Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
Danas sam konačno i preuzeo ovo pivo od kolege @Matt77 i ovim putem mu se neizmjerno zahvaljujem što je nosio pivo 10.000 kilometara preko bare, samo da bi ga ja mogao probati.

Ovo pivo se ne mora posebno predstavljati jer se, po mnogim vjerodostojnim izvorima na internetu, radi o najboljem IPA pivu u Americi, a najvjerovatnije i šire.

Dogfish Head pivara ima renome alternativne i pomalo 'kinky' pivare i svi su valjda čuli za njih i njihove eksperimente.

Ovo pivo ima pozamašnih 9% alkohola i rekordnih 90 IBU gorčine. Moram priznati da je ovo najgorče pivo koje sam do sada probao. 90 IBU je stvarno jako visoka gorčina. Najpoznatiji je predstavnik India Pale Ale stila u USA, a zapravo radi se o Imperial India Pale Ale stilu, koji je alkoholom i IBU jedinicama nešto jači od regularnog IPA-a.

Zanimljivost s ovim pivom je da je pivo kontinuirano hmeljeno. Nama home brewerima jasnije je o čemu se radi, a prosječnom pivopiji i nije baš. Naime, hmelj se dodaje kontinuirano kroz čitavih 90 minuta kuhanja svakih 5-7 minuta u kotao u određenim manjim dozama.

Hmeljevi koji su korišteni za hmeljenje ovog piva su navodno sorte Warrior, Simcoe i Amarillo - sve tipične američke sorte. Osim kontinuiranog hmeljenja, pivo je i suho hmeljeno, odnosno, hmelj je dodavan i u fermentacijske posude, usljed čega je akumuliralo ogromnu količinu ugodne arome. Iako je pivo fantastično, moram priznati da mi u njemu nedostaje sorta Cascade koja bi dala malo lepršavosti i svježine (kao na primjer što je bio slučaj kod Sierra Nevada Torpeda)

Definitivno, dominiraju 'zemljaste', teže i kompleksnije hmeljne arome, a voćne su jako slabe i to od sorte Amarillo koja malo daje aromu narandže, međutim ništa značajno. Kao i sva IPA piva koja sam do sad probao, i ovo ima taj slojeviti karakter, odnosno, u isto vrijeme izbija više različitih okusa i aroma, tako da je baš potrebno napregnuti mozak da bi se svaka od njih posebno prepoznala i analizirala.

Pjena mi se posebno svidjela, čvrsta, dugotrajna, ostavlja 'brkove' Smile i lacing na čaši. Opet kažem, iznenađen sam kako pivo s ovoliko alkohola može tako dugo zadržati pjenu, jer je poznato da su dugotrajnost pjene i količina alkohola obrnuto proporcionalni.

Boja mu je poprilično tamna, a pivo je relativno bistro, izgledom jako zanimljivo i primamljivo.

Ovo pivo je savršeno balansirano. Sav taj hmelj ima svoju protutežu na sladnoj strani i kompletna 'slagalica' je složena savršeno, sa svim komponentama na svom mjestu, za ultimativni užitak.

Radi se o ozbiljnom piću, ako se to tako može reći - dakle, piću koje se pije polako i čiji se svaki gutljaj par puta analizira - ne zato što onaj koji pije to želi, nego jednostavno zato što to sama kompleksnost piva od njega zahtjeva.

I još nešto - ako ikad budete imali priliku piti ovo pivo, pijte ga polako i oprezno. Ja sam popio 0,33 l i osjećam se kao da sam brzo popio 3 prosječna piva odjednom. Ipak je to 9% alkohola.


[Image: zAYGyqZ.jpg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
Konacno si ga odradio. Imam utisak da te je pivo pomalo iznenadilo i da jos uvijek vagas sve.
Dogfish su piva na svoju ruku, specificnog ukusa. Definitivno se radi o jednom od najboljih i najoriginalnijig IIPA na trzistu. S tim na umu treba naglasiti da, kao sto si vjerovatno i primjetio, ovo pivo zna da ne odgovara i mnogim ozbiljnim pivopijama nenaviknutim na njega. Jednostavno radi se o pivu za koji je potreban "acquired" (stecen) ukus.
Ali jednom kad legne, i ako je covjek sklon aromaticnim i neobicnim pivima, onda stvarno postane jedan od najomiljenijih.
Drago mi je da si konacno ga probo.
Cheers.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
Odlično je pivo, ja nemam ni jednu zamjerku. Jedino to što mi fali te 'voćnosti' malo, poprilično je teško i ozbiljno piće, kao što sam rekao, što nije nimalo loše, nego čak naprotiv, jako mi se sviđa. Mana mu je opet što je bilo samo jedno.....

a sad vidim da se i neke druge sorte hmelja spominju po internetu da su bile u ovom pivu, mada na dogfish stranici nisam mogao naći jer nema, a nisam se nešto posebno ni trudio.... uglavnom mogu reći da kod ovoga piva mi nedostaje te voćne arome kao što je bilo kod torpeda, mada, generalno, smatram puno kompleksnijim ovaj 90 min od torpeda.....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
(08.01.2013, 06:51 )pivska mušica Wrote: Odlično je pivo, ja nemam ni jednu zamjerku. Jedino to što mi fali te 'voćnosti' malo, poprilično je teško i ozbiljno piće, kao što sam rekao, što nije nimalo loše, nego čak naprotiv, jako mi se sviđa. Mana mu je opet što je bilo samo jedno.....

To i jeste sto ih cini drugacijim. Vecinom piva im vuku vise na zacine, karamelu, med nego na citruse.
Steta sto je jedno. Daleko brate BiH il' Amerika, nisam siguran ko je dalji a ko blizi.
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
IPA rocks.
I ja sam to pivo probao cini mi se po preporuci kolege Shunj.

Maestralno je.

Iduci ponedeljak kod mene dolazi hopslam, nadam se da cu uspjeti kupiti jedan.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: Dogfish Head 90 minutes Imperial IPA
(08.01.2013, 07:01 )sarajevskopivo Wrote: IPA rocks.
I ja sam to pivo probao cini mi se po preporuci kolege Shunj.

Maestralno je.

Iduci ponedeljak kod mene dolazi hopslam, nadam se da cu uspjeti kupiti jedan.

Imas ga na ziceru Wink vec neko vrijeme. I ja cekam da dojde u "moju" prodavnicu. Uhvatices garant makar jedan paket. Dok cekas najtoplije preporucujem Highland Cold Mountain Winter Ale. Predivno tamno pivo (lagano, pitko, puno ukusa).
Nadam se musice da ti ne trolujem post.

Javi za Hopslam.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools