Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Manometar za flašu
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
Manometar za flašu
Nedavno mi se desilo da tura koju sam odlučio spakovati u flaše, nikako da se karbonizira (ispostaviće se da je vaga kojom smo vagali šećer bila neispravna).

Malo sam surfo, šta bi mi u svemu ovome pomoglo da sam imo, da brže reagujem (ubacio sam naknadno šećera i čini se da ima rezultata) i spasim pivo.

I našao sam kod švaba (a gdje drugo) proizvod koji se zove "flaschenmanometer", koji se komercijalno proizvodi i zavisno od izvedbe košta između 30 i 50 eura. Bilo mi to puno pa sam odusto, ali sam onda vidio da to naše njemačke kolege prave u kućnoj varijanti pa sam se i ja odlučio na diy varijantu.

Elem, swing čepovi su u zadnje vrijeme uglavnom od plastike (nekad davno su bili isključivo od keramike) te su odlično rješenje za ovaj tip "flašmetra" (nešto jednostavnije je napraviti ovaj isti manometar na PET flašu sa plastičnim čepom, ali ova ambalaža nije omiljena među kućnim pivarima, pa sam se ja odlučio za swing varijantu).

Od materijala (osim jednog plastičnog swing čepa) treba vam jedan manometar (idealno bi bilo do 4 bara ili barem do 6. Ja nisam mogo naći "manji" od ovog što pokazuje do 10 bari), jedan fiting i eventualni dodaci, ako fiting nije odgovarajuće veličine.

Nisam mogo čekati da aliexpres proradi sa normalnom dostavom, pa sam iskoristio ono što imam, 1/2" fiting koji završava rebrastom cjevčicom od 4mm, i moro sam koristiti adapter 1/4" na 1/2", jer navoj na manometru je 1/4". Idealno bi bilo redukovati sa 1/4" na 1/8", jer je bolje da je cjevčica koja ide u čep promjerom manja.

Izbušio sam čep najprije borerom od 2,5mm, a onda gornji dio sa borerom od 4mm minimalno, samo da mogu utaknuti rebrastu cjevčicu. zalio sam sve sekundarnim lepilom, a kad se osušilo, da bi učvrstio spojeve, dobro sam sve zalio vrućim lepilom. Neće pobijediti na izboru ljepote, ali se nadam da će raditi.

Ima i opcija, da se ovo "srce" swing čepa isprinta na 3d, samo se mora paziti pri izboru materijala da nije porozan.

U svrhu testiranja, ubacio sam nekoliko šumećih tableta u flašu vode i sad ću da pratim kako radi.


Attached Files Thumbnail(s)
               
WWW Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Manometar za flašu
zaboravio sam dodati sliku pravca busenja.


Attached Files Thumbnail(s)
   
WWW Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Manometar za flašu
(24.05.2020, 07:50 )zlimfur Wrote: zaboravio sam dodati sliku pravca busenja.

E sad nam još napiši jesi li zadovoljan sa proizvodom, vjerovatno si uvidio kako funkcionira. Veliki pozdrav!
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Manometar za flašu
(23.09.2020, 11:01 )PejaPivopija Wrote:
(24.05.2020, 07:50 )zlimfur Wrote: zaboravio sam dodati sliku pravca busenja.

E sad nam još napiši jesi li zadovoljan sa proizvodom, vjerovatno si uvidio kako funkcionira. Veliki pozdrav!

za pivare koji cesto flasiraju pivo, odlicna stvar. funkcionise odlicno.
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools