Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
This post was last modified: 16.11.2012, 08:10 by AleksandarV.
Najvažnija stvar.

Pošto se kuhanje piva dijeli na dvije faze. Prljavu i čistu. Neophodno je obratiti posebnu pažnju na adekvatno čišćenje i dezinfekciju.

Pod čišćenjem se podrazumijeva, uklanjanje prljavštine (zemlja, ostatci piva i sl.), koji mogu da zaštite mikroorganizme od djelovanja dezinficijensa.
Tek onda se prelazi na dezinfekciju nekim od dostupnih sredstava za dezinfekciju. Najbolja su ona koja se ne moraju ispirati (Starsan npr.), kako bi se sve što lakše uradilo. Jer svako ispiranje za sobom vuče opasnost od naknadnog zaprljanja.

Ispravna dezinfekcija je važna, iz tog razloga, jer se fermentacija odvija na pa skoro sobnoj temperaturi.
Ako znamo da je idealna temperatura za razvoj mikroorganizama od +4 pa do +60C (pojedini mikroorganizmi vole i niže i više temperature, sjetite se salmonele u sladoledu) i da se radi o hranjivoj sredini (pivo je ipak hrana Big Grin). Ako ostane mikroroganizama u dovoljnoj količini (dezinfekcija pa i sterilizacija nikada do kraja ne uništavaju mikroorganime), može da dođe do kvarenja piva. I uništavanja vašeg truda od kojih mjesec dana i više.

Prva ili prljava faza podrazumjeva mljevenje ječma, ukomljavanje i kuhanje sladovine sa završnim dodavanjem hmelja.
Onoga trenutka kada skinete sladovinu sa šporeta i počenete da je hladite, započinje čista faza.
Sladovinu što brže ohladite, kako bi se sačuvala sva prijatna svojstva piva i kako bi se spriječio rast mikroorganizama. Što se sladovina brže ohladi, manja je šansa da će se zaprljati.
Tada je trebate prebaciti u fermentator. Fermentator, kutljače za mješanje sladovine, posude za rehidraciju kvasca treba da budu ispravno dezinfikovane (pročitajte uputstva proizvođača dezinficijensa i ne improvizujete no od riječi do riječi postupite po uputstvu).
Poklopac fermetatora dobro zatvorite da ne ulazi zrak spolja. Postavite airlock i naspite vodu kako bi sve bilo hermetički zatvoreno (na jednom primjeru sam vidio da u airlock sipaju votku Big Grin umjesto vode.). Naravno i ova voda bi trebala da bude sterilna (prokuhana).

I to je to što se tiče ispravnog čišćenja i dezinfekcije.

Svako otvaranje fermentatora radi uzimanja uzoraka za probe treba da se radi što pažljivije i sva oprema kojom se rukuje i koja dolazi u doticaj s pivom treba da bude dezinfikovana.

Kada dođe vrijem za flaširanje, flaše operite i dezinficirajte. kao i crijevo za pretakanje i čepove.

Ostavite da dozri i uživajte.
Find Odgovori
Valdemor Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 26
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Banja Luka ili Ulm
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Za dezinfekciju sam koristio Izosan (mislim da je to isto sto i varekina). Prilično je dobar. Jedino što zbog neugodnog mirisa nisam mogao ostaviti fermentor, a da ga ne isperem vrelom vodom. Pipete, poklopce i ostalo otkuvam, ili u kutiju za sterilizaciju koju sam naslijedio od sina, pa u mikrotalasnu Smile
Find Odgovori
paulaner Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 50
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Mostar
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Da li se moze koristiti ovaj preparat za dezinfekciju ,slucajno sam naisao na njega na netu,a postoji mogucnost da bi ga mogao naci i u prodavnici blizu mene (Mostar) ... http://www.qwsonline.co.uk/surface-clean...s-1-litre/
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
pozdrav paulaner, evo sad čitam specifikaciju ovog proizvoda i tamo stoji da je 'contact time' odnosno vrijeme potrebno da sredstvo učinkovito uništi bakterije i gljivice 60 minuta. to mu je odmah jedan veliki minus.

druga stvar koju ne možemo znati je koji je mehanizam djelovanja ovog sredstva, jer pročitao sam također u deklaraciji da mu je aktivna komponenta 'amonijak' i 'alkalna sredstva za čišćenje'

amonijak na prvu ne zvuči dobro, a ovo što oni zovu alkalna sredstva za čišćenje ti je najvjerovatnije najobičnija varikina ili drugo slično sredstvo koje radi na principu klora.

da bi bili 100% sigurni, poslao sam mail ljudima s ove stranice i objasnio za šta bi koristili ovo sredstvo, pa ćemo vidjeti šta će odgovoriti.

ipak - moja preporuka je da ako ne možete nabaviti star san ili izosan, onda koristite jednostavno staru, dobru, jeftinu, a jako učinkovitu varikinu, odnosno natrij-hipoklorit. varikina je odlično sredstvo za dezinfekciju i ako se pravilno koristi u pravim koncentracijama između nje i star sana nema nikakve razlike.napominjem da sam i sam dugo koristio varikinu, dok nisam kupio star san.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
paulaner Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 50
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Mostar
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Ma ovo je bilo cisto informativno,ima uvijek drugih opcija Smile
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
(14.12.2012, 07:28 )paulaner Wrote: Ma ovo je bilo cisto informativno,ima uvijek drugih opcija Smile

pa čuj i meni je jako zanimljivo. i mene jako zanima tako nešto što je dostupno kod nas a učinkovito. Zivjeli
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
This post was last modified: 21.12.2012, 01:04 by raix.
a sta mislite o ovom deyinfekcionom sredstvu?
Asepssol 5%

evo i sastav:

Koncentrovani dezinfekciono deterdžentski rastvor
Baktericid,virucid,fungicid
Sadrži :5g benzalkonijum hlorida
Namenjen je za dezinfekciju površina,
predmeta, ruku, kože.
Primenjuju se u zdravstvu,veterini,prehrambenoj
industriji,školskim i predškolskim ustanovama,
javnoj i komunalnoj higijeni.

Pakovanje:250ml,1l,5l,10l

Nasao sam!
Ima isti sastav kao i Plivin - Izosan. Samo sto Izosana kod nas nema u prodaji.
Zove se Hlorni Granulat. Samo jos da vidim gde ima da se kupi u maloprodaji.
http://www.jasvel.co.rs/proizvodi/HLORNI_GRANULAT.html
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
ako je isto što i Izosan onda je ok. dobro prouči deklaraciju proizvoda a ako ima neko stručan tamo gdje budeš kupovao neka ti objasni. dobro pazi na koncentracije, jer je moguće da se izosan, iako ima isti sastav, dozira na drugi način.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
ovo je sa njihovog sajta:

100g granulata sadrži
99.0g Natrijum dihlorizocijanurata dihidrata.
Namenjen za dezinfekciju vode u
bazenima za rekreaciju i rehabilitaciju, vode za piće.Dezinfekciju površina,predmeta, sanitarnih čvorova,opreme,uređaja koji nisu osetljivi na korozivno dejstvo hlora.

Veličina pakovanja:1kg

A ovo je sa plivinog sajta:

Izosan G

• granulat
• dezinficijens za opću sanitaciju i dezinfekciju vode

SASTAV
Granulat sadržava 100% natrijevog dikloroizocijanurat dihidrata.
EC: 220-767-7
Prije uporabe valja pročitati način uporabe i oznake upozorenja i obavijesti!

Čuvajte pri temperaturi do 15 °C i izvan dohvata djece!

SVOJSTVA I DJELOVANJE
Izosan G djeluje baktericidno i fungicidno (prema EN 1650), inaktivira poliovirus (prema EN 14476), virus hepatitisa tip A, HBV, HCV i HIV.

Jedina razlika je u tome sto je Hlorni granulat sadrzi 99% dihlorizocijanurata dihidrata, Plivin Izosan 100% iste supstance.
E sad ako mi tih 1% bude pravilo problem, usta sumljam jer moslim da su to u pitanju neorganske materije tipa nekih soli. Mislim da vredi rizikovati turu piva, makar bila i prva.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
vidi, tih 1% ne znam šta je, ali čim piše da je pogodan za dezinfekciju vode za piće, onda bi trebalo da bude ok.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Da li znas koliko Izosana ide na litar vode da bi se napravio rastvor koji ne treba da se ispira?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
[Image: izosan%20uputstvo%20za%20upotrebu.PNG]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools