Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Savjet
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Savjet
Trebali su dodati vode, ali nema veze, prvo pa muško Big Grin
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Jale Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 44
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location:
RE: Savjet
This post was last modified: 08.07.2013, 03:39 by Jale.
slad je po izgledu bio jako sitno samljeven. Da li se sada moze usuti vode ili da se nesto uradi???

i jos jedno pitanje. Da li znaci da ce pivo propasti?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Savjet
nemojte sad ništa dirati. takvo je kakvo je, najbolje je ostaviti tako. pivo neće propasti, ali će mu trebati dosta vremena da dozrije i da se fino može piti. po meni najmanje 3 mjeseca će mu trebati u flašama.

još jedan od problema je ako ste dodali samo jedan paketić kvasca, jer na toliki OG sigurno su trebala ići dva paketa.

nemaš šta sad više da uradiš, ostavi kako jeste i ne diraj idućih 20 dana.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Jale Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 44
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location:
RE: Savjet
hvala na odgovorima.

a reci jos samo slijedece. meni ovo sve u plasticnom fermentoru izgleda suvise mirno. a ni na airlocku nema nikakavih promjena. mislim na vodi u airlocu. da li je to neki problem?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Savjet
u 99,99% slučajeva kad ljudi misle da nešto nije uredu, ipak je sve u redu. na pivu bi trebao do danas već biti manji sloj pjene, ali s obzirom na viši OG to se moglo malo i produžiti. ako ne vidiš kroz plastiku uzmi bateriju i posvijetli kroz plastiku, trebao bi se iznad površine piva vidjeti obruč od pjene. samo ne otvaraj. možeš i uslikati pa staviti ovdje ako ti se da.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Jale Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 44
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location:
RE: Savjet
ne znam koliko se vidi ali eto...
[Image: utrm.jpg]
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Savjet
vidi se ovdje fino krauzen. ništa ti ne brini što nema "vidljivih" znakova fermentacije na vrenjači. pivo ti sigurno fermentira beer
Find Odgovori
Jale Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 44
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location:
RE: Savjet
da li mozete da napisete neke karakteristike kao sto su stepen gorcine, okus i sl slijedecih piva:

- ESB- extra special bitter
- Belgijski saison
- Dunkelweizen
- Dusseldorf Altbier

naravno ovo su piva koja sam nasao u receptima pa me interusje koji okus karakterizira svako od ovih piva i naravno koliko je vremena potrebno za fermentaciju svakog od navedenih kao i koliko je potrebno vrijeme provedeno u bocama? a u svakom slucaju dobro bi dosla preporuka koje pravitiSmile

unaprijed hvala
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Savjet
(14.07.2013, 03:40 )Jale Wrote: da li mozete da napisete neke karakteristike kao sto su stepen gorcine, okus i sl slijedecih piva:

- ESB- extra special bitter
- Belgijski saison
- Dunkelweizen
- Dusseldorf Altbier

naravno ovo su piva koja sam nasao u receptima pa me interusje koji okus karakterizira svako od ovih piva i naravno koliko je vremena potrebno za fermentaciju svakog od navedenih kao i koliko je potrebno vrijeme provedeno u bocama? a u svakom slucaju dobro bi dosla preporuka koje pravitiSmile

unaprijed hvala

ono što ti mogu reći iz svog iskustva - koliko god da sam čitao opise okusa i karakteristike pojedinih piva, sve dok nisam probao originale, nije to bilo to. uvijek gledaj da probaš neki komercijalni, odnosno originalni primjer onoga što praviš ako je to moguće.

uglavnom najbolje opise piva imaš na BJCP guidelinesu http://www.bjcp.org/2008styles/catdex.php

tu imaš opise svakog od ovih piva koje si tražio sa karakteristikama gorčine, količine alkohola, boje, karbonizacije i svega ostalogbeer
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
illuminated Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 143
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Gelsenkirchen
RE: Savjet
This post was last modified: 14.07.2013, 05:15 by illuminated.
....musica je bio brzi.... Smile
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools