Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


HERMS v2.0
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
This post was last modified: 23.01.2017, 08:04 by spageti.
(23.01.2017, 05:15 )Quesheii Wrote: E mnogo ti hvala na odgovorima i savjetima!
Sada mogu poceti sa radovimaSmile
Mislio sam samo BK napraviti spajanjem 2 bureta od 30 litara da prilikom kuvanja tura od 50l BK bude malo komforniji.
Interesuje me šta mislite da li ispiranje rijesiti ovako:

[img][Image: oqzxur.jpg][/img]

Naravno na HTL stvaiti mjerac nivoa vode.

Što se tice cirkulacije vode u HLT da li moze posluziti powerhead za akvarijume.Nigdje ne piše do koje temperature moze raditi.

Hvala još jednom!

Kako ces prebacivati iz MLT u BK dok ispires??
Akavrijske pumpe ne mogu.
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: HERMS v2.0
Pa mislio sam prvo uraditi transfer sladovine iz MLT u BK pa nakon toga raditi ispiranje.
Find Odgovori
Dardanion Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 5
Joined: Jan 2017
Reputation: 0 Location: SER
RE: HERMS v2.0
Ne bi trebao ostati bez vode u MLT dok to radiš?
Stručniji nek me isprave
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
This post was last modified: 24.01.2017, 07:26 by spageti.
Postoje 3 metode ispiranja; Fly, Batch i no sparge.
Sa ovakvom konfiguracijom nećeš moći raditi fly sparge, koje se najčešće i upotrebljava.
Međutim nije greda jer svatko radi metode ispiranja koje najviše preferira i kakav je sustav zamislio.

Ako stavis da ti pumpa odvodi sladovinu u BK i da ručno dolijevaš vodu za ispiranje onda možeš koristiti sve 3 metode ispiranja.
Možeš i napraviti konfoguraciju da ti je BK za cijleu visinu niži od MLT pa sladovinu odvodiš slobodnim padom, a pumpom radiš ispiranje.

Zivjeli
Find Odgovori
mastermixxsb Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 4
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: slavonski brod
RE: HERMS v2.0
http://www.theelectricbrewery.com/brew-d...tep?page=4

Ovdje imate fino opisane korake uz uvijet da imate dvije pumpe
Ja nakon zavrsenog ukomljavanja nista nediram povecavam temperaturu na 76 stupnjeva , i kad postigne 76 ostavljam jos 10 min i zatim prespajam iz MLT na posudu za kuhanje i krecem s ispiranjem fora je da koliko ulazi u posudu
za kuhanje isto toliko ulazi u mash iz Hlt-a ali mora ici jako sporo ventili na pumpama
jedva otvoreni i najbolji efekt je kad je u mashu jedno 2 cm vode iznad zrnja
To potraje cca 20-30 min al rezultat je kristalno bistra sladovina
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: HERMS v2.0
This post was last modified: 31.01.2017, 05:12 by Quesheii.
Hvala na savjetima.
Nije problem ni rucno ali trenutno trazim neku manju pumpu koja bi mi koristila za ispiranje i za cirkulaciju vode u HTL.
Da li bi tu mogla pumpa od Veš mašine?
Za nju mi i nije bitan neki kvalitet jer i ako zakaže ima alternativa.

Za glavnu pumpu sam mislio ovu Novax 20B ili Rover 20.
Ako je jedina razlika u tome sto Novax 20B ima protok u oba smjera uzeo bih Rover.
Ako imate prijedlog za neku drugu do 100 eura.

Termokontrelore cu naruciti ove Rex-C100 :

www.ebay.com/itm/Universal-30A-DC12-80V-PWM-HHO-RC-Motor-Speed-Regulator-Controller-w-Switch-/322327906550?hash=item4b0c3d88f6:g:74IAAOSw44BYKZX6

Sonde :
www.ebay.com/itm/K-Type-20cm-Probe-Thermocouple-High-Temperature-Sensor-1-65M-T1-/252592607706?hash=item3acfb151da:g:aTEAAOSwNRdYBt3l

Nisam uspjeo naci ove kao kod tebe sto se mogu otkaciti. Mislio sam uzeti dvije od 20cm da bi mjerile temperaturu iz centra bureta (ako to ima ikakve veze) i jednu od 10 koja bi isla u Tkomad,
PWM regulator:
www.ebay.com/itm/Universal-30A-DC12-80V-PWM-HHO-RC-Motor-Speed-Regulator-Controller-w-Switch-/322327906550?hash=item4b0c3d88f6:g:74IAAOSw44BYKZX6

Za izolaciju cijevi sam nasao neku termo izolaciju cijevi koja se koristi za solarne sisteme http://www.termo-solar.hr/izolacije-cijevi.htm

Hvala još jednom i oprostite ako dosađujem.
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
(31.01.2017, 05:04 )Quesheii Wrote: Hvala na savjetima.
Nije problem ni rucno ali trenutno trazim neku manju pumpu koja bi mi koristila za ispiranje i za cirkulaciju vode u HTL.
Da li bi tu mogla pumpa od Veš mašine?
Za nju mi i nije bitan neki kvalitet jer i ako zakaže ima alternativa.

Za glavnu pumpu sam mislio ovu Novax 20B ili Rover 20.
Ako je jedina razlika u tome sto Novax 20B ima protok u oba smjera uzeo bih Rover.
Ako imate prijedlog za neku drugu do 100 eura.

Termokontrelore cu naruciti ove Rex-C100 :

www.ebay.com/itm/Universal-30A-DC12-80V-PWM-HHO-RC-Motor-Speed-Regulator-Controller-w-Switch-/322327906550?hash=item4b0c3d88f6:g:74IAAOSw44BYKZX6

Sonde :
www.ebay.com/itm/K-Type-20cm-Probe-Thermocouple-High-Temperature-Sensor-1-65M-T1-/252592607706?hash=item3acfb151da:g:aTEAAOSwNRdYBt3l

Nisam uspjeo naci ove kao kod tebe sto se mogu otkaciti. Mislio sam uzeti dvije od 20cm da bi mjerile temperaturu iz centra bureta (ako to ima ikakve veze) i jednu od 10 koja bi isla u Tkomad,
PWM regulator:
www.ebay.com/itm/Universal-30A-DC12-80V-PWM-HHO-RC-Motor-Speed-Regulator-Controller-w-Switch-/322327906550?hash=item4b0c3d88f6:g:74IAAOSw44BYKZX6

Za izolaciju cijevi sam nasao neku termo izolaciju cijevi koja se koristi za solarne sisteme http://www.termo-solar.hr/izolacije-cijevi.htm

Hvala još jednom i oprostite ako dosađujem.

Ne dosađuješ kolega, tu smo da diskutiramo.

Što se tiče pumpe od veš mašine, mogao bi nju upotrijebiti, jedini problem je sto se nakon nekog vremerna jako zagriju pa se ne bih pouzdao da ce živjeti dosta dugo, ali ljudi rade hermsove sa njima pa probaj. A i kako kazes ako rikne lako se nabavi druga.

Razlika između novax 20B i novax 20 je ta što je novax 20B rađena za visoke temperature tekućine a 20 nije. Kod obje se može mijenjati smijer lijevo desno.
Imaš još Chugger i March pumpe, fora su, samo su nešto skuplje i nisu na dohvat ruke za nabaviti.

Ne mogu ti dati savjet gdje da točno postaviš sonde jer nisam eksperimentirao nego sam je lupio gdje mi se činilo da bi moglo biti OK.
U HLT sam sondu stavio između spirala. Mogao sam i u T komad pa bi imao točnija očitavanja ali se pokazalo da je prijenos toplina u HLT loncu na paralelnim cijevima dobar i da nemam problema. Ako primjetim da je razlika između HLT i MLT, podignem malo temperaturu vode i riješeno.

Mislim ako dobro izoliras MLT lonac da ne bi trebalo biti nekih odstupanja od centra prema plaštu, neka netko kaze ako ima druačija iskustva.

Nikad nisam imao volje za Rex-a, jednom sam čačkao po njemu par minuta i zaključio da mi je dosadan Smile
Neki ih vole, ja ne.

Pazi, ovaj PWM regulator ti nije za 230V motore.

Kolega, toliko za sada.
Pozdrav
Find Odgovori
Dardanion Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 5
Joined: Jan 2017
Reputation: 0 Location: SER
RE: HERMS v2.0
This post was last modified: 31.01.2017, 06:45 by Dardanion.
Druže obrati pažnju na dužinu žice sondi.
Ako bude kratka moraš nastavljati sa termoparskom a ne običnom do ormana.

Poz
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
(31.01.2017, 06:44 )Dardanion Wrote: Druže obrati pažnju na dužinu žice sondi.
Ako bude kratka moraš nastavljati sa termoparskom a ne običnom do ormana.

Poz

Potpisujem!
Find Odgovori
mastermixxsb Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 4
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: slavonski brod
RE: HERMS v2.0
Pid kontoleri imaju i odlicnu opciju za nas postavljanje alarma kad se dosegne zeljena
temperatura , ja sam ga vezo na buzzer isto tako sam uzeo i timer cca 20$
Sto je jos korisnije jel naprimjer kad pocmem s ukomljavanjem i on krene brojati
ciklus od 60 minuta kad zavrsi pali se alarm isto ga namjestam naprimjer na 96 stupnjeva da se upali kod kuhanja da znam kad je blizu zakuhavanja, kod ispiranja ....
Neogranicene su mogucnosti al vrlo korisne.
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: HERMS v2.0
This post was last modified: 01.02.2017, 01:32 by Quesheii.
Hvala na vrlo korisnim savjetima.

Mislim da ce mi 3m biti dovoljno.Nisam znao da je u pitanju neka posebna vrsta kabla.

Spageti moze li ovaj PWM
http://www.ebay.com/itm/HX-PWM-AC90V-260...SwL7VWowG8

mastermixxsb: dosta dobrih i korisnih ideja

Pozdrav!
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: HERMS v2.0
(01.02.2017, 01:30 )Quesheii Wrote: Hvala na vrlo korisnim savjetima.

Mislim da ce mi 3m biti dovoljno.Nisam znao da je u pitanju neka posebna vrsta kabla.

Spageti moze li ovaj PWM
http://www.ebay.com/itm/HX-PWM-AC90V-260...SwL7VWowG8

mastermixxsb: dosta dobrih i korisnih ideja

Pozdrav!

Koji motor imaš?
Ovaj regulator ti je za istosmjerna trošila.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools