Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Pranje kvasca - tutorial
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pranje kvasca - tutorial
ispirao sam wlp400 pa samo da vidite razliku između top croppinga i klasičnog ispiranja. s lijeve strane je top cropping, a sa desne klasično ispiranje. slika govori dosta. s puno manje ukupne materije, dobijeno je daleko više čistog kvasca top croppingom. osim toga, prema svim knjigama i člancima o kvascu, kvasac iz top croppinga je zdraviji i najspremniji za novu fermentaciju. vrlo je mali rizik za infekciju kod top croppinga jer se radi u trenutku kad je fermentacija najagresivnija i kad otvorite poklopac teško da nešto može upasti unutra kad CO2 izlazi vani. btw, ako nekom treba wlp400 neka se javi. a ja zahvaljujem svarroghu na ovom kvascu. šering rulez Big Grin

malo je slika loša jer sam bez blica mobitelom slikao u popriličnom mraku, pa sam dodao crvene linije...

[Image: NdDoEz2.jpg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Pranje kvasca - tutorial
da li je za top cropping potrebna neka posebna oprema ili se kvasac može pokupiti sa nekim priborom koji je dostupan svakome?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pranje kvasca - tutorial
nikakva posebna oprema, samo sterilizirana tegla i poklopac i jedna ovakva kašika. samo pokupiš krauzen, ubaciš u teglu. nakupiš negdje pola tegle, a može i više jer je pun CO2 mjehurića, pa se poslije smanji. na to doliješ sterilnu vodu, dobro promućkaš, staviš u frižider i to je to.

[Image: images?q=tbn:ANd9GcSJmob4VS_JYd2oqJBnUIl...nLbLD8FOan]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Pranje kvasca - tutorial
Sad sam tek vidio ovu temu, pa ovo je odlicno Smile.
Taman sam narucio WLP tecni Abbey kvasac i odmah cu sa top croppingom.
Find Odgovori
Skemba Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: May 2014
Reputation: 0 Location: Bihac, BiH
RE: Pranje kvasca - tutorial
Pokusavam oprati WYEAST 1272; American Ale II. Poslije pretakanja piva u sekundar, pokupio sam gornji dio taloga u teglu, dolio prokuhanu i ohladjenu vodu i dobro promjesao. Drzao teglu u frizideru 6 dana. Na slikama mozete vidjeti rezultat. Da li je ovo upotrebljivo?

[Image: 2a686ip.jpg]

[Image: 15mk5jt.jpg]

Cudno mi je da nemam odvojen kvasac (svjetlije) od "smeca"
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pranje kvasca - tutorial
Je li pivo bilo od ekstrakta ili all grain? Ako je ekstrakt logicno je da ćeš manje smeća imati. A moze biti da si fino pokupio najbolji dio iz taloga. Sad možeš ponovo odliti ovo pivo iznad i na kvasac naliti novu frisku, sterilnu vodu i dobro promuckati i pustiti da se još jednom istalozi. Nakon toga možeš razliti u manje teglice ili epruvete.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Skemba Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: May 2014
Reputation: 0 Location: Bihac, BiH
RE: Pranje kvasca - tutorial
This post was last modified: 12.01.2016, 06:53 by Skemba.
Pivo je bilo all grain. Prilikom pretakanja u fermentor sam pazio da ne pokupim talog sa dna lonca.
Kada ga jos jednom istalozim i prespem u epruvete, koliko ga mogu drzati u frizideru?
Nabavio sam i glicerin pa dio mozda i zamrznem.
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Pranje kvasca - tutorial
Je li ovo u redu? Da jos promuckam da se ovaj prljavi talog slegne na dno a kvasac dodje iznad?
Razmisljam da kvasac iz ove vece tegle dodam u jednu od ovih manjih sa najmanje kvasca.
Metoda sakupljanja je ispiranje taloga iz fermentora nakon pretakanja piva.
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Pranje kvasca - tutorial
Ova desno tegla mi izgleda ok. Ostale bih odlio tečnost i nalio sveže prokzvanu i ohladjenu vodu, promuckao i sačekao da počne da se taloži. Dok je kvasac još uvek u rastvoru bih prelio u novu teglu.
Neko je pomenuo a mislio sam da je glupost, da kvasac može da se čuva u 0.9% NaCl i vode tj.fizioloskom rastvoru. Na nekim blogu se lik kune da je tako sačuvao kvasac u frižideru na 5 stepeni dve godine. Ja razmišljam da ispiram sledeću turu fizioloskim rastvorom. Muka mi je od kuvanja i hladjenja vode.
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Pranje kvasca - tutorial
Maloprije racunam i djeluje mi nevjerovatno ali mislim da sam teoretski u pravu:

Od jedne kupljene kesice tecnog kvasca dobijem tri teglice novog kvasca nakon jedne napravljene ture piva i od svake te teglice cu dobijati isto, tj. po jednu turu odnosno po tri nove teglice. To znaci da ako koristim kvasac do 4. generacije, ja mogu da napravim 40 tura piva o trosku jedne kesice.
Medjutim, problem je to sto uvijek mozemo samo nagadjati sta imamo u kvascu, tj. koliko je zivih celija, koliko su zdrave, da li su mutirale i moramo voditi racuna da svaki put kvasac uzimamo na isti nacin (ili top cropping ili pranje taloga).

Nekako mislim da je najbolja opcija da te tri teglice prespem u dvije. Cini mi se da bih tako imao optimalnu kolicinu - ni premalo ni previse. Cak bi se tako mozda moglo i za jednu turu od jedne te tegle raditi i bez startera. Sta mislite?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pranje kvasca - tutorial
sve je to ok, ali u kojem vremenskom periodu planiras iskoristiti taj isprani kvasac? na primjer ja sam pisao o tome kada sam provjeravao pod mikroskopom, da je gubitak celija 1% dnevno. Znaci za 6 sedmica ti si vec izgubio pola celija.

sumnjam da u 6 sedmica mozes napraviti 40 tura piva Smile

drugo, starter se uvijek mora raditi, posebno kad radis sa ispranim kvascem.

u tvom slucaju, bez laboratorijske opreme i uslova, u cisto kucnoj varijanti, ako hoces da pravis banku kvasca, najbolje je zamrzavati kvasac. imas tutorial ovdje na forumu kako se to radi. potrebna ti je dodatna oprema, ali na taj nacin mozes dugorocno cuvati puno sojeva kvasca. to je ujedno najbolji nacin, samo sto zahtjeva dodatnu opremu i know how.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools