Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Divlji hmelj
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Divlji hmelj
usput naiđem na divlji hmelj. nisam bio spreman da zagazim u živicu, ali otići ću sutra da oberem.. baš ga ima..


Attached Files Thumbnail(s)
           
WWW Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Divlji hmelj
Nabrah juce jedno kilu divljeg hmelja. Kako sam to radio poslije trcanja i vjezbi, znoj je liptio a mene je jeo roj komaraca bukvalno.
Inace, sad ga vidjam svuda. Skoro svaka sikara ili zbunje po gradu i sire ima divljeg hmelja. Nikao je i u mom dvoristu cak, tacnije od komsije presao na moju ogradu i tu su sisarke najbolje od svih na koje sam naisao, ima ih dosta i velicine su i do 7-8 cm. Danas moram komsu zamoliti da mu udjem u bastu i poberem to Smile.

Sad je na susenju. Susim u kuci, na promaji, imporvizovao sam nesto sa drvenim okvirima i gazom, jos cu to dotjerati malo. Stavicu i ventilator ispod pa da duva prema gore, kroz sav hmelj. Temperatura je sobna, oko 18-22 i ostavicu tako 6-7 dana (kako kaze Jan Kisgeci u knjizi "Hmelj".
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Divlji hmelj
(12.09.2016, 12:01 )galabl Wrote: Nabrah juce jedno kilu divljeg hmelja. Kako sam to radio poslije trcanja i vjezbi, znoj je liptio a mene je jeo roj komaraca bukvalno.
Inace, sad ga vidjam svuda. Skoro svaka sikara ili zbunje po gradu i sire ima divljeg hmelja. Nikao je i u mom dvoristu cak, tacnije od komsije presao na moju ogradu i tu su sisarke najbolje od svih na koje sam naisao, ima ih dosta i velicine su i do 7-8 cm. Danas moram komsu zamoliti da mu udjem u bastu i poberem to Smile.

Sad je na susenju. Susim u kuci, na promaji, imporvizovao sam nesto sa drvenim okvirima i gazom, jos cu to dotjerati malo. Stavicu i ventilator ispod pa da duva prema gore, kroz sav hmelj. Temperatura je sobna, oko 18-22 i ostavicu tako 6-7 dana (kako kaze Jan Kisgeci u knjizi "Hmelj".

Kako miriše?
WWW Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Divlji hmelj
(12.09.2016, 12:02 )danny_boy Wrote:
(12.09.2016, 12:01 )galabl Wrote: Nabrah juce jedno kilu divljeg hmelja. Kako sam to radio poslije trcanja i vjezbi, znoj je liptio a mene je jeo roj komaraca bukvalno.
Inace, sad ga vidjam svuda. Skoro svaka sikara ili zbunje po gradu i sire ima divljeg hmelja. Nikao je i u mom dvoristu cak, tacnije od komsije presao na moju ogradu i tu su sisarke najbolje od svih na koje sam naisao, ima ih dosta i velicine su i do 7-8 cm. Danas moram komsu zamoliti da mu udjem u bastu i poberem to Smile.

Sad je na susenju. Susim u kuci, na promaji, imporvizovao sam nesto sa drvenim okvirima i gazom, jos cu to dotjerati malo. Stavicu i ventilator ispod pa da duva prema gore, kroz sav hmelj. Temperatura je sobna, oko 18-22 i ostavicu tako 6-7 dana (kako kaze Jan Kisgeci u knjizi "Hmelj".

Kako miriše?
Nema neki preintenzivan miris, ali ga ima i zreo je. Lupulena ima prilično, tamno zuta boja i ima taj blagi miris smole, neke sisarke vise neke manje. Kad sam ga prvi put primijetio jos je bio zelen i mirisao na travu. Sada je posvijetlio, poceo da smeđi, listići se lako krune i suvi su, šušte.
Find Odgovori
bostjanr Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Maribor - Slovenija
RE: Divlji hmelj
Evo i moj domaci hmelj ;-)


Attached Files Thumbnail(s)
   
Find Odgovori
lakosta88 Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 276
Joined: Oct 2016
Reputation: 0 Location: sarajevo
RE: Divlji hmelj
Danas naidjem na dobar grm ovog divljeg hmelja. Nesto sam i nabrao cisto iz znatizelje o stavio u zamrzivac. Kad se protrlja ima dosta travnatog mirisa ali se osjete i citrusi. Jel to normalno za divlji? Jel iko skuhao sta da valja od ovoga. Sisarike su bile prezrele. Dosta ih je bilo i smedjih. Birao sam ove zdravije zute. Poprilicno suhe. Ima dosta o sjemena koje ispada iz njih.
Beer is not the answer. Beer is the question. "Yes" is the answer.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Divlji hmelj
Nedavno sam probao pale ale sa domaćim cascade-om (jedna kila na 23 litre piva), bilo je od prilike taman, ugodno.
Sa divljim se ne bih nikako igrao, svi sa kojima sam pričao a koji su koristili divljaka su nezadovoljni rezultatom
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Divlji hmelj
najbolje je da napravis neko neutralno pivo i stavis u dio( 5l) divlji hmelj na suho hmeljenje i vidjet ces rezultate.I ja sam ga skoro trljao u rukama i bas je imao citrusnu aromu ali nisam nikad probao
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Divlji hmelj
This post was last modified: 12.10.2017, 07:32 by adisrebrenik.
ja ovaj koji imam kod sebe blizu divlji jesnom koristio,i vise nebi-daje neku biber aromu,nije bas ugodna.
a mozda taj nije isti,,,najbolje je istestirati na malom uzorku,il napraviti nesto kao caj od iste kolicine npr ccascade i divljeg-pa uporediti razlike,mirise itd...
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools