Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
tamno martovsko/ozujsko (Märzen) pivo donjeg vrenja, 13,5% ekstrakta, alkohol 5,1%.

Pivo dolazi iz pivare/pivnice Schenkerla (nekad se zvala "Kod Plavog Lava) u Bambergu koja datira iz 15 vijeka. Danasnji vlasnici rade tu pivo vec 6. generaciju.
Inace ove ljude iz Gornje Bavarske zovu i Pivski Franci. Bamberg konzumira 280l godisnje po glavi stanovnika i ima preko 50 razlicitih vrsta piva.

Dimljeno pivo zahvaljuje svoj smek aromaticnom dimu bukovine kojom se "uvlaci" u slad.
Prema legendi nastalo tako kod jednog pozara skladisteni slad uhvatio dim (meni tesko za povjerovati). Inace prije su mnoga piva bila dimljena jer se slad susio nad otvorenom vatrom (najcesce bukovina).
Ono sto je sigurno je da taj dim daje pivu jedinstveno ukus, aromu i miris.
Ova pivara (Schenkerla) ima vlastitu sladaru u kojoj pravi ovakav specijalni slad.

Pivo:
Tamna boja, podsjeca na stout (ali pivo nije gusto).
Pjena je postojana i cvsta (mozes se obrijati s njom), prava kruna se napravi i lako se pravi (nazalost na mojoj slici nije bio slucaj Smile
Ima prijatran aromatican miris, onako na biber i vlazno drvo.

Prvi gutljaj je iznenadjenje - pivo smeka na SUHO MESO. Mozda nije svaciji fol, ali meni se svidjelo. Taj "dimljeni" ukus u sebi ima i neki smek na zemlju, ali ne tako bogato tijelo (ja obicno tu zemljastost vezem za bogato tijelo), jako aromaticno.
Na kraju se osjeti suhoca, ne pretjerana gorcina, i taj "dimljni" osjecaj (fakat kao suho meso) ostaje.
Nije prejako karbonizirano.
Ono sto je primjetno da sto je toplije, to bolje smeka. Mislim da bi sa steakom isl'o perfektno.

Neobicno pivo, sigurno stvar navike, ali meni super pivo.




[Image: 114156,rauchbierO99CH.jpg]
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
nema šta, ovo mora biti vrhunsko. probao sam nekoliko rauch piva i da to je taj okus na suho meso, a mene su uvijek podsjećala na suhe, dimljene šljive.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
E dimljene suhe sljive je jos bolji opis, fakat jest.
Find Odgovori
Svarrogh Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 476
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Vukovar, Croatia
RE: Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
Odlican opis. Bas bi volio probati ovo pivo, pogotovo sto se kod PUFa moze kupiti dimljeni slad.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
svarrogh, možeš i sam nadimiti. dovoljno je par sati. ima super sistem za dimljenje od metalne kutije za keks. improvizacija čista ali djeluje. dobro je što možeš i birati drvo. ja bi stavio i neke borovine ili sličnog crnogoričnog drveta.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Svarrogh Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 476
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Vukovar, Croatia
RE: Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
To bi bio super dozivljaj i eksperiment. Zelim prvo probati dimljeno pivo cisto da vidim da li mi se svidja da ne upropastim 20L piva Smile
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Aecht Schlenkerla Rauchbier (Dimljeno Pivo)
ja nisam čuo da se nekom nije svidjelo Big Grin jedina je opasnost da pretjeraš sa dimljenim sladom.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools