Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Weihenstephaner Hefeweissbier
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
Weihenstephaner Hefeweissbier
Dragulj iz poznate njemačke pivare Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan. Pivo dolazi u ambalaži zapremine 500 ml.

Izgled: Sipano u weizen čašu, pri čemu se obrazovala bijela pjena debljine 3-4 cm, guste konzistencije. Nakon nekog vremena svela se na bjeličastu prevlaku debljine 0,5 cm, koja se održala do samoga dna, ostavljajući iza sebe solidan lacing po zidovima čaše. Pivo je žuto-narandžaste boje, odnosno neka prelazna nijansa između ove dvije boje. Vrlo mutan weizen kako i dolikuje samome stilu.

Aroma: Pivo odiše aromom klinčića i banane. Osjeti se i hint pšenice i nešto slatkoće u mirisu. Dosta je zastupljen i kvasc koji daje pivu yeasty karakter i malo kiselosti. Može se osjetiti i slaba nota travnatosti. U aromi su zastupljene baš sve tipične karakteristike weizen stila.

Okus: I u okusu dosta klinčića i banana, baš kao i u aromi. Isprepliću se voćni esteri sa okusom pšenice tako da pivo ima veoma zanimljiv okus. Između ostalog u okusu se može osjetiti i spicy nota. Dakle, okus i aroma su veoma slični, s tim da u okusu ima i nešto slatkoće.

Mouthfeel: Pivo sa dobrim tijelom, i srednje do visoke karbonizacije.

Ukupni dojam: Vrlo pitko i osvježavajuće pivo. Baš legne u toplim ljetnim mjesecima. Vrhunsko pivo koje je klasik među weizen pivima, i svako ko voli ovaj stil mora ga probati. Topla preporuka. Zivjeli

[Image: NwY7Zpk.jpg]
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Weihenstephaner Hefeweissbier
Meni najbolji hefe sto sam probao. Veoma blizak mu je Schneider i Ayinger. Odlicno pivo.
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
RE: Weihenstephaner Hefeweissbier
Primjetih da mnogi na forumu lajkaju njemačka piva. Meni nikako ne sjedaju. Mogu popiti, ali ako imam izbor za nešto drugo - radije se odlučujem za drugo.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Weihenstephaner Hefeweissbier
ma ovo je super pivo. puno je pitkije od paulanera, a čini mi se da mu je tijelo jače i sigurno punije okusom.

@rodney i meni su draže pive koje vuku na hmeljnu stranu (APA, IPA...), ali i njemci su fenomenalni. ma svaka dobra piva ima ono svoje nešto.
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Weihenstephaner Hefeweissbier
Ja sam radio par puta tripove po Bavarskoj, ono regionalne pivare, misli globalno, pij regionalno i tako to Smile. Ono sto je kod njih super da jos uvijek postoje klasicni "podrumi pica" (fakat izgledaju ko mjesne zadruge) u kojima se samo distribuiraju pive iz kruzooka od recimo 30 km, znaci pravo regionalno. I izbor je ogroman, pivarstvo ozbiljno. Weizen - ima veliki izbor i fakat vrhunska piva...
Nakon toga sam promijenio misljenje o njemackom pivarstvu, a i lagerima generalno... Ozbiljna rabota.
Oni su uveliko krenuli i sa Craft pivarstvom (npr. Camba Bavaria i Crew Republic rade super stvari, ali i tradicionalne pivare se ukljucuju u taj djir - npr. Regensburger Spital Brauerei itd.).
Btw, u Austriji se craft beer scena za samo zadnjh godinu dana, najmanje udesetorostrucila.
Naravno i veliki igraci su namirisali da postoji trziste za to, pa sad svi odreda rade i pive gornjeg vrenja.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Weihenstephaner Hefeweissbier
ma švabe su čudo. to je pivski raj na zemlji. kažu svako selo ima svoju pivaru Big Grinbtu mora doći do izražaja kvalitet. i lageri su čudo, ali oni "pravi" (bockovi, doppelbockovi...), a ne ovo smeće što nama guraju.
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: Weihenstephaner Hefeweissbier
iako su mi njemacki lageri a narocito pilsneri ok, nikako da se naviknem na Weizen piva. Sta ja znam ne sjedaju mi uopste. Jedno maksimalno, cak sam i Ayinger morao da prospem jer mi nije sjeo. Tako da potpuno razumijem kolegu Trottera Wink
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools