Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Pranje komercijalnih kegova
stera Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 118
Joined: Apr 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
Pranje komercijalnih kegova
Resio sam da batalim cornelius kegove i da predjem na pivske.
Vidim da ponegde na internetu ima uradi sam 'sistema' za pranje kegova , ali nigde nema plan, kako povezati sve ventile i cevi.
Da li neko ovde koristi pivske kegove i kako ih pere?
Ima neko plan kako se pravi ili sta podrazumeva proces pranja, posto se nekoliko puta ispira, prazni, puni , topla/ladna voda, CO2 ?kiseonik???
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 495
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Visoko
RE: Pranje komercijalnih kegova
ja koristim piske od 30 litara a permi ih tako sto ispustim co2 odvrnem izvadim ventil univashem ( vodom pod pritisko kao kad peres auto ) isperem onaj ostatak piva jer nije pokvaren sve dok je co2 u boci. ako su ti boce bas prljave mozes izvaditi ventil i prokuhati vodu u bacvi nekih 15 min. ventil isperi star sanom , izosanom ili alkoholom 90% i vise Big Grin

crijeva ja cistim star sanom samo pustim da cure Big Grin
Find Odgovori
stera Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 118
Joined: Apr 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Pranje komercijalnih kegova
Znaci ti otvaras burice i ispiras ih? Koji sistem glava imas na buradima?
Mislio sam na neki sistem ptanja bez otvaranja buradi, ali izgleda da svi micro breweri radije otvaraju burad.
Znaci ovako nesto za pranje..
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 495
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Visoko
RE: Pranje komercijalnih kegova
This post was last modified: 22.06.2015, 06:56 by p.Ivo.
Napravio sam ovo naravno mnogo primitivnije ali odlicna je stvar. jedini mali problem je ako vam je slab pritisak onca ce slabije ispirati ali i tome sam dohakao otvorimco na jedan bar i izljece kao metak

[Image: ebaa88b6fdba151a264f97ebe66bac12.jpg] [Image: 314de9dea1050a4def1908831bc4bd47.jpg]

Sent from my XT1063 using Tapatalk
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Pranje komercijalnih kegova
odlično ovo izgleda. ovo ti je za pranje samo ovih plastičnih, ili mogu i ostali kegovi?
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Pranje komercijalnih kegova
P.ivo i ostali,
ima li pravilo do koje zapremine napuniti keeg (komercijalni od 30 l)sa pivom za karbonizaciju. Smije li ostati određeni postotak zapremine bez piva ili keeg mora biti vrhom pun.Pitam zbog eventualnog negativnog utjecaja zraka na pivo bez obzira što bi CO2 to razredio. U naprijed hvala na odgovoru.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Pranje komercijalnih kegova
Nama uvijek malo ostane prostora. Prije punjenja pustimo malo co2 u keg kako bi izbio zrak. Lagano samo pustimo kroz crijevi, koje dezinfikujemo i onda na taj co2 pretočimo pivo.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Pranje komercijalnih kegova
(04.01.2016, 09:16 )branko20 Wrote: P.ivo i ostali,
ima li pravilo do koje zapremine napuniti keeg (komercijalni od 30 l)sa pivom za karbonizaciju. Smije li ostati određeni postotak zapremine bez piva ili keeg mora biti vrhom pun.Pitam zbog eventualnog negativnog utjecaja zraka na pivo bez obzira što bi CO2 to razredio. U naprijed hvala na odgovoru.
Ja sam jednom prilikom postavio pitanje isvari da li bi mogao keg od 20 litara napuniti sa 10 litara piva? rekao mi je da bez problema mogu to napraviti ali bi onda nepotrebno potrošio puno co2
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Pranje komercijalnih kegova
Pa ne bi bas puno potrosio (novcano pogotovo). Ali ako bas hoces da ustedis, uzmes malih staklenih flasa, dezinfikujes, i natrpas u keg, onda preko toga naspes pivo i ostace manje praznog prostora.
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Pranje komercijalnih kegova
Hvala na odgovorima,moje iskustvo je bilo: punjenje kega od 30 sa 22 l piva i dodavanje CO2 i ispuštanje u par navrata da se dobije što manja količina kisika negativno.Iako je količina kisika na ovaj način znatno smanjena prija dodavanja konačnog pritiska za temperaturu od 7C pivo je poslije relativno kratkog stajanja dobilo jednu blago kiselkastu notu. Upravo sam napunio keg do vrha sutra ide pod pritisak ,nadam se dobrom rezultatu.Nisam probao upuštati CO2 prije utakanja piva,to ima logike ako je pupunjenost kega relativno velika,ako je popunjenost mala ipak se miješa postojeći zrak i CO2 pa ostane dovoljno kisika da pivo promjeni predhodne karakteristike.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Pranje komercijalnih kegova
Radili smo i tako, odnosno dodavanjem i ispuštanjem co2 nakon punjenja pivom. U oba slučaja, sve je bilo ok.

Sent from my LG-H420 using Tapatalk
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Pranje komercijalnih kegova
(04.01.2016, 04:37 )branko20 Wrote: Hvala na odgovorima,moje iskustvo je bilo: punjenje kega od 30 sa 22 l piva i dodavanje CO2 i ispuštanje u par navrata da se dobije što manja količina kisika negativno.Iako je količina kisika na ovaj način znatno smanjena prija dodavanja konačnog pritiska za temperaturu od 7C pivo je poslije relativno kratkog stajanja dobilo jednu blago kiselkastu notu. Upravo sam napunio keg do vrha sutra ide pod pritisak ,nadam se dobrom rezultatu.Nisam probao upuštati CO2 prije utakanja piva,to ima logike ako je pupunjenost kega relativno velika,ako je popunjenost mala ipak se miješa postojeći zrak i CO2 pa ostane dovoljno kisika da pivo promjeni predhodne karakteristike.
Mislim da ti to nije uticalo na tu kiselkastu notu nego da je uzrok nesto drugo. Oksidirano pivo nije kiselo.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools