Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Analiza vode Mostar
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Analiza vode Mostar
dovoljno je podataka. imaš rezultate koji uključuju hloride, sulfate, Mg, Na, ukupnu tvrdoću, Ca. ukupna tvrdoća je visoka, treba samo ove njemačke dH jedinice prebaciti u CaCO3, pa da se zna tačan podatak. i odnos SO4/Cl je izjednačen. tebi za apa i ipa stil treba da bude odnos na strani sulfata. kolega @danny_boy je na drugoj temi dosta pisao o tome. možda će se i ovdje uključiti pa malo prodiskutovati i ovu vodu.

kupi ti RO filter i nema zezancije. to je po meni najbolja stvar. naravno, dobro je što imaš analizu pa ćeš moći kombinovati RO i ovu vodu, a time ćeš i manje trošiti minerala za prilagođavanje Big Grin
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Analiza vode Mostar
(02.12.2014, 07:15 )mange_tout! Wrote: dovoljno je podataka. imaš rezultate koji uključuju hloride, sulfate, Mg, Na, ukupnu tvrdoću, Ca. ukupna tvrdoća je visoka, treba samo ove njemačke dH jedinice prebaciti u CaCO3, pa da se zna tačan podatak. i odnos SO4/Cl je izjednačen. tebi za apa i ipa stil treba da bude odnos na strani sulfata. kolega @danny_boy je na drugoj temi dosta pisao o tome. možda će se i ovdje uključiti pa malo prodiskutovati i ovu vodu.

kupi ti RO filter i nema zezancije. to je po meni najbolja stvar. naravno, dobro je što imaš analizu pa ćeš moći kombinovati RO i ovu vodu, a time ćeš i manje trošiti minerala za prilagođavanje Big Grin
RO filter bi do kraja mjeseca trebao stići, volio bi da odnos sulfata i klorida za početak bude 3-5/1 za početak pa ću vidjeti poslije
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Analiza vode Mostar
to ćeš lako postići RO vodom. u česmovači ti je više Cl, tako da sa te strane voda više odgovara sladnoj strani piva. koji ćeš uzeti filter? planiramo i mi vrlo brzo uzeti filter.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Analiza vode Mostar
http://www.aquashop.hr/Product-Aquili-re..._8504.aspx
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Analiza vode Mostar
This post was last modified: 02.12.2014, 08:08 by danny_boy.
Evo prozva me mange, pa moram se uključiti Big Grin

@stane, koliko ja znam tvrdoća vode za koju ti imaš podatak i kiselost nisu isti podaci. Tebi treba podatak o kiselosti tj bikarbonatima (HCO3) ili u CaCO3. Prema Palmeru, meka voda može biti alkalna, ali alkalna voda nije nužno meka.

8,56min

http://www.youtube.com/watch?v=zJj__jEkFUE

Prema linku

http://braukaiser.com/wiki/index.php?tit...ter_report

TVRDOĆA VODE:
Hardness is a parameter which expresses the calcium and magnesium content of the water.

KISELOST:
Alkalinity is a measure of the water’s pH buffering capacity and defined as the amount of acid equivalents it takes to lower the water’s pH to a defined end point. Most commonly this end point is a pH of 4.3 [2].

Pogledaj analizu vode koju je zusko dao, tamo imaš dosta razlicite podatke za tvrdoću i kiselost.

Generalno, ova tvoja voda je dobra skroz za prilagodjavanje. Nisam siguran da trebaš RO filter. Malo istestiraj u onom excel sheetu sto je dat na forumu. Imas umjerene Na, Mg, i Ca. Samo trebaš podesiti Cl i SO4. Od kiselosti prilično zavisi PH (pored Ca i Mg), tako da ti treba i taj podatak da bi znao koliko trebaš dodati mliječne kiseline.

Volio bih da se neko iskusniji uključi, pa eventualno razjasni ako sam ja nešto pogrešno rekao.
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Analiza vode Mostar
pa znam ja koga trebam prozvati Big Grin ja još nisam počeo oko vode previše da čitam. ja bih volio inati RO filter bez obzira na sve, to mi daje još veću draž hobiju Big Grin

mislio sam da su ove njemačke jedinice (17,58) ukupna tvrdoća.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Analiza vode Mostar
(02.12.2014, 08:15 )mange_tout! Wrote: pa znam ja koga trebam prozvati Big Grin ja još nisam počeo oko vode previše da čitam. ja bih volio inati RO filter bez obzira na sve, to mi daje još veću draž hobiju Big Grin

mislio sam da su ove njemačke jedinice ukupna tvrdoća.

Šteta što u raji nemamo nekog pivara hemičara, baš bi bilo dosta stvari za pitati... pjena
WWW Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Analiza vode Mostar
Ova analiza me koštala jednu milka čokoladu Big Grin, i pored najbolje volje djelatnica nema mogućnosti doći do podatka za bikarbonate a vidio sam da mi to fali.
Najvjerovatnije šaljem uzorak vode u Brčko gdje mogu dobiti i taj podatak, samo mislim da neću proći sa milkom Big Grin
E da baš bi dobro došao jedan kemičar
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Analiza vode Mostar
Evo da okačim ovdje da ne otvaram novu temu, možda nekome pomogne:

Danas sam dobio analizu vode, radio sam analizu obične vode (3uzorka) i vode prokuhane na 15min i evo rezultata:

voda pipa
Calcium: 115.00 ppm
Sulfate: 20.00 ppm
Magnesium: 22.00 ppm
Chloride: 11.50 ppm
Sodium: 20.00 ppm
Bicarbonate: 485.00 ppm
PH: 6.80

voda prokuhana 15min
Calcium: 20.00 ppm
Sulfate: 20.00 ppm
Magnesium: 31.00 ppm
Chloride: 16.00 ppm
Sodium: 20.00 ppm
Bicarbonate: 235.00 ppm
PH: 7.80
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools