Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Mandarina IPA
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
Mandarina IPA
Brau Kunst Keller je odradio klasičnu IPAu koju je suho zahmeljio (pomozite) nečim što jako podsjeća na marmeladu od narandže ili mandarine/nektarine.

Ima tu više kombinacija hmelja pa je i pivo kroz ispijanje različito. Jedan gutljaj se osjeti citra, drugi menta, treći grejp, ...

Mislim da su dodali i tinkturu limuna koja se osjeti u aftertasteu.

Sve u svemu, jako bitter. Vrišti iz njega ljeto i ponajmanje švabo.

[Image: b02b80b49c0b278603877bba28323adc.jpg]
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mandarina IPA
ima sorta hmelja koja vuče na mandarine

https://www.hopunion.com/german-mandarina-bavaria/
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
Mandarina IPA
Može biti. Probaj u svakom slučaju ako naletiš. Ako ništa, ono neuobičajeno.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mandarina IPA
jeste sigurno, piše na flaši da su ovaj hmelj koristili i to ako ja dobro kontam ovo na njemačkom izgleda samo taj hmelj je u pivu. a moguce je i da su dodali jos posebno arome mandarine koricom voca ili slično.

sad gledam, nema kod mene ove, ali ima Nøgne koji je napravio istu varijantu, IPA-u sa mandarina bavaria hmeljom http://www.ratebeer.com/beer/nogne-o-man...pa/222864/

ako naletim probam.

znam da je neko od nas isto kuhao s mandarina bavariom, čini mi se zis da nije....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Mandarina IPA
This post was last modified: 14.09.2014, 08:44 by ale ale.
mandarina bavaria single hop. u zadnje vrijeme popularan hmelj, jos nisam radio s njim. ima i neki huell melone, vuce na dinju i jagodu, radile kolege smash, grozota, nije za ale - a bas... pravi njemacki hmelj..
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Mandarina IPA
(14.09.2014, 08:34 )pivska mušica Wrote: znam da je neko od nas isto kuhao s mandarina bavariom, čini mi se zis da nije....

Nisam sa ovim nego sa Polaris hmeljem, isto nova sorta koja mirisom i ukusom podsjeca na cascadu sa malo mente . I super mi je isao u kominaciji sa caraaromom, nesto slicno kao ovaj Brown Ale sa citrom. Zivjeli
Find Odgovori
antares Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 165
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Trbovlje
RE: Mandarina IPA
Ja za koji dan dobijem po 250g Mandarina Bavaria i Huel Melone. Šta mislite, koji kvasac da koristim US-05 ili S-04?
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Mandarina IPA
za ipa-u definitivno petica. na nižoj temperaturi fermentirati za čistiji profil. nema greške.
Find Odgovori
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
RE: Mandarina IPA
Mandarina bavaria hmelj. Mislio sam ga uzeti neki dan ko fol limited edition al sam odustao jer je bio 10 eura..nije bilo do love al sam planirao neki engleski stil pa sam uzeo fuggles i EKG za te pare..
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Mandarina IPA
(03.06.2015, 04:24 )Amstelovich Wrote: Mandarina bavaria hmelj. Mislio sam ga uzeti neki dan ko fol limited edition al sam odustao jer je bio 10 eura..nije bilo do love al sam planirao neki engleski stil pa sam uzeo fuggles i EKG za te pare..

Moje skromno misljenje je da su puno bolji hmeljevi Polaris i Halertauer Blanc. Vec sam kuhao nekoliko tura sa polarisom i dobro su ga opisali kao cascade na steroidima a Blanc se spremam kuhati pale ale i najblizi mi je po aromi Nelson Sauvin hmelju. Eto nadam se da sam malo pomogao Zivjeli.
Find Odgovori
antares Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 165
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Trbovlje
RE: Mandarina IPA
(03.06.2015, 04:42 )zis Wrote:
(03.06.2015, 04:24 )Amstelovich Wrote: Mandarina bavaria hmelj. Mislio sam ga uzeti neki dan ko fol limited edition al sam odustao jer je bio 10 eura..nije bilo do love al sam planirao neki engleski stil pa sam uzeo fuggles i EKG za te pare..

Moje skromno misljenje je da su puno bolji hmeljevi Polaris i Halertauer Blanc. Vec sam kuhao nekoliko tura sa polarisom i dobro su ga opisali kao cascade na steroidima a Blanc se spremam kuhati pale ale i najblizi mi je po aromi Nelson Sauvin hmelju. Eto nadam se da sam malo pomogao Zivjeli.

E pa baš i nisi Big Grin Jesi li probao Mandarinu? Evo nabavit ču i polaris pa da vidim razliku.
Cijena Mandarine i Melone je 10,40€ za 250g.
Hvala mange_tout. Kuham u nedelju. very-drunk
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools