Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Nelson Sauvin
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
Nelson Sauvin
Moram da se na ovoj skupoci i nestasici egzoticnih hmeljeva pohvalim sa "ulovom":
[Image: f786u.jpg]
[Image: n7s6c.jpg]
e sad me interesuju utisci,pogotovo od onih koji su radili sa ovim hmeljem.Posto pretpostavljam da zbog tezine nabavljanja ovog hmelja su nasi homebreweri radili bar jednom single hop(bar pretpostavljam):kako se ponasa kao single i ima li nekih finesa na koje bi obratio paznju kao na primjer saaza ili citre (travnast okus ili "catpiss")?
Inace ono drugo je amarillo -ceseri kao nelson
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Nelson Sauvin
Ja sam radio single hop. Odličan hmelj. Nema catpissa ni blizu nije tome. Mene je mirisom iz kese podsjećao jako na crnu ribizlu. U pivu citrusno floralan, daje malo na bijelo vino, jako je specifican. Ko god ga je probao svakoga je podsjećao na cvijet zove i stvarno baš ima taj miris. Odličan hmelj za single hop pivo po mom mišljenju.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Nelson Sauvin
A prijedlog na dodavanje...na koliko min i omjer na kolicinu?Na 60min bi koristio extrakt
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Nelson Sauvin
Evo tog mog recepta. Ništa ne bih mijenjao kad je hmeljenje u pitanju osim što bih pojačao IBU na 40. Sjećam se da mi je falilo malo gorčine.
http://volimpivo.ba/thread-133.html?high...n+pale+ale
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Nelson Sauvin
Ja sam radio n.sauvin, cascade PA, ima na temi recepti.Osvojio 5. mjesto na drzavnom takmicenju i dobio sertifikat za kvalitet, meni odlican PA...
Radio sam i ljetni weizen sa N.sauvin, odlicno ide s ovim stilom , isto je na receptima.
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Nelson Sauvin
Fenomenalan hmelj. Radio sam turu samo sa njim, oseti se dosta floral i tropsko voce. Te arome brzo izlape, pozuri sa ispijanjem. :-P

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Nelson Sauvin
Kao i svaki aromatski hmelj.Ali to mi nece biti problem...nemam problema sa ispijanjem.Najbolje je raditi manje ture pa uvijek imas svjeze.Ja u poslednje vrijeme kada uzimam uzorak i mjerim(vise od desetog dana fermentacije),uzimam uzorak u 3 flase 0,5l i flasiram.Znam da ce neki reci da nije zavrsila fermentacija ali ukus piva u tom stadijumu je neuporedivo ljepsi i ukusniji nego ,recimo, sedmi dan od flasiranja nakon 21 dan fermentacije.
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Nelson Sauvin
Hmelj prva liga,meni jedan od dražih,rađeno po "mušicinom "receptu, gorčinu i ostalo prilagodi po svom ukusu.Nemoj pivo ostavljati dugo,gubi se aroma stajanjem relativno brzo.
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Nelson Sauvin
Hm,mislio sam raditi ture od 30l...sad mislim da cu po 23l
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 495
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Visoko
RE: Nelson Sauvin
al bas brzo gubi aromu doduse mislim daje ovaj moj stariji malo Big Grin
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools