Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Ukratko o hmelju
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Ukratko o hmelju
za one koji ne znaju, ovo je plod hmelja:

[Image: hops.jpg?w=510]

radi se o šišarkicama veličine žira recimo koje rastu na stabljici biljke puzavice. imaju intenzivan i vrlo specifičan miris i jaku gorčinu. postoji stotine i stotine sorti hmelja. neke sorte se isključivo koriste za gorčinu u pivu, a neke za aromu, odnosno miris.

u jednom prosječnom pivu, nejčešće se kombinira jedna sorta za gorčinu i jedna sorta za aromu/miris, mada su sve kombinacije moguće.

u prosjeku ide 1 - 2 grama hmelja po 1l piva mada nema generalnog pravila i sve zavisi od količine tzv. alfa kiselina u hmelju.

također, postoje i takozvane plemenite sorte hmelja koje su vrlo cijenjene. plemenite sorte hmelja najčešće se uzgajaju u njemačkoj, poljskoj i češkoj. češka piva su poznata i prepoznatljiva po svojoj sorti Saaz, dok su njemačka prepoznatljiva po sortama Hallertauer i Tettnang i Spalt.

sve ove sorte hmelja dostupne su za kupovinu na ebayu ili online shopovima za pivarstvo. ja najčešće naručujem iz UK jer je najjeftinije i najbrža dostava....

hmelj se moze saditi i uspijeva kod nas. kakav ce ti biti prinos zavisi od klimatskih uslova, zemljista, navodnjenosti itd., kao i za svaku drugu biljku. hmelj jako voli puno vlage i najcesce ga mozemo vidjeti kako raste uz rijeke ili potoke. to je divlji hmelj. medjutim ne prakticira se sijati iz sjemena iz vise razloga. prije svega plod daju samo zenske biljke, a nikad se ne zna koliko ce se dobiti muskih a koliko zenskih iz sjemena. druga stvar ima veze sa sortom hmelja koji se uzgaja - postoji desetine stotina razlicitih sorti hmelja koje daju razlicite karakteristike u pivu. ako se bavite pivarstvom morate znati koju sortu uzgajate, a sa sjemenom se to ne zna. takodjer, cak i ako znas da je sjeme uzeto iz ploda neke odredjene sorte (na primjer Saaz ili Tettnang), nikad ne mozete biti sigurni da plod s kojega je uzeto sjeme nije nastao tako sto je taj konkretni cvijet oprasen polenom s neke druge sorte ili s nekog divljeg hmelja Smile

zato, ako zelimo uzgajati hmelj za pivarstvo, kupuju se takozvani rhizomi, odnosno komadi korjena koji ce sigurno proizvesti zensku biljku i mozemo biti 100% sigurni da je to bas sorta koju smo trazili. sa rhizomima, odnosno pelcerima je lako raditi. medjutim postoji i mala mana uzgoja hmelja, a to je da ne mozemo znati kolicinu alfa kiselina i lupulina u hmelju koji sami uzgajamo. ova dva podatka su od krucijalne vaznosti za sve proracune i kalkulacije u receptima i bez njih je hmelj prakticno skoro neupotrebljiv. kada kupujemo hmelj od velikih proizvodjaca oni imaju svoje laboratorije u kojima odrade analizu i te podatke stave na svaku ambalažu hmelja, a onda je sve lako.

treca stvar su fizicki uslovi koje im se moraju osigurati a to su cca. 5-6 metara visoki stubovi povezani zicom/strikovima po kojima ce se stabljika hmelja penjati (jer radi se o biljci penjacici)

inace, hmelj za koji nemamo podatke o kolicini alfa kiselina i lupulina, bolje je koristiti kao aromatski hmelj.

divlji hmelj raste svuda po sarajevu gdje ja živim. najcesce u prigradskim naseljima i blizu vode. ja sam pretprosle godine vozio nekom cestom, kad vidim uz cestu tone divljeg hmelja. zakocim i izadjem da berem. ljudi me gledali i pitali se sta ova budala bere u minskom polju Big Grin :lol:

evo kako izgleda divlji hmelj koji sam tada ubrao i susenje.

[Image: img7400c.jpg]

[Image: img7405n.jpg]

a ovako izgleda na stabljikama

[Image: 69jbdw.jpg]


uglavnom, na ovom forumu raspravljamo o sortama hmelja i načinima njihovog korištenja u pivarstvu, te o svim tehnikama dodavanja hmelja u pivo, te karakteristikama pojedinih sorti
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Ukratko o hmelju
Musice znas li kakav je ovaj hmelj i za sta ga koristiti "Pride of Ringwood", na nekoj akciji je na sajtu gdje kupujem. 100 gr kosta 3 eura.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Ukratko o hmelju
Cuo sam ali ga nisam koristio. To je australijska sorta. Za te pare vrijedi ga probati...
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Ukratko o hmelju
Nasao sam opis "Pride of Ringwood
(Australia) 7-10 % Australski lageri, Potpuno izrazena, drvena, zemljana, travnata aroma." neznam za sta bih ga koristio.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Ukratko o hmelju
Knjiga 'Hmelj', Jan Kišgeci, Beograd, 2002. godina

[Image: QIsolQ0.jpg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools