Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Matuska Zlata Raketa IPA
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
Matuska Zlata Raketa IPA
Moram da napisem nesto o ovom ceskom craft pivu, odusevio sam se prvi put kad sam ga probao kao i svi koji su ga probali sa mnom. Matuska Zlata Raketa IPA.

[Image: lxRlpWd.jpg]

Evo sa njihovog sajta:
TYPE: India Pale Ale american style
COLOUR: Gold
FRAGRANCES: intense citrus, mango, performs grapefruit, tropical fruit, fresh modern.
TASTE: what is described in the smell and you will perceive the taste; Central zest. exotica. drier
BITTERNESS: intensive
HOPS: U.S. columbus + us + us citra amarillo
MALT: Czech Pilsner, karapils
FERMENTATION:top
AVAILABILITY:occasionally
NOTE smells and tastes exotic - attractive couple rockets and you're in a tropical paradise

Sve je tako kao sto pise, da nisam kopirao i sam bih napisao da su u pitanju tropsko voce, citrusna aroma.. Ovo sto pise bitternes intensive se ne osjeti toliko, tj osjeti se na prvu i onda preovlada slatkoca (kao da se pije sok zasladjen amarilom Smile). Zaokruzeno i izbalansirano pivo koje od prvog gutljaja ispuni usta nevjerovatnim ukusom "tropskog raja".

Slika je sa neta, jer sam kupio dvije flase, jednu sukno na licu mjesta a druga mi ceka degustaciju, neku posebnu priliku Smile
Veoma ga je tesko naci, cak i u Ceskoj i Pragu, ja sam slucajno naletio iako sam ga trazio ranije po beershopovima (nasao u restoranu u Strahov manastiru, ako neko bude trazio).
Probao sam i Matuska Raptor i California koji su takodje odlicna piva ali kad sam probao Zlatnu Raketu, odusevio se.

Meni ovo pivo ulazi u top 3. 10/10.
http://www.ratebeer.com/beer/matuska-zla...7o/143206/

Zivjeli
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
U julu ću biti u Pragu, pa me zanima jel ti misliš na onaj Klasterny Pivovar u Pragu? Odnosno strahov manastir koji ima svoju pivnicu? Tu sam bio i to mjesto mi je super Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
This post was last modified: 02.06.2014, 09:45 by gajba.
Pa da, to je to. Ali ima i tu fora, u tom manastiru ima njihov restoran i sluze njihova manastirska piva: Sv Norbert. Takodje IPA odlicna.
http://www.ratebeer.com/beer/svaty-norbert-ipa/123647/

E odmah pored njega ima jedan veci restoran gdje sluze tocenu Matusku California, a imaju flasiranu Raptor i Zlata Raketa.
A pogledaj u http://beergeek.cz/ da li imaju, posto su tu imali skoro sve Matuske, osim Zlatne Rakete. Tu sam oprobao Rogue, Flying Dogove i nekoliko ceskih craftova. Ima dobar izbor piva, obavezna stanica u Pragu Smile

Potrefio sam Ceski pivski festival, dosta dobrog piva za probati.. Evo par slicica:
[Image: QAxibi4.jpg]

[Image: oJhZ6qC.jpg]

[Image: xBBvj7M.jpg]

Ova 16. Beskydsky Horka IPA je u rangu Matuske Zlate Rakete, jedno od najboljih piva. Samo ne znam gdje se to uopste moze kupiti..
Find Odgovori
makthemak Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 41
Joined: Dec 2013
Reputation: 0 Location: Sarajevo
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
Cekaj koliko je to od manastira udaljen restoran jel prema predsjednickoj palci ili gdje
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
pa ja ne mogu da vjerujem. gajba je napisao još nekoliko postova a nisu mi se prikazali kao nepročitani na ovoj temi. je li i ostalima tako? tek sad vidim kad je makthemak napisao novi post. neke stvari ni ja jos nisam shvatio na forumu. posto je tehnicko pitanje molio bih gajbu da mi opise samo kako je stavio ove dodatne postove a da se to nije prikazalo kao neprocitano? jesi li isao na edit post? ili na new post regularno? ili nesto trece? ovo se desava u nekim slucajevima i nije mi jasno kako i zasto. izbrisat cemo ovaj cijeli tekst samo da vidimo sta je u pitanju.

a na temu. nomad sam pio i bio mi je odlican. Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
@makthemak restoran je u manastiru, tj to su dva restorana jedan pored drugog. Ulazi su im u razmaku 30metara. Jedan je njihov manastirski restoran koji sluzi njihovo pivo, a drugi je ovaj koji sluzi Matusku.

@pivska dodao sam prvi post nakon tvog, i kasnije sam dodao drugi sa slikama, isao sam na "New Reply". Automatski su spojeni u jedan razdvojen linijom. I na prvom se pojavilo "This post was last modified: Jučer 10:45 by gajba" iako nisam isao edit nego New Reply.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
Probao ovo pivo večeras u Brnu. Bilo desetak piva na tapovima u pubu, ali sam samo ovo pio. Čim sam ga vidio sjetio sam se da si pisao o njemu. Hvala gajba na preporuci, baš je dobro!!
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Matuska Zlata Raketa IPA
Odlicno, ja sam mislio da ga vise ne prave, ali super da ga jos ima.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools