Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


anketa, forum, izgled, funkcije
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: anketa, forum, izgled, funkcije
Pozdrav svima,

Par riječi u vezi novih funkcija na forumu. Već dugo je postojala opcija da se ovako nešto uradi i sve što vidite gore u tabovima već je postojalo na forumu samo nije bilo vidljivo članovima.

Od samog nastanka foruma imao sam ideju da se napravi pregledna i uredna baza recepata koja će se moći pretraživati i u kojoj će recepti biti međusobno uporedivi. Bilo je više opcija da se to odradi, a ova koju sada vidite je zapravo najjednostavnija za implementirati (mogu sve sam), ali nažalost i najkomplikovanija za korištenje jer druga, kvalitetnija rješenja nismo uspjeli postići, iako smo imali neke dogovore.

Recepti su podijeljeni u kategorije, ne detaljno prema BJCP-u, ali otprilike suštinski prate BJCP, sa nekim sublimiranim kategorijama. Mislim da nema recepta koji se ne može svrstati u jednu od ovih kategorija. Po potrebi se mogu otvoriti i nove.

Baza recepata je zamišljena tako da u tom dijelu foruma nema diskusija, što znači '1 tema = 1 recept'.

Recepti su zamišljeni da uvijek budu uniformni, što znači skalirani na isti batch size (recimo 23l) i na isti efficiency (recimo 75%) te da obavezno sadrže sve podatke u formi koju sam već napravio.

Na ovaj način recepti će biti međusobno uporedivi što je po mom mišljenju jako bitno radi preglednosti i urednosti.

Zamišljeno je i to da u postu u kojem je recept stoji samo link na temu u kojoj se eventualno vodi rasprava o tom receptu (U podforumu Recepti - Razmjena i diskusije) i ništa više suvišno što se ne odnosi na sam recept. Tako neko ko pregledava recept može direktno iz recepta skočiti na temu u kojoj se vodi diskusija o tom konkretnom receptu.

Bilo je zamišljeno da u postovima bude fill forma koja će se samo ispunjavati, ali na žalost nismo ni to uspjeli.

Dileme su: da li pustiti svim članovima da unose recepte? ako da, da li administratorima dati ovlasti da pregledaju i odobre postove (ima ta 'approve' opcija gdje neko nešto postuje, ali to nije nikome vidljivo dok administrator ili mod ne odobre taj post), da li recepte stavljati kao attachmente u postovima u prethodno uređenoj .pdf ili .doc formi koji će biti lijepo formatirana i sadržavati sve bitne podatke i biti svima dostupna za download ili ih pisati u polje posta? možda i jedno i drugo?

Moja ideja je bila da se u ovu bazu stavljaju samo provjereni, već skuhani recepti uz koje pivar ima i neke komentare, a ne planirani recepti ili, šta ja znam, recepti za koje smo čuli od prijateljevog prijatelja ili recepti o kojima želimo posebno raspravljati, jer za to ima podforum Recepti - razmjena i diskusije. Mada bih se složio da se u bazu stavljaju recepti koje nismo sami skuhali, ali su iz provjerenih izvora - poznatih pivarskih knjiga, poznatih stranih pivarskih foruma i tako dalje. Naravno uz navođenje izvora i autora recepta.

Sve je super, samo je problem da li će se članovima dati ispoštovati ova pravila i ručno unositi recepte u formu koju ćemo staviti, a koju možemo zajednički još ispolirati. Uglavnom, baza se ne mora niti može formirati preko noći.

Za sad je taj dio foruma zaključan dok se ne dogovorite/dogovorimo u vezi pravila i načina kako da se na najbolji način odrađuje punjenje baze receptima.

Što se tiče FAQ-a, on je nastajao isto od samog početka kao kompilacija mojih odgovora na pitanja nekih članova, a dosta pitanja sam onako na suho napisao jer mislim da se uglavnom ljudi pitaju iste stvari.

Što se tiče BJCP-a, otprilike od prošle nove godine polako prevodim BJCP smjernice. Neki dan sam saznao da smo paralelno radili na istom poslu ja i kolege iz Zagreba. Konkretno, priručnik BJCP-a na Hrvatski jezik je prevodio kolega @dassa gozza i još par ljudi i s njim sam u kontaktu u vezi toga. Dogovorili smo se da ja svoj prevod objavim ovdje na forumu i da bude integralni dio foruma VolimPivo.ba. Razmijenili smo radne verzije tekstova i zanimljivo je bilo upoređivati ih. Tekst priručnika na HR je zaista ispoliran, lektorisan i dosta striktnije preveden, za razliku od mog teksta koji je prije svega (uglavnom) prilagođen jeziku u BiH i nešto slobodnije preveden, nastojeći da se u svakom trenutku zadrži suština i razumljivost, a nije namijenjen za publiciranje ili za neku formalnu upotrebu, nego samo za potrebe ovog foruma. Uz moj prevod postoji i mali glossary koji detaljnije objašnjava pojedine termine. Kad se objave oba moći ćete uporediti.

Javljam se jer sam na svemu ovome dugo radio (posebno na prevodu BJCP-a) i bilo je pitanje samo načina tehničke implementacije na sajt, tako da vam @mange_tout ne bi mogao puno reći o ovome, jer u trenutku prije mog odlaska s foruma, nije ni on znao za ove planove. Na žalost ovo što vidite je u tehničkom smislu bila zadnja opcija, ali bolje nismo mogli.

U narednih par dana bit će stavljeno prvih 14 kategorija BJCP priručnika, a ostale moram još malo pregledati i urediti, pa će biti postavljene i sve ostale.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Messages In This Thread
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by gajba - 22.06.2013, 03:29
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by dlb - 27.09.2013, 07:00
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by sheha - 31.08.2014, 10:35
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by sheha - 01.09.2014, 03:16
Re: anketa, forum, izgled, funkcije - by Sile - 11.09.2014, 08:51
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Goggy - 11.09.2014, 07:32
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Goggy - 12.09.2014, 08:45
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by pivska mušica - 30.09.2014, 09:46
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 30.09.2014, 05:57
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by admin - 10.10.2014, 10:17
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 05.05.2015, 05:54
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 09.06.2015, 07:50
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 04:24
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 05:51
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 07:08
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 08:01
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 29.06.2015, 05:56
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Stane - 16.10.2015, 08:05
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 27.01.2016, 03:47
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by gajba - 27.01.2016, 04:25
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 27.01.2016, 06:40
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 02.08.2016, 08:56
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by zis - 02.08.2016, 10:20
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 03.08.2016, 09:13
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 03.08.2016, 11:54
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 03.08.2016, 09:48
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 03.08.2016, 08:04
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Stane - 03.08.2016, 08:43
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Stane - 05.08.2016, 12:18
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 01.11.2016, 09:27
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 02.11.2016, 12:11
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 04.11.2016, 09:46
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by raix - 01.11.2016, 06:36
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by bhgr1 - 18.12.2016, 11:42

Forum Jump:


Users browsing this thread: 31 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools