Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


anketa, forum, izgled, funkcije
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: anketa, forum, izgled, funkcije
Pretplatio sam se na ovu temu jer želim sudjelovati u dijelu tehničkog uređivanja foruma kojega sam u najvećoj mjeri ja sam bio dio do prije 15-ak dana. Dakle, pričamo o stvarima čiji sam koncept razrađivao dugo vremena prije ovoga što se desilo nedavno s mojim statusom na forumu.

Nemam vam šta umotavati pa cu reći sasvim iskreno. Sve ove opcije u tabovima koje vidite trebale su imati drugačiju formu. Ovo se posebno odnosi na bazu recepata, jer sam i ja sam mogao napraviti ergonomičniju HTML/CSS varijantu FAQ-a i BJCP priručnika od ove koju sad vidite. Što se baze recepata tiče, koja je najvažnija u cijeloj priči, s njenim objavljivanjem čekamo već dugo, skoro godinu dana. Imali smo dogovor sa kolegom programerom s foruma (kojeg izuzetno cijenim) da ce nam napraviti formu za unos i jednostavnu pretraživu bazu što bi bila idealna varijanta. Iako sam ja u to vrijeme tražio nekoga kome bi se sve to uredno podmirilo, dogovorili smo uz par piva pro bono varijantu i na žalost nakon tog dogovora i nekolicine razmijenjenih emailova, nismo se uspjeli više pohvatati. Ja sam napravio cijelu formu za unos recepta i smatrao da je neukusno da ga vučem za rukav i mislio sam da mu treba vremena, a s druge strane smatrao sam da je glupo da tražim u isto vrijeme nekog drugog kad vec imamo dogovor. I tako se izvukla skoro cijela godina. Ne zamjeram nista vrlom kolegi @samceseprepoznati i svjestan sam da je sigurno jako zauzet i ne zelim da me pogresno shvati (velik i srdačan pozdrav za njega, btw). Samo objašnjavam kako se razvijala situacija i da ideja i potpuno razrađen koncept o toj bazi recepata postoji već duže vrijeme, samo je bila stvar tehničke implementacije.

Prije nekoliko dana sam shvatio da je bolje da se ta baza na ovom forumu pokrene ikako nego nikako i odlučio sam ovakvu formu baze recepata konačno i objaviti. Da se razumijemo ovo je u tehničkom smislu, recimo tako, najjadniji mogući izvedbeni oblik baze ili bolje pod navodnike 'baze' recepata, ali uz poštovanje pravila od strane korisnika, u određenom vremenu, ovo teoretski može postati ozbiljan i kvalitetan izvor recepata za pivo.

Više konkretnih tehničkih detalja u narednim danima će vam dati @mange_tout, a ako mislite da nije vrijedilo ovo pokretati, samo recite - jednim klikom se sve se vraća na staro.

(30.09.2014, 10:21 )Pivdzija Wrote: sada samo još odabrati formu unošenja na forum. Da je naći neki plugin da mi uploadamo onaj .bsmx (ili kako već ide ekstenzija), a da se onda to prenese u neku čitku formu na forumu.
@pivska_mušica: jesi slučajno gledao da li postoji nešto takvo?
ili barem kada eksportamo u pdf iz beersmitha, da se to uploada. čisto da se ima neka standardizirana forma

@pivdzija, mogućnost importa u bazu .bsmx ili .btp fajlova nema čak ni homebrewtalk forum ni slični daleko jači forumi od ovog, tako da mislim da je tako jednostavan/ergonomičan import skoro nemoguć.

Na žalost recepti će se morati unositi ručno. I to me od samog početka brinulo. Trebala je biti opcija fill out forme, gdje se recept jednostavno popunjava kao formular, ali kao što sam gore naveo to nismo uspjeli dogovoriti.

Za sada je opcija takva da će postojati fiksirana forma u .pdf ili .doc formatu, eventualno sa html formatiranjem unaprijed sređenim, gdje će korisnik ispuniti taj dokument i kada ga postavi kao post na forumu, on će biti unaprije formatiran. Kome se bude dalo unositi neka unosi, kome se ne bude dalo neka ne unosi. Niko ne očekuje da će se baza napuniti preko noći. Polako i pomalo, vjerujem da će forum volimpivo.ba za koju godinu imati jednu finu, relevantnu i iskoristivu bazu recepata za pivo.

Baza je zamišljena tako da su svi recepti uniformni, a to znači - isti batch size, isti efficiency, ista hop utilization formula (rager, tinseth, basic itd.) ista formula za boju i tako dalje.

Cilj je imati urednu i preglednu bazu u kojoj će svaki pojedinačni recept biti moguće direktno upoređivati sa svakim drugim receptom bez kalkulacija i kontanja u glavi 'jel mi treba više ili manje slada ili hmelja ili kvasca'. Imam nekog iskustva s tim stvarima pa znam otprilike kako bi to trebalo izgledati.

Ja sam napravio formu recepta i pravila ubacivanja recepata u bazu, a na vama je da vidite jel vam odgovara i da sa administratorom dogovorite evenutalne promjene ili dodate ili oduzmete pravila. To možete posebnu temu otvoriti i detaljno raspraviti.

Po mom mišljenju u bazi mogu biti samo recepti koje su članovi skuhali i piva su probana, dakle samo sigurni i provjereni recepti, te recepti iz raznih pouzdanih i provjerenih izvora s interneta ili iz drugih publikacija. To znači pivarske knjige, relevantni internet forumi, web stranice, časopisi i tako dalje. Naravno uz skaliranje i prilagođavanje recepta prema pravilima foruma i navođenje izvora (autor, knjiga, forum, časopis itd.)

Za sve ostale diskusije u vezi različitih recepata, tipa: 'mogu li umjesto chinooka koristiti cascade i mogu li umjesto tvrde korisiti meku vodu', postoji podforum 'Recepti - razmjena i diskusije' i tu se može do mile volje raspravljati o bilo kakvim neobaveznim receptima.

Osim toga, za svaki recept koji postavite u ovu bazu, može postojati posebna tema i diskusija u podforumu 'Recepti - Razmjena i diskusije' koja će jednostavno linkom direktno iz baze biti dostupna.

Nakon određenog vremena, kad se u bazu unese dovoljan broj podataka, istu će biti moguće pretraživati po određenim kriterijima. ukratko, ako u pretragu unesete '13F' pretraga će vam izbaciti sve recepte iz kategorije Russian imperial stout, ako unesete 'roasted barley' pretraga ce vam izbaciti sve recepte koji sadrže prženi ječam i tako dalje i tako bliže.

Elem, nije ovo dug post koliko bih ja imao reći u vezi tehničkih karakteristika te baze recepata koja se već duže vremena kuha u mojoj glavi.

Sve ostale detalje ćete rješavati u dogovoru sa @mange_tout, administratorom.

Ne, nisam se vratio na forum, nego sam shvatio da ne želim da mi propadne ovoliki posao i da ovo sve mora biti objavljeno jer je realno i nastalo davno prije moje odluke da odem.

(30.09.2014, 08:26 )AleksandarV Wrote: Ja ću sutra pokušati prevesti Belgijance iz BJCP-a


Sent from my iPad using Tapatalk

Aco, prevedno je već sve, od kategorije 1-23, samo treba formatirati u formu postova i to postaviti na forum što planiram čim uhvatim vremena. Ali ako imaš volju, samo prevedi.

pozdrav
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Messages In This Thread
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by gajba - 22.06.2013, 03:29
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by dlb - 27.09.2013, 07:00
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by sheha - 31.08.2014, 10:35
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by sheha - 01.09.2014, 03:16
Re: anketa, forum, izgled, funkcije - by Sile - 11.09.2014, 08:51
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Goggy - 11.09.2014, 07:32
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Goggy - 12.09.2014, 08:45
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 30.09.2014, 05:57
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by pivska mušica - 01.10.2014, 12:28
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by admin - 10.10.2014, 10:17
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 05.05.2015, 05:54
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 09.06.2015, 07:50
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 04:24
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 05:51
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 07:08
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 28.06.2015, 08:01
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 29.06.2015, 05:56
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Stane - 16.10.2015, 08:05
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 27.01.2016, 03:47
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by gajba - 27.01.2016, 04:25
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 27.01.2016, 06:40
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 02.08.2016, 08:56
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by zis - 02.08.2016, 10:20
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 03.08.2016, 09:13
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 03.08.2016, 11:54
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 03.08.2016, 09:48
anketa, forum, izgled, funkcije - by Rodney - 03.08.2016, 08:04
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Stane - 03.08.2016, 08:43
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Stane - 05.08.2016, 12:18
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 01.11.2016, 09:27
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 02.11.2016, 12:11
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by Brko - 04.11.2016, 09:46
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by raix - 01.11.2016, 06:36
RE: anketa, forum, izgled, funkcije - by bhgr1 - 18.12.2016, 11:42

Forum Jump:


Users browsing this thread: 108 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools