Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
za takve flaše u kojima su tvrdokorne nakupine buđi, one truleži, pa i mrtvih insekata i životinja, najbolja je opcija

1. korak - oxi action sredstvo + topla voda i namakanje par dana (ja ostavim 7 dana).
oxi skida apsolutno sve i razbija i one najtvrđe nakupine.

2. korak - nakon toga ide ribanje četkom na aku bušilici i ispiranje oxi-a s nekom kiselinom - može limunska a može i obično sirće.

3. korak - nakon toga ide dobro ispiranje i sušenje. naravno inspekcija svake flaše posebno da nije gdje ostao kakav trag ili slično.

4. korak - nakon toga ja s takvim flašama radim cjelonoćno namakanje u otopini varikine pa opet dooobro ispiranje.

i onda ih smatram spremnim za flaširanje, odnosno samo ih još dezinficiram sa star sanom prije flaširanja.

kad jednom ovo uradite, poslije te flaše samo poslije konzumacije domaćeg piva se isperu dobro sa vodom i opet su spremne za flaširanje. znači samo prvi put je ovakav proces, pod uslovom da ih odmah poslije konzumacije isperete i da ne dopustite da se opet ubuđaju.

i samo da napomenem - miješanje varikine i sirćeta (ili bilo kakve druge kiseline) dovodi do snažne reakcije prilikom čega se stvara opasan plin koji može biti čak i smrtonosan ako ga udahnete previše. dobro pazite sa svim sredstvima koja koristite jer njihovim miješanjem uvijek postoji mogućnost da dođe do takvih ili sličnih reakcija. znači dobro isprati sirće, pa onda tretirati varikinom. nakon toga dobro isprati varikinu pa tretirati star sanom (koji je isto kiselina i doveo bi do iste reakcije)
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Nisam imao oxija pa sam natopio u varkini. Super se pokazalo sa etiketama i prljavštinama, flaše se sijaju, ali je sad problem što smrdi kao sam djavo. Šta koristiti da ubijem taj smrad, je li ima tome pomoći??
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
prvo, ne znam da li si ribao flaše iznutra? ako nisi moraš to uraditi. što se mirisa varikine tiče, samo jako detaljno ispiranje vodom i to je to....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Nisam još unutrašnje čišćenje radio samo skidao etikete i baš je sve skinulo. Bilo je prljavo i masno a sada pod ruku su baš čiste i sijaju. Ostavit ću preko noći natopljene u varikini pa sutra ribanje Smile

Znači neće biti problema sa smradom, bilo me zabrinulo da se neće moći izaprati smrad
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
hoce bez ikakvih problema, samo dobro, dooooobro ispiri.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
ok, zahvaljujem Zivjeli
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Sve moje flase su od komercijalnih piva koje sam kupio u prodavnici. Tako da nemam iskustva sa drasticno prljavim flasama.
Ja ih ostavim u vodi sa jako malo oxija oko sat vremena i nakon toga etikete se same odljepljuju. Nakon ovoga isperem flase i stavim ih u masinu za sudje.

Flase od domaceg piva, dobro isperem i slazem nazad u kutiju. Kad je vrijeme za flasiranje, ponovo ih operem u masini za sudje, bez deterdzenta i onda ih tretiram sa star sanom.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
sarajevskopivo to je drugo, ne moraš ih čak ni u mašini prati, dovoljno je da nakon konzumacije domaćeg piva samo dobro ispereš vodom, ali baš dobro da ne ostane nikakvih ostataka piva ili kvasca i kao takve su spremne ponovo za flaširanje samo uz star san.

ali dosta ljudi ovdje kupuje prazne gajbe koje su mjesecima ili čak godinama stajale negdje, pune opušaka i svačega unutra.... to je već problem....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Redhat1984 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 42
Joined: Dec 2012
Reputation: 2 Location: Kikinda
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Za one iz SRB kupio Desol-Dez 100g 485 din poljoprivredna apoteka
izgleda ovako i tu ima specifikacija i nacin upotrebe

http://www.zavon.rs/dezificijensi-i-anti...l-dez.html
Pusenje ubija, zato pijte ! Pivili
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
Isto to sam nasao i pod nazivom Hlorni Granulat. proizvodi Jasvel, a ima ga u obicni apotekama.
cena je slicna oko 450 din.

Probao sam i sa jodom 10% (100ml je oko 200 din) koji sam razmutio u vodi 1,25ml na 1l. tako sam naso da je to odnos joda/vode a da ne treba da se ispira. Isti ovaj jod od 10%se koristi i za jodnu probu kada se radi all garin.

ipak i jedan i drugi preparat izgleda da se menjaju stajanjem tj. kada napravis posle 24h Hlor izvetri a jod mi nije imao istu onu boju kao kada sam ga razmutio.
hocu da kazem da mi je malo dosadno da svaki put kada treba da, recimo, izmerim FG ili sta god razmeravam hlor ili jod.
Ako je tacno da StarSan moze da stoji nekoliko meseci razmucen onda je to stvarno pravo resenje.
Find Odgovori
Shone Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 52
Joined: Nov 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
This post was last modified: 20.11.2013, 09:56 by Shone.
@raix

Quote:Probao sam i sa jodom 10% (100ml je oko 200 din) koji sam razmutio u vodi 1,25ml na 1l. tako sam naso da je to odnos joda/vode a da ne treba da se ispira. Isti ovaj jod od 10%se koristi i za jodnu probu kada se radi all garin.

Da li si dezinfikovao flaše i točio u njih pivo ili si možda tretirao fermentor sa njim?
Find Odgovori
Shone Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 52
Joined: Nov 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
This post was last modified: 23.11.2013, 02:50 by Shone.
Da li je neko od vas koristio DeSu - P, -M ili Desu I. Ovaj DeSu P se više ne proizvodi, pa sam poručio DeSu -I i odradio jednu turu piva koristeći njega, malo da bi doneo bilo kakava zaključak. Razgovarao sam sa čovekom, koji je glavni u njihovoj laboratoriji, on me uverava da je to jedan od najbezbednijih preparata. Pomenuh da ljudi u Bosni i Hrvatskoj imaj sličan problem sa dezinfekcijom, kao mi u Srbiji izazvanom opštom nestašicom Star sana. On kaže da ga to čudi, obzirom da sličan proizvod čini mi se reče ima Pliva.
Glavna supstanca u proizvodu je Dodicin, neka vrsta amino kiseline. Koja je u DeSu P i M u obliku (lauril dietilendiaminoglicin-hidrohlorid), dok je u DeSu I (natrijumhlorid lauril dietilen diamino glicin). Ovaj koji ja trenutno imam peni kao Star San, blago je žućkaste boje, pod rukom je isti osećaj kao i sa Oxi klinerom. Ono što sam uspeo da primetim je da jako dobro uklanja mirise, iako on sam uopšte ne miriše. Kanta u kojoj je fermentirano pivo sa T58 kvascem imala je jako lep miris, ali sam naravno želeo da ga se otarasim. Oxi kliner mi tu nije pomogao, ali ovaj preparat je završio posao za pola sata. Inače preparat ima neograničen rok upotrebe, nije baza ni kiselina, ne oštećuje nijednu površinu, na 20C deluje za 15 do 20 min povećavanjem tempeature vremenski rok se smanjuje, ne smeta mu tvrda voda. Na pitanje, da li se može više puta koristiti isti rastvor u koliko je fermentor tretiran preparatom dobro očišćen, rekao je da veruje da može, ali ne garantuje pošto takva ispitivanja nisu vršili.
Jedno pivo taman, dva piva mnogo, tri malo.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools