Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


La Trappe iz Samona
ljiljan Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 7
Joined: Jan 2015
Reputation: 0 Location: Ilidza
La Trappe iz Samona
Nakon sto sam dobio preporuku od par ljudi kao i sa ovog foruma da se moze kupiti par finih piva u Samonu u blizini bicakcica, maksuz sam otisao tamo i kupio po 1 pivu svih vrsta La Trappe koje sam vidio.

Nisam inace poznavaoc piva, pijem kao i svako klasicno Sarajevska i urijetko koju drugu sto se moze naci u marketima po Sarajevu.

Imao sam nekakvo ocekivanje da ce ova piva makar malo odskakati od standardnih varijant, ali totalno mi je pokvaren utisak jer nije ni blizu ukusno bilo.

Dubbel, quadrupel, tripel pive su imale identican okus, tacnije bez okusa ali su bile poprilicno gorke sa kiselastim nijansama. Jedino su odskakale Bockbier koja je takodjer bila gorka ali je za razliku od ostalih jedina imala ikakav okus ali opet nedovoljno osjetno da bih mogao popiti jos jednu flasu... jos jedna piva koja je bila drugacija od dubbela, quad i tripela je witte ali ne positivno nego apsolutno nikakvog okusa nije imala, nikakve gorcine ama nista osim malo mirisa.

Meni je ovo cudno prije svega jer sam evo danas poceo citati reviewe sa beeradvocate.com za svako pivo posebno i ne da su mi utisci razliciti nego u nekim slucajevima cak suprotni.

Evo recimo za la trappe quad., djura recenziju pise:

A - Poured in La trappe glass. Amazing oak bourbon like color. One finger white head. Low carbonation.
S - Lots of fruits, plums, cherrys, apple. Caramel in the back.
T/ M - Creamy, warm from alcohol, fruita, very strong tastes, sweet with medium carbonation. Some smoke like aroma.

O - One of the best.

- nemam la trappe casu Smile
- boja mi je slicnog opisa
- pjene mi je bilo toliko da sam 5min morao sipati 0.33 bocu u kriglu
- karbonizacija je bila tolika da je 10min nakon sipanja piva sistala
- spominje okus voca, ja samo osjetim ako ste ikada kao klinci pili dvoguzu, pa onaj talog sa dna i zadnji kapi iz te flase pa jos dodaj gorcinu i kiselasto. nikavog vocnog okusa, nikakvog prijatnog okusa uopste.

Sada da vas pitam, da li je ko kupovao la trappe u samonu i da li je imao slicna iskustva? Ja i dalje sumnjam da nije ovo prava slika pive nego da se nesto konkretno desilo, da li nepravilno skladistenje ili nesto drugo, trece...
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: La Trappe iz Samona
Ono sto se zna sigurno jeste da u casi nije problem Big Grin

Eto kada bude sljedece druzenje pivara dodji, pa ces probati ono sto mi pravimo i saznati dosta informacija iz prve ruke. Tu bude raznih piva pa mozes pronaci stil koji ti odgovara.

Pio sam vise puta La Trappe piva (ne iz Samona) i meni su sva bila odlicna. Boljih Belgijanaca ima, ali za tu cijenu tesko.
WWW Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
La Trappe iz Samona
Ima i četvrta opcija, ne voliš belgijance Smile


Skickat från min iPhone med Tapatalk
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: La Trappe iz Samona
e matori, nemoj da brines, meni je trebalo 2 godine da razvijem "palate" za Belgijance Wink
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: La Trappe iz Samona
To je kao da cijeli život jedeš pileću salamu i od jednom prijeđeš na friško pržene žablje batake ili manirinanog smuđa ili tako neštoBig Grin
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: La Trappe iz Samona
Ma buraz, pivo je njemacko,a belgijanci su gej Big Grin
Ne mora ti se svidjeti, ni ja nisam neki spec ljubitelj belgijanaca. Radije druge pive uzmem ako mogu birati.
Moja anegdota -
mi na druzenju, jedno od prvih ako ne i "najprvije" Big Grin
Kazu raja ima piva u kegu jedna boli glava, belgijanac vrhunski, ma sve naj.
Nasuli mi casu... ma buraz. Losina al bas. Poslije toga popio Zisovu tamnu, i musicinu "zovu".
Ma to su pive bile, i dan danas ih se sjecam nakon par godina.
Kad sam to pivskoj musici rekao za tu pivu... umalo me nije udavio Big Grin
100 ljudi 100 cudi.
100 zena 200 sisa Tongue
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: La Trappe iz Samona
Ako ti je prvo pivo drugačije od lagera (Sarajevskog i ostalog) da si probao La Trappe dubbel, trippel itd, onda nemoj puno očekivati.
Može biti da ti se ne sviđaju belgijanci.
Ali definitivno, treba vremena da razviješ okuse za te ukuse.
Meni je kad sam probao prvu IPA, konto sam koji k..?! Isto čarape pokiseljene u raso Big Grin

Kasnije tim čarapicama iz rasočića počneš da tepaš; med, medeni.... Smile
Find Odgovori
plucica na kiselo Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 85
Joined: Jan 2014
Reputation: 1 Location: zg
RE: La Trappe iz Samona
Da nije toliko pjene prvo bih posumnjao na temperaturu. Ale piva se ne piju jako hladna, niske temperature ubijaju okuse.

Drugo, možda stvarno nisu dobro skladištena.

Ne vidim što bi drugo bilo, jer ovdje ne govorimo o tome da ti se neki stil ne sviđa nego o tome da su ti sva tri piva ista, kiselo gorka. Dugo nisam pio La Trappe, ali siguran sam da razliku između dubbela i quadrupela ili tripela i quadrupela može primijetiti i najveći laik.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: La Trappe iz Samona
Pregrijavanje i svjetlo ih je moglo uništiti. Vrijeme teško da je imalo efekta, čak i ako je prošao rok trajanja. Jedini isti okus u ta tri piva je mogao biti samo skunky okus, jer kako ti kažeš velika je razlika između tih piva. Možda ljiljane da probaš tocena la trappe piva u 4 seasons u Alti. Probaj i urthel saisonniere koji isto toče.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools