Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Destilovana vs RO voda
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Destilovana vs RO voda
to je drugo Stane, to je isto moguce, ali ovo sa star sanom je nacin da se vidi je li ostalo minerala u vodi, odnosno da li je dobro filtrirana. S obzirom da se vecina tih voda koristi za industrijske svrhe ili svrhe koje nisu za ishranu, moguce je da ima svacega u njoj, zavisi od toga gdje se proizvodi, od kakve izvorne vode itd. jer u peglu kad sipas npr tu vodu, dovoljno je da nema minerala, koga briga jel ima klora Smile zato treba paziti s tim vodama, a najbolje i najisplatnije kupiti filter i miran.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Destilovana vs RO voda
(01.08.2016, 12:07 )Stane Wrote:
(01.08.2016, 12:04 )galabl Wrote: Moguce je da sam i presitno mljeo slad pa je mozda bilo problema sa filterom (inoksna mrezica od vodokotlica). Ispiranje uvijek radim tako sto drzim 2-3 cm sladovine i vode iznad zrnevlja. pH nisam mjerio svaki put ali je bio u prihvatljivom opsegu.
Posljednji put sam mljeo malo krupnije, mijesao kod dodavanja vode za Mash out i bio je bolji rezultat (79% ef.).
Po vasim komentarima, nastavicu koristiti ovu destilovanu kupovnu dok ne uzmem RO filter, ali to ce biti tek kad opremim pivaru.
Ni slučajno ne kupuj Almy destilovanu imati ćeš klorofenole.

(01.08.2016, 02:50 )Stane Wrote:
(01.08.2016, 02:17 )pivska mušica Wrote: ako nemas TDS metar da provjeris kupovnu RO vodu (to nije destilovana, nego RO voda, iako oni pišu destilovana na etiketi), najbolji ti je test sa star sanom. pomijesaj star san sa tom kupovnom destilovanom vodom i ako se zamuti, nije dobra.
Kod mene je bio slučaj sa tom Almy vodom da je dio vode bio pomiješan sa starsanom i nije se zamutila pa sam koristio za kuhanje i zeznuo jednu turu za malo i drugu, prije nego što sam u toj drugoj turi ubacio vodu, uzeo otvorio bocu pomirisao i lagano prosuo, odmah na mirisu sam osjetio jak klor

Osnovni savjet je ne kupovati nikako BH destilovanu vodu. Proizvođači iz susjedstva nude deklarisani proizvod, za razliku od naših.
WWW Find Odgovori
Beer Ranger Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 474
Joined: Sep 2014
Reputation: 4 Location: Sarajevo, BiH
Destilovana vs RO voda
Ipak ima i domaćih proizvoda da valjaju Smile

Kupujem je u Bingu.

[Image: 02ec5b0a192be362279936c5b1c899ec.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools