Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


IBU 60-90
Dola Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 137
Joined: Nov 2018
Reputation: 1 Location: Teslic
IBU 60-90
Najčešće pravim pivo na oko softverskih 50 IBU. Nešto između APA i IPA. Međutim, kada krenem da povećavam IBU, kroz dodatne količine hmelja na 60 minuta ili kasnijim dodavanjem tokom kuhanja ili tokom hladjenja i virpula - nema neke posebne razlike u gorčini. Ne dobijam onaj udarac gorčine - šakom u glavu.

Sa druge strane kada eksperimentišem sa pšeničnim pivom male gorčine - osjeti se velike razlika između softverskih 18 i 20 IBU.

Kako riješiti problem?

Podešavanjem vode? Teslićka voda praktično nema hlorida a sulfat je na 35. Radim podešavanje za Staute i NEIPA.

FWH? Dodavanje hmelja tokom ispiranja sladovine a prije kuhanja - nisam probavao. Planiram ove sedmice.

Hop spajder? Koristim ali radio sam i bez njega i nisam primjetio neku posebnu razliku. Od ljetos hop spajder koristim samo kada pretačem ohladjenu sladovinu u fermentor. Kuham bez njega.

Ekstrakti hmelja su mi preskupi za nabavku preko neta. Nisam probavao.

Greška u softveru? Moguće... na 80 litara piva dodam 200 grama Nuggeta na 60 minuta i softver pokaže 80 IBU. Isprobao sam 2 različita programa.

Paleta ukusa? Što čovjek više pije IPE gorčine su sve blaže i manje. Navikneš se i oguglaš. Hoptopod od Dogme mi je nekad bio baš gorak ali više nije. Supernova od Kabineta mi nekako varira. Zavisno od raspoloženja i klope a moguće da i kod njih ima promjena u proizvodnji. Svježina piva također igra ulogu. C4 nisam probao. Gardenova IPA nije nešto posebno gorka.

Šta i kako dalje? Kako do snažnije gorčine?
Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: IBU 60-90
Nisam 100% siguran ali sam mišljenja da naše čulo okusa ne može registrovani razlike između pojedinih IBU omjera.
Npr. isto će percipirati gorčinu od 20 i 23 IBU, verovatno je isto i na većim gorčinama samo je raspon nerraspoznavanja razlike viši.
Ja sam npr. kod suhog hmeljenja (doduše tu nisam ganjao gorčinu nego aromu) radi dezinfekcije hmelja prokuhavao hmelj i zajedno sam ga sa prokuhanom vodom dodao u fermentor. To sam ubacio u softwer i on je uredno povećao gorčinu.
Eto možda je to jedan od načina dodavanja gorčine.

Pozz
Find Odgovori
Dola Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 137
Joined: Nov 2018
Reputation: 1 Location: Teslic
RE: IBU 60-90
To je zapravo čaj od hmelja i njegova je funkcija manje "bitterness" a više "hoppiness". Mene baš zanima ona jaka gorčina nalik na tonik ili gorki list i slične travarice.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools