Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Ohara's Irish Stout
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Ohara's Irish Stout
Ohara's stout je jedan od najboljih komercijalni Stout-a koje sam probao. Siguran sam da ima i boljih i kompleksnijih, ali ovo je iz mog iskustva od ovih koje sam do sad probao najbolji.

[Image: 2yum4wp.jpg]

Prilikom tocenja kao da se moze osjetiti sirupasta tekstura i po tome se vec moze zakljuciti da je ovo pivo imalo poprilicno visok FG, odnosno terminalnu specificnu gustocu. Iako ima samo 4,3% alkohola, ne radi se o "laganom" pivu, nego o teskom i kompleksnom pivu punom okusa i mirisa u kojem je ostalo dosta neprevrelih secera.

Na etiketi stoji da pivo sadrzi i psenicu sto je vrlo neuobicajeno za ovaj stil.

Boja crna kao ugalj i potpuno neprozirna. Pjena je smedjkasta i lijepo se drzi (dodavanje pahuljica, bilo jecmenih ili psenicnih, kao sto je slucaj u ovom pivu, inace jako pospjesuje kozistentnost i retenciju pjene). Kod tamnih piva jako je cijenjen sto veci kontrast izmedju pjene i piva - idealno bi bilo da je pjena potpuno snijezno bijela, a pivo crno kao ugalj, a to je malo teze postici. Navodno, przeni nesladjeni jecam pospjesuje ovu bjelinu pjene. Kod ovog piva taj kontrast i nije tako izrazen.

Pjena (head) se brzo povukla, ali je ostao tanki sloj (cap) do kraja pijenja case. Na ovoj slici ovo pivo je posluzeno iz tradicionalne nonic pint case, bas kako i treba.

Prvi udah nosom jednostavno zbuni covjeka jer ima toliko jakih pomijesanih aroma da i nije bas najjasnije sta se to tamo osjeti. Nakon malo analiziranja izdvajaju se sljedece arome - espresso kafa, przena kafa, kakao, cokolada i okus preprzenog secera. vrlo ugodan miris, toliko ugodan da sam mirisao nekoliko puta prije nego sto sam otpio prvi gutljaj.

Na jeziku pivo je "tesko", odnosno ima solidno "tijelo". Daleko vise tijela nego sto ima guinness i daleko vise okusa i mirisa i kompleksnosti, a podsjecam da se radi o istom ili priblizno istom pivskom stilu.

Gorcina je vrlo jaka, ali balansirana. To znaci da gorcinu balansiraju jaki i kompleksni okusi sladova. po mojoj procjeni 50-60 IBU jedinica. Primjera radi, da je neki prosječni pilsner imao toliku gorcinu, to pivo bi bilo skoro nemoguce piti. vjerujem da bi ga neki ispljunuli. medjutim, u slucaju ovog stouta, ta gorcina je balansirana jakim sladnim okusima pa, ne samo da je podnosljiva, nego je i ugodna.

ovo je jedno odlicno pivo koje bih u svakom slucaju prije odabrao od guinnessa.

najzanimljivije od svega ovoga je da ja svoj stout smatram jos boljim i sigurno mogu napraviti bolje pivo od ovoga koje sam opisao. stout je inace vrlo zanimljivo pocetnicko pivo, jer sve eventualne greske u upravljanju procesom fermentacije su zamaskirane jakim i kompleksnim aromama sladova.

uglavnom, moja ocjena za ovaj stout je 9/10. preporuka takodjer svima koji imaju priliku da probaju ovo pivo da se ne premisljaju, nego da uzmu sto vise komada.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Ohara's Irish Stout
This post was last modified: 18.11.2012, 06:18 by danny_boy.
Probao sam ovo pivo prije nekoliko dana. Preskocio bih ga da nisam procitao preporuku od "pivske musice" :-). Sve gore opisano vrijedi, guiness mu je daleko za petama, pivo je definitivno super!

Moje preporuke!
WWW Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Ohara's Irish Stout
This post was last modified: 18.11.2012, 07:02 by gajba.
I ja bih preporucio ovo pivo. Odlicno je.
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Ohara's Irish Stout
Odličan. Bolji od njihovog red ale-a. Baš fino izbalansirano pivo. Ko gdje nađe neka se ne snebiva i kupi ovo pivo.
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Ohara's Irish Stout
Super, bas cu probati. Ovo sam vidjao i u Mercatoru (doduse u Hrvatskoj).
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools