Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


HERMS v2.0
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: HERMS v2.0
presidente, evo ih u SA
http://www.mdmmetalbh.ba/assets/sales_pr...ressed.pdf
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
Evo imas i tu;

http://www.img-ventili.hr/?action=S
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 495
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Visoko
RE: HERMS v2.0
U Sarajevu mi nemogu napraviti naruđbu samo dva djela nego ako bi ja nasao neku firmu koja se bavi inoxom pa da preko njih naručim ali ne rade niti sa jednom firmom iz Visokog . Ovima iz Zagreba sam pisao ali mi se nitko nije danas javio mozda ce sutra Sad
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: HERMS v2.0
neki dan pricam s drugom i nismo vise bili sigurni za proces ukomljavanja u hermsu:

- da li kontroler treba da iskljucuje pumpu kad sonda javi da je temperatura ukomljavanja ok?
- da li se istovremeno gasi i grijac u hlt?
- da li mjerim temperaturu na dotoku iz hlt u mash tun ili na izlazu?

ima po netu svega, ali bi rado da mi neko ko je sastavio herms da empirijski naputak.. Wink
WWW Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
(01.08.2016, 12:04 )zlimfur Wrote: neki dan pricam s drugom i nismo vise bili sigurni za proces ukomljavanja u hermsu:

- da li kontroler treba da iskljucuje pumpu kad sonda javi da je temperatura ukomljavanja ok?
- da li se istovremeno gasi i grijac u hlt?
- da li mjerim temperaturu na dotoku iz hlt u mash tun ili na izlazu?

ima po netu svega, ali bi rado da mi neko ko je sastavio herms da empirijski naputak.. Wink

U mom slučaju pumpa se nikad ne isključuje nego neprestano cirkulira sladovinu.
Isključuje se grijač u HLT-u na željenoj temperaturi.
Ja mjerim temperaturu vode među zavojima u HLT-u (mjeri temperaturu vode u koju je uronjena spirala) i temperaturu komine u MLT-u.

Radi neprestane izmjene vode oko spirala u HLT poželjno je instalirati propeler da miješa vodu ili još jednu pumpu da cirkulira vodu kroz HLT - na tome upravo radim.

Živili Zivjeli
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: HERMS v2.0
(01.08.2016, 01:54 )spageti Wrote: U mom slučaju pumpa se nikad ne isključuje nego neprestano cirkulira sladovinu.
Isključuje se grijač u HLT-u na željenoj temperaturi.
Ja mjerim temperaturu vode među zavojima u HLT-u (mjeri temperaturu vode u koju je uronjena spirala) i temperaturu komine u MLT-u.

Radi neprestane izmjene vode oko spirala u HLT poželjno je instalirati propeler da miješa vodu ili još jednu pumpu da cirkulira vodu kroz HLT - na tome upravo radim.

Živili Zivjeli

to sad ima logike. sladovina se dodatno bistri ako stalno cirkulise.
WWW Find Odgovori
guđi Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 1
Joined: Sep 2015
Reputation: 0 Location: zagreb
RE: HERMS v2.0
Svaka čast na izradi!Čestitam!
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: HERMS v2.0
Pozdrav Spageti!
Planirao sam uskoro praviti HERMS slican tvom i prije nego pocnem sa izradom imam par nedoumica.Nadam se da ti nece biti tesko da mi odgovoriš na ova pitanja.

1. Koliki treba da je prostor između dna i laznog dna i da li je potrobno lazno dno variti za bure?
2. Na koji nacin vrsis tranfer vode iz HLT u MLT prilikom ispiranja?
3. Od cega su fleksibilna crijeva koja idu u pumpu i iz pumpe. Imaju li neki poseban naziv?
4. Da li L, T elementi i ventili mogu biti od nekog drugog materijala ili mora biti bas inox. Kod nas je cijena jednog inox ventila od ½ cola 15 eura pa te zato pitam?
5. Da li je bolje staviti termokontroler sa PID ili RTD sondom i imas li preporuku za neku firmu na ebay?
6. Vidim u HLT ima dvostruku spiralu ca cijevi unutrašnjeg promjera 9mm duzine 2x8m.
Da li se pokazalo optimalnim za odrzavanje temerature i protok ili bi mogao biti i veci promjer?
7. Interesuje me kako se sistem pokazao uopšteno. Da li si zadovoljan i da li si uocio neke slabe tacke?

Hvala unaprijed!
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
Pozdrav kolega, odgovorm ti cim dodjem sa puta i sjednem za komp. Sada mi je to previse za tipkati preko mobitela.
Zivio.

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: HERMS v2.0
Vazi, nije frka.
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
This post was last modified: 13.11.2017, 09:54 by spageti.
(20.01.2017, 11:29 )Quesheii Wrote: Pozdrav Spageti!
Planirao sam uskoro praviti HERMS slican tvom i prije nego pocnem sa izradom imam par nedoumica.Nadam se da ti nece biti tesko da mi odgovoriš na ova pitanja.

1. Koliki treba da je prostor između dna i laznog dna i da li je potrobno lazno dno variti za bure?
2. Na koji nacin vrsis tranfer vode iz HLT u MLT prilikom ispiranja?
3. Od cega su fleksibilna crijeva koja idu u pumpu i iz pumpe. Imaju li neki poseban naziv?
4. Da li L, T elementi i ventili mogu biti od nekog drugog materijala ili mora biti bas inox. Kod nas je cijena jednog inox ventila od ½ cola 15 eura pa te zato pitam?
5. Da li je bolje staviti termokontroler sa PID ili RTD sondom i imas li preporuku za neku firmu na ebay?
6. Vidim u HLT ima dvostruku spiralu ca cijevi unutrašnjeg promjera 9mm duzine 2x8m.
Da li se pokazalo optimalnim za odrzavanje temerature i protok ili bi mogao biti i veci promjer?
7. Interesuje me kako se sistem pokazao uopšteno. Da li si zadovoljan i da li si uocio neke slabe tacke?

Hvala unaprijed!

Pozdrav kolega,
oprosti što si čekao malo duže na odgovor ali nisam bio pri kompu ovih dana.

Lažno dno ne trebaš variti za dno bačve, jer ipak moraš očistiti sve što se zavuče ispod. Prostor kojeg dobiješ kada položiš lažno dno na dno bačve je taman.

Ispiranje radim ručno. Sustav je zamišljen da ima dvije pumpe; jedna za cirkulaciju sladovine, a druga za cirkulaciju vode u HLTu te bi se sa njom vršilo i ispiranje, no o tome ću jednog dana.
Samo da napomenem da je recirkulacija vode oko spirala HLTa od velike pomoći za stabilnost temeperature sladovine.
Može se napraviti nekakav mješač tekućine ili staviti pumpu t za recirkulaciju.
Ako bi radio ispiranje sa pumpom onda bi bilo dobro imati nivokazno staklo na HLT-u.

Fleksibilna crijeva su od inoxa, tzv korugirana crijeva.
Ja sam ih dao napraviti u http://www.matrex.hr/o-nama/item/14-koru...onudi.html

Možeš raditi od bakra cijeveovod tako da ti i T i L elemnti budu od bakra.
Ja sam ipak redje stavio sve od inoxa.
Na ebayu ti jedeno inox koljeno dodje 1$, a ventil 5$, samo je problem što dosta prodavača ne šalje za Bosnu.
Probaj malo proguglati.

PID je način upravljanja a RTD je vrsta sonde.
Ja sam uzimao kod ovog lika, a vidim da šalje za Bosnu, http://www.ebay.com/itm/DUAL-DISPLAY-PID...2314038296
Koristim On/Off regulaciju, jer mi se PID nije pokazao toliko efikasan.

Isao sam rađe dvije tanje cijevi u paralelu nego jedna deblja.
Na ovaj način sam dobio duplo više spirala na istom prostoru, a i mislim da seizmjena topline bolje odigrava na dvije cijevi manjeg volumena nego na jednoj cijevi većeg volumena.

Što se tiče sistema, jako sam zadovoljan kako je sve na kraju ispalo.
Moram ti napomenuti kako bi bilo dobro, „obući“ cijevovod i bačve u nekakav termoizolacijski materijal, jer sam primjetio pad temperature kroz cijevovod između HLT i MLT te cijevovod MLT-Pumpa-HLT.
Ja sam to napravio sa filcom i samoljepljivom aluminijskom trakom.

[Image: 20170106_164548_zpszlmeuhan.jpg_original.jpg]

[Image: 20170106_164554_zps1gctfl3m.jpg_original.jpg]

Slikane su mobitelom pa su slabije kavlitete.

Nadam se da sam bio od pomoći.
Ako se sjetiš još kojeg pitanja, tu sam.
beer
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: HERMS v2.0
E mnogo ti hvala na odgovorima i savjetima!
Sada mogu poceti sa radovimaSmile
Mislio sam samo BK napraviti spajanjem 2 bureta od 30 litara da prilikom kuvanja tura od 50l BK bude malo komforniji.
Interesuje me šta mislite da li ispiranje rijesiti ovako:

[img][Image: oqzxur.jpg][/img]

Naravno na HTL stvaiti mjerac nivoa vode.

Što se tice cirkulacije vode u HLT da li moze posluziti powerhead za akvarijume.Nigdje ne piše do koje temperature moze raditi.

Hvala još jednom!
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 54 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools