Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Hövels Original
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Hövels Original
Hövels Original predstavlja dortmundsko craft pivo, radi se po 100 godina staroj recepturi, a klasični je predstavnik Altbier-a.

S obzirom da obožavam Alt možda ću biti i subjektivan kod ovog opisa.

Uglavnom, kao što vidite nisam koristio original čašu za alt. Boja je tamna bakarno-crvena i preljeva se u smeđu. Pivo je bistro i prozirno. Pjena sniježno bijela i ostavlja fin lacing na čaši.

Aroma na karamelu i pržene sladove, dosta vuče na orašaste plodove, pržene lješnjake i sl. Minhenski slad dominira na sladnoj strani. U isto vrijeme vrlo umjerena aroma plemenitih hmeljeva. Gorčina poprilično visoka, po mojoj procjeni između 40 i 50 IBU. Pretpostavljam da je za gorčinu korištena neka tipična sorta za tu namjenu, kao što je Magnum ili slično, a da su zadnjih 20 minuta dodavali plemenite sorte kao što su Spalt ili Tettnang. Skoro sam pa siguran da u zadnjih 20 minuta nije bilo hmeljenja.

Gorčina jako ugodna i fino balansirana.

Okus je blago slatkast, mada sam očekivao nešto više punoće, odnosno tijela. Finiš je gorak i vrlo ugodan.

Sve u svemu, čini mi se da je ovo najbolje pivo od onih koje ste vidjeli na slici.

Moja ocjena je 8/10. Ovo je pivo koje bih kupio opet i hoću sigurno.

[Image: qxWTagf.jpg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
djulba Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 325
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Tuzla
RE: Hövels Original
Ćim si rekao da misliš da nije bilo hmeljenja zadnjih 20 minuta znači da nije poznata ta receptura, ili se varam. Bilo bi dobro napraviti nešto slično.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Hövels Original
pa nešto slično ćeš napraviti sa mojim receptom za altbier. generalno, u alt mogu ići i aromatski hmeljevi, ali u većini slučajeva ne idu. zadnje hmeljenje je maksimalno na 20 minuta. altbier najviše čini kvasac i najbitniji je u cijeloj priči. recept kao takav može i varirati, ali ako pratiš osnovne smjernice altbier stila - baza je pilsner, obavezan slad je munich, boju možeš pojačati i kristalom ako nemaš dovoljno municha ili ne želiš da ga trošiš, plemenite sorte hmelja i najvažnije, alt kvasac. ovi wyeast 1007 i wlp036 su, koliko znam, jedini pravi alt kvasci dostupni na tržištu. znam da je i fermentis izbacio suhu varijantu njemačkog ale kvasca, ali je dostupna samo u 500g ambalaži za sad.

colonia je sasvim prolazna, više je doduše namijenjena za kolsch, ali to je to. alt je u stvari samo tamnija verzija kolscha i oba ta piva su najviše karakteristična radi kvasaca koji se koriste za fermentaciju.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
djulba Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 325
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Tuzla
RE: Hövels Original
Pa onda ćemo napraviti Zivjeli
Find Odgovori
illuminated Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 143
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Gelsenkirchen
RE: Hövels Original
super. ovog piva ima kupit oko mene na svakom koraku Smile

(blizu Dortmunda.. )

:graduation-beer-chug:
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Hövels Original
he he musice pa ti si moj drug pa ti posaljem case za Alt.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Hövels Original
(27.11.2012, 05:34 )zis Wrote: he he musice pa ti si moj drug pa ti posaljem case za Alt.

beer:graduation-beer-chug:
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Hövels Original
This post was last modified: 28.11.2012, 01:49 by ale ale.
...da ne bi poslije bilo, ne slusamo sta nam se kaze, Hövels stavljen da se hladi. beer-chugger
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Hövels Original
(28.11.2012, 01:48 )ale ale Wrote: ...da ne bi poslije bilo, ne slusamo sta nam se kaze, Hövels stavljen da se hladi. beer-chugger

čekamo komentare Zivjeli
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Hövels Original
Nakon pomenutih 40-50 IBU, ocekivao sam puno gorce pivo, ali su slatkoca i gorcina super izbalansirane i pivo je jako pitko. Gorcina dominira u zavrsetku uz taj neki orasasti smek.
Absolutna preporuka, super uradjeno pivo.

p.s. pokusao sam da slatkocu vezem za minhenski slad, ne bi li ga prepoznao i u drugim pivima - tesko.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools