Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Timmermans Kriek Lambic
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
Timmermans Kriek Lambic
Pivdžija mi reče da opričam ovo pivo, pa evo.

Lambic je prilično specijalan i jedinstven stil, i moram priznati da me malo iznenadilo da ga nema na Balkanu još uvijek. Ni kao import pivo, a ni kao proizvod domicilnih pivovara. Bolje je puno od Radlera recimo, i prilično popularno među ženskim svijetom.

Ne znam da li je neko na forumu pravio Lambic, ali praktično, jedno je od lakših piva za napraviti. Potrebno je samo odabrati neko svjetlije pivo, bez ikakvih aroma, i u sve to staviti višnje. Jedini začkoljica sa Lambicom je odležavanje. Koliko znam, ovaj Timmermansov odležava tri godine. Mikkellerovi odležavaju 2,5. Zbog toga su im cijene prilično visoke.

Uglavnom, Timmermans je klasik među Lambicima. Mikkeller ih ima 4-5, ali meni je Timmermanov draži ipak.

Po otvaranju boce, i nema nekog spektakularnog mirisa kakvo bi čovjek očekivao kod voćnog piva.

Tek sipanjem u čašu svježi miris voća dolazi.

Kapa potpuno bijela, te izraziti okus višanja na prvom gutljaju. Karbonizacija blaga, sa aftertasteom višanja, te malo i skoro neprimjetno - badema.

Ukratko, potpuna dominacija višnje. Ako ste pili takvo šerbe ili kakav kupovni sok, Lambic često nije daleko od toga. ABV je 4,5%.

Njegova primarna odlika i jeste pitkost zapravo. U svakom slučaju, pivo koje na listi obaveznih za probati. Teško da se nekome ne može svidjeti.

[Image: ebd4dcdea62954e692f1bbfa74451032.jpg]
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Timmermans Kriek Lambic
Pravio lambic i ne svidja mi se. Prosle godine smo u Zagrebu pili 7 godina star lambic (lindemans) i ni on mi nije legao.
Ali zato znam da je Erik (iz SA) veliki ljubitelj.. Popio je vise mojih lambika nego ja Smile
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools