Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Analiza vode
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Analiza vode
(23.03.2016, 01:03 )pivska mušica Wrote: Nemas ovdje dovoljno podataka, fali dosta toga. Jedino se iz suhog ostatka moze zakljuciti da ova voda nije jako tvrda. Za bilo kakvu normalnu analizu za nase potrebe treba ti Ca, Na, Mg, Cl, SO4, HCO3 (ili CaCO3).

stane kad je probo moj zombie dust, reko je da je od dobre vode, to je bilo od ove bez ikakvih dodataka onomad..

ostaje mi da probam u privatnoj formi pokusati odraditi ostatak analize.
WWW Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Analiza vode
Evo analiza vode sa Koševskog Brda, Sarajevo

Moje pitanje; da li se može ovakva voda prilagođavati za IPA i APA bez dodavanja, odnosno razređivanja sa destilovanom?

Npr, ako se hoće postići slijedeći profil
ca 140
mg 18
na 25
sulfate 300
chloride 55
(btw, da li je ovo dobar profil za IPA i APA- uzeto sa američkih foruma) da li je moguće bez RO vode?

Ako ne valja ovaj, koji vi koristite za APA i IPA

thx


Attached Files
.pdf   Analiza vode Koševsko.pdf (Size: 339.91 KB / Downloads: 27)
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Analiza vode
Za ovaj profil vode ti je navedeno sve osim onog najvaznijeg, a to je HCO3. Kao sto vidis u ovoj vodi sa Kosevskog brda imas 244 ppm HCO3, a u tom zecu lezi grm. Jer ti zelis da se oslobodis bikarbonata.

Ova voda koju ti hoces postici je najvjerovatnije 100% RO i uz dodavanje minerala su postigli ovaj profil. Vidim da je bas ekstremno na strani sulfata, a ja sam bas svoju zadnju IPAu radio sa sulfatima oko 300 ppm.

Znaci odgovor, na zalost ne, ako zelis dobru vodu za AIPA moras smanjiti bikarbonate na barem 50-100ppm, a po mom misljenju najbolje na 0ppm. U prevodu 100% RO voda i onda udaris minerale.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Analiza vode
Još sam tankinjo s vodom. Bikarbonati su HCO3, ovo što je kod mene 244?
Oni se ne mogu nikako "eliminisati" dodavanjem nečega (naravno osim RO vode Smile?
Kako izgleda tvoj profil za APA, IPA?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Analiza vode
postoje sredstva koja se mogu dodati da umanje alkalnost vode, razni pH stabilizatori i slicno, ali ja ih ne bi preporucio. mnogo negativnih iskustava s tim pH stabilizatorima.

Jedna od mogucnosti za uklanjanje bikarbonata koji se mogu izraziti ili kao HCO3 ili kao CaCO3, je prokuhavanje vode, pa onda hladjenje preko noci. bikarbonati se istaloze na dnu lonca. to je zapravo ono sto ti vidis u loncicu za kafu nakon dugo prokuhavanja vode i sto se u narodu zove sedra.

problem ove metode je nepouzdanost jer ne znas koliko se istalozilo, a koliko je ostalo u vodi, a osim toga dodatni posao i trosenje energije, struje, plina...

najbolji nacin je jednostavno RO filter + mineralne soli + mlijecna ili fosforna kiselina i vozi.

Moj profil vode za IPA i APA je jako slican ovome koji si ti stavio, skoro pa isti, mozda malo manje sulfata ali jako blizu.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Analiza vode
Ok, thx a lot Smile
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools