Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
Strong English Ale
ABV 7.4%

[Image: o%CC%88l.png]

Pozdrav ljubiteljima piva. Sinoc se zaputim da pokupim, na preporuku drugara, jedan drugi Innis & Gunn koji je odlezao u tresnjevom drvetu medutim, nadem praznu rafu. Priupitam prodavca ima li mozda u steku koji? Odlazi do kompjutera ozbiljnog pogleda, tipka. Konsultuje se sa jednim pa drugim kolegom. Iza leda cujem cujem dvojicu Bosanaca kako prodavcu drze predavanje o Skenderbegu, "najboljem konjaku na tusvje". Aj reko dok cekam da se malo priupitam sa zemama, sta ima, sta nema i to.

Sumnjicavo me odmjeravaju na prvu al, ko sto pristojnost nalaze, uspostavimo kontakt. "Jarane po Atlante smo obili i nigdje Skenderbega" (jazuk). Pa reko eno tamo po francuske na rafi, nace se nesto. Kazu nista to, dolazi jaran s Floride koji pije samo Skenderbega. Nego, culi su za tamo nekog Bugara sto ga valja ispod tezge pa ce njega uganjati. Tu puknem od smijeha, puknu i oni. Misle nas zahebat ovi Cemerikanci Big Grin. Ispozdravljamo se ko da se znamo pravo, pozelim im srecu na njihovim putesestvijama.

Okrenem se kad dva prodavca me cekaju da mi saopste da se pivo koje trazim prodalo. Reko da nije sto nam je pala vlada? Ne prode mi fazon. Imate li Skenderbega? Big Grin Nije sto je pala vlada vec se prodalo, nemaju Skenderbega i mogu mi preporuciti jedan drugi Innis & Gunn iz specijalne serije. Moze. Dobar sam. Zamisli da u drzavi "Georgiji" moram traziti Bugara sto valja Skenderbega ispod tezge, drug moj.

Prihajam doma s Innis & Gunn Oloroso Cask, sto je spansko bure u kojem je Seri odlezavo, pio sam ranije skotski viski sa istim karakteristikama. Boca prozirna cirka 0.75l, dolazi i u manjim takoder. Na etiketi stoji da je pivo prvo odlezalo u nekoristenom hrastovom buretu pa onda 60 dana u "Seri" buretu nakon cega je hladno lagerovano neko vrijeme.

Otvorim i stvarno se osjeti na Seri, zacine, orahe, suho voce, klincice i jos dosta toga. Sladak miris pomijesan sa hmeljnom aromom. Osjeti se i na drvo onako kako se viski i konjak znaju osjetiti. Zagasito zlatne boje poput nekih lagera koje sam pio. Na sipanju se vidi jaka karbonacija sa solidnom pjenom koja se drzi neko vrijeme i onda spadne bez nekog vidljivog lacinga. Iako pivo nije prejako alkoholom osjeti se nota istoga cak i u mirisu (jaka Seri aroma). Srednjeg je tijela. Na prvo ispijanje se osjeti vinska slad sa hmeljnom gorcinom, ostavlja ljepljiva usta. Definitivno jaka nota klincica i iznad svega jak ukus drveta. Kako se zagrijavalo postajalo mi je sve bolje. Na kraju sam ga dugo cirko poput nekog brendija i stvarno uzivo u svakom gutljaju. Ponovim ga nocas (pisem iz glave) i dotjeram ovaj post ako nesto novo iskrsne. Predivno pivo i totalna preporuka kao i bilo koje drugo njihovo pivo.

Nisam mogo ne primjetiti odredenu slicnos sa Dogfish Head "anticka serija" pivima iako se u ovom slucaju direktno ne koristi grozde u proizvodnji (bojom, aromom, teksturom) i po meni su Innis & Gunn odradili bolji poso (ako se uopste i treba/moze porediti), pogotovo balansa slatkoce i gorcine. Moracu ih uporedo isprobati.

Cheers.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
ovo mora da je super. jedna ova njegova kutija košta ko 6pack coors lite-a Smile evo baš i ja postavih za jedno odležano u hrastovim buradima.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
gdje ubode coors lite Big Grin
veceras cu pokupiti ovu seriju u pakovanjima od 3 piva zbog case, a i piva, koja dode zajedno pa cu napisati nesto i o druga 2
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
Shunju, probao sam mnogo skotskog ale ovde u NJ i NYC, ali nekako su mi kiselkasti. Ovaj innis & gunn je kako vidim popularan kod mene u radnji gdje kupujem pivo i ostale stvari )), jer ga ima jako mnogo i cini mi se da je izbor prilicno dobar, ali nisam mnogo obracao paznju.
Medjutim ako preporucujes ovo pivo, onda moram da ga probam ))
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
Super post, za bloga... Zivjeli

Da i ja dam doprinos temi - Piva su im fakat za preporuciti.

I ovaj Spiced Rum je kao neka limited edition, sa rumom sa Kariba, cijena sitnica - EUR 7,- za 0,33 flasu.



[Image: 69ffe3-1380794892.jpg]

[Image: 5a1600-1380794921.jpg]

beer
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
@yankee fan
probaj odlicno je pivo

@ale ale
blagodarim. fakat su im odlicna piva (kako regularna tako specijalna izdanja), nego nemrem vjerovati da je tako skupo, ovdje 4 komada idu za istu paru (cirka $10)

beer
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
This post was last modified: 12.10.2013, 08:33 by pivska mušica.
dakle, ovo nije pivo, nije vino, ali je hebeno dobro )))))))) mislim na Innis & Gunn Oloroso Cask!!!!
[Image: 7i2w1td.jpg]
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
u kategoriji samo za sebe Wink
drago mi je da ti se svida
cheers
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
@ ale, ale ne mogu da vjerujem da tako skupo Huh
danas sam uzeo original, sutra degustacija beer-chugger
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
AW: Innis & Gunn Oloroso Cask (Skotska)
This post was last modified: 15.10.2013, 11:27 by ale ale.
ovaj spiced rum kosta toliko, to je neka special edition. Obicni i rum su oko 3,5,-.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools