cijevi 15mm dužine 2m su koštale mislim oko 15KM.

Ostali materijal kao što su reducije sa 22mm na 15mm, spojnice za crijeva, su koštale dodatnih 15-tak KM.

Pasta, kalaj, dodatna bakarna cijev od 1m fi 22, su koštale oko 35KM.

Dolazimo ukupno do cijene od cca 180KM samo za materijal, što nije baš zanemarivo.

Kada sam nabavio sav materijal krenuo je najteži dio - spajanja svega u jednu cjelinu. Kako sam morao tri cijevi dužina po 8m saviti u identične spirale morao sam u odgovarajuću posudu izliti beton i ostaviti da stvrdne jer drugačije se plastika savijala i nisam mogao postići precizne "navoje". Kada sam to završio sljedeći najveći problem je bilo varenje bakarnih cijevi u reduktor, jer je meko lemljenje skoro neupotrebljivo za punjenje većih praznih površina. Problem su bile prazne šupljine izmedju cijevi koje idu u reduktor. Nakon nekoliko dana pokušaja raznih tehnika napokon sam uspio sve povariti.

Prije par dana sam testirao da li negdje pušta, te nakon dodatnog lemljenja spoja glavne cijevi sa reduktorom završio sam projekat.

Jučer je uslijedilo testiranje na 35L sladovine. Moram reći da je prošlo fenomenalno i da chiller rastura. Znači, sladovinu je spustio na nekih 18°C za mozda nekih 7-8min što je nevjerovatno.

Hajde nakon skoro 7 dana zafrkancije i dosta uloženog novca ipak se na kraju isplatilo.

frizider

Evo i slika:

   
WWW Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Immersion Chiller
Bravo, opako izgleda!!!
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Immersion Chiller
(18.02.2018, 02:45 )rafter Wrote: Bravo, opako izgleda!!!
WWW Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 410
Joined: Apr 2015
Reputation: 2 Location: Gračanica
RE: Immersion Chiller
Stvarno izgleda kao original.
Kad se vidi cijena originala, ni ova tvoja cijena nije strasna..
Svaka cast...
Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Immersion Chiller
(18.02.2018, 08:48 )bhgr1 Wrote: Stvarno izgleda kao original.
Kad se vidi cijena originala, ni ova tvoja cijena nije strasna..
Svaka cast...
Originalni definitivno nije preskup kada je u pitanju USA trziste. Za nas bi sama postarina iznosila minimalno 50% originalne cijene, tako da to ne dolazi u obzir.

Uglavnom, ako neko zeli vrhunski chiller to je taj...moze se napraviti ali ima posla...
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
Immersion Chiller
This post was last modified: 04.03.2018, 10:05 by danny_boy.
Jucer testiran na skoro 50L sladovine, koju je ohladio na 19 stepeni za cca 10min.

Za ovakve rezultate sigurno je zasluzna i niska temperatura vode (zimski period) ali i neprestano mijesanje sladovine odnosno pomijeranje chillera.
WWW Find Odgovori
joxxy Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 9
Joined: Dec 2015
Reputation: 0 Location: ljubuš
RE: Immersion Chiller
Svaka cast...bravo
Find Odgovori
erda Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 17
Joined: Nov 2017
Reputation: 0 Location: HR
RE: Immersion Chiller
(04.03.2018, 10:04 )danny_boy Wrote: Jucer testiran na skoro 50L sladovine, koju je ohladio na 19 stepeni za cca 10min.

Za ovakve rezultate sigurno je zasluzna i niska temperatura vode (zimski period) ali i neprestano mijesanje sladovine odnosno pomijeranje chillera.
Neprestano mijesanje je dobitna kombinacija kod svakog chillera i.na njega najviše racunam jer cu praviti obican chiler, nisam uspio shvatiti kako se pravi ovako efikasan s tri spirale kao tvoj Sad

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Find Odgovori
mlaen Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 1
Joined: Feb 2018
Reputation: 0 Location: Croatia
RE: Immersion Chiller
(18.02.2018, 02:19 )danny_boy Wrote: Kada sam to završio sljedeći najveći problem je bilo varenje bakarnih cijevi u reduktor, jer je meko lemljenje skoro neupotrebljivo za punjenje većih praznih površina. Problem su bile prazne šupljine izmedju cijevi koje idu u reduktor. Nakon nekoliko dana pokušaja raznih tehnika napokon sam uspio sve povariti.

Chiller je mrak! Moze li samo jedno pojasnjenje - kako si na kraju vario tri cijevi u reduktoru? Ovo je jedino muci pri izradi ovakvog chillera, a koliko vidim po netu mozda bi upalilo da supljine ispunim bakrenim zicama i nakrcam lema...
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Immersion Chiller
(21.06.2018, 03:45 )mlaen Wrote:
(18.02.2018, 02:19 )danny_boy Wrote: Kada sam to završio sljedeći najveći problem je bilo varenje bakarnih cijevi u reduktor, jer je meko lemljenje skoro neupotrebljivo za punjenje većih praznih površina. Problem su bile prazne šupljine izmedju cijevi koje idu u reduktor. Nakon nekoliko dana pokušaja raznih tehnika napokon sam uspio sve povariti.

Chiller je mrak! Moze li samo jedno pojasnjenje - kako si na kraju vario tri cijevi u reduktoru? Ovo je jedino muci pri izradi ovakvog chillera, a koliko vidim po netu mozda bi upalilo da supljine ispunim bakrenim zicama i nakrcam lema...
Ma nema sta nisam probao, na kraju sam mislim ubacio cep od pluta tako da tu zbirnu cijev popunim sa vanjske strane da ne prolazi lem. Medjutim, kada se zagrije pod pritiskom ga izbija...pa se to treba vise puta pokusavati. Potrosio sam jedno 10kom cepova dok nisam uspio. Moze i to sa bakarnom zicom. Probaj, mozda bude efikasnije. Ne pusta srecom nigdje.
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools