Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Vlašićki - Travnički sir
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Vlašićki - Travnički sir
Nemam pojma šta da napišem. Probao sam ga i nema ni okusa ni mirisa. Poreceptu treba utrljati sol pa onda staviti u salamuru. E sad kad sam utrljao sol počima sve intenzivnije mirisati po siru i dobivati na okusu. Čini se da se dešava neka reakcija. I to sve unutar pol sata :-/

Sada se hladi 10% salamura napravljena od pola vode - pola sirutke. Kontam ga držati do večeras na zraku a onda baciti u salamuru. Zrenje na 15-18 stupnjeva 30-45 dana
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Vlašićki - Travnički sir
pa polako sigurno ce fino dozrijeti. normalno da nema sad okusa.... siguran sam da ce biti odličan. izgleda na oko fino. moj idući sir je camembert, dobio sam i kulture i sve....jesi li ikad probao camembert ili neko od ostalih?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Vlašićki - Travnički sir
ma kakvi. Moj domet su naši otočni i pokoji bosanski sir... Eventualno gorgonzola
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Vlašićki - Travnički sir
ma imaš camembert dukatov ili je sirelin nemam pojma.... probaj jednom.... to je mekani, skoro kremasti sir ali mu je kora poprilično debela i bijele boje čini mi se od gljivice candida penicilium....ovako izgleda i ODLIČAN je

[Image: 800px-Camembert.JPG]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Vlašićki - Travnički sir
(27.12.2012, 04:22 )buky1 Wrote: Nemam pojma šta da napišem. Probao sam ga i nema ni okusa ni mirisa. Poreceptu treba utrljati sol pa onda staviti u salamuru. E sad kad sam utrljao sol počima sve intenzivnije mirisati po siru i dobivati na okusu. Čini se da se dešava neka reakcija. I to sve unutar pol sata :-/

Sada se hladi 10% salamura napravljena od pola vode - pola sirutke. Kontam ga držati do večeras na zraku a onda baciti u salamuru. Zrenje na 15-18 stupnjeva 30-45 dana

Da ti nesto tvoj drug predlozi, dok ti zrije taj sir napravi jos jednom isto tako do salamure i uradi suho soljenje, poredaj sir u malo vecu zdjelu i prekrij mokrom krpom ili gazom, ja koristim gazu kroz koju sam cijedio sir. Ostavi na toplom, sutradan ponovi postupak soljenja i opet dobro nakvasi gazu. Treci dan samo nakvasi gazu, cetvrti opet soljenje i kvasenje gaze. Peti dan probas ako ti je malo zreo ili slan jos jednom mokra gaza i na sobnu temperaturu. Tako mozes raditi od 3 do 8 dana sve zavisi kakav okus sira volis, cuvanje takvog sira je u plast. zdjeli u frizideru ili 5% salamuri. Ovaj sir redovno pravim i nimalo nije komplikovan, vrijeme zrijenja i soljenja ti odredjuje koliko ce biti tvrd i slan i kakve su rupice unutra. Najiskrenije ti savjetujem da probas, ako nebudes stigao javi da ti ponesem od mene na probu. Pozdrav Zivjeli
Find Odgovori
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Vlašićki - Travnički sir
znaci isto režem na kriške pa onda suho soljenje? Ili solim u komadu?
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Vlašićki - Travnički sir
(27.12.2012, 05:58 )buky1 Wrote: znaci isto režem na kriške pa onda suho soljenje? Ili solim u komadu?

Solis u komadu ako ti nije prevelik komad za zdjelu, najvaznije je temperatura i vlaznost. Vlagu regulises mokrom gazom a temperatura je dovoljna sobna. Probas kad ti se svidja prestajes sa zrenjem i to je to. Slike postavim tog sira kad sazrije, danas mu je 2 dan i 2 soljenje, obavezno utrljaj so u sir. Prvo soljenje dobro nasoli ostala pola manje i svaki dan istresi sirutku koja se iscijedi iz sira, dobro bi bilo malo nagnuti zdjelu da ide na jednu stranu ali ako i bude oko sira nije neki problem. Ovo je dobro sto sebi odredis kad ti je dosta soli i zrenja.
Find Odgovori
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Vlašićki - Travnički sir
Ako sutra dobijem mlijeko odmah probavam. Iz ovog mog kalupa je ispalo ravno kila sira od 5 lit mlijeka tako da mislim da nije preveli za soljenje u komadu. Jel bi se mogao taj sir dimiti poslije zrenja? Dok je još pušnica u funkciji...
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Vlašićki - Travnički sir
Tako nekako i kod mene izadje oko kilogram, mislim da mozes ga susiti a onda ne idi dugo na zrenje 1 ili 2 dana misli da bi bilo dovoljno, opet pokusaj mozda bude odlicno.
Find Odgovori
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Vlašićki - Travnički sir
zis, jel ovaj sir radiš od svježeg mlijeka ili ga kuhaš prije?
Find Odgovori
buky1 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 68
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: Slavonski Brod
RE: Vlašićki - Travnički sir
http://www.facebook.com/media/set/?set=a...fdcbd24fa4
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Vlašićki - Travnički sir
Evo kako izgleda Majevicka kriska poslije 4 dana zrenja i soljenja :
[Image: B5fX7.jpg]
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools